ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանն Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ աշխարհազորը կփոխարինվի տեղական պաշտպանության ուժերով։ Նա ներկայացրել է ծրագրի նպատակը և առանձնահատկությունները։
«Նախատեսվում է ներկայումս գործող աշխարհազորի համակարգը փոխարինել տեղական պաշտպանության ուժերով: Սահմանվում են դրանց խնդիրները, դերը, ղեկավարման սկզբունքները, կառուցվածքը, այդ ստորաբաժանումների համալրման կարգը: Տեղական պաշտպանության ուժերի ընդհանուր ղեկավարումն իրականացնելու է բանակային կորպուսի հրամանատարը, դրանք ներառվելու են զորամիավորման ենթակայությամբ գործող զորամասերի կազմում՝ որպես աջակցող ստորաբաժանումներ»,- ընդգծել է Սարգսյանը, գրում է Aysor.am-ը։
Այս ուժերը նախատեսվում է համալրել այն քաղաքացիներով, ովքեր հաշվառված են համայնքներում, սակայն պատերազմի ժամանակի հաստիքներին չեն կցագրված, ինչպես նաև պահեստազորի երկրորդ խմբում գտնվող կամ զինվորական հաշվառումից հանված անձանցով։
Ներգրավումը իրականացվելու է կամավորության հիմքով՝ կնքելով հատուկ պայմանագիր, որը չի դիտարկվելու որպես զինվորական ծառայության պայմանագիր։
«Սահմանվում են նաև տեղական պաշտպանության ուժերի ստորաբաժանումներում քաղաքացիների ներգրավման, պատրաստման և կիրառման պայմանները, որոնք մեծամասամբ նույնական են գործող օրենքով աշխարհազորայինների մասով նախատեսված պայմաններին»,- հավելել է փոխնախարարը։
Նա ընդգծել է, որ համակարգը ուղղված է անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ու համակարգման բարելավմանը։

21 Январь 2025 - 11:50 AMT
Заместитель министра обороны Армении Арман Саргсян заявил в Национальном собрании, что добровольческое ополчение будет заменено силами территориальной обороны. Он представил цели и особенности программы.
«Планируется заменить действующую систему добровольческого ополчения на силы территориальной обороны. Определены их задачи, роль, принципы управления, структура и порядок комплектования этих подразделений. Общее руководство силами территориальной обороны будет осуществлять командир армейского корпуса. Они будут включены в состав частей, подчинённых военному формированию, в качестве поддерживающих подразделений», — подчеркнул Саргсян, сообщает Aysor.am.
Эти силы планируется комплектовать из граждан, зарегистрированных в общинах, которые не закреплены за штатными должностями на время войны, а также из лиц, входящих во вторую группу запаса или снятых с воинского учёта.
Набор будет проводиться на добровольной основе посредством специального контракта, который не будет рассматриваться как контракт о военной службе.
«Также определены условия привлечения, подготовки и использования граждан в подразделениях сил территориальной обороны, которые в значительной степени идентичны условиям, предусмотренным действующим законом для добровольческих ополченцев», — добавил заместитель министра.