Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ բանակցությունների ժամանակ վերահաստատել է, որ ՌԴ–ն պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը բոլոր ուղղություններով։
Նա նշել է, որ եռակողմ պայմանավորվածությունները դեռևս ակտուալ են՝ հաշվի առնելով իրավիճակը Հարավային Կովկասում, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Մենք պատրաստ ենք տրամադրել անհրաժեշտ աջակցություն Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորմանը՝ եռակողմ պայմանավորվածությունների բոլոր ուղղություններով, որոնք ձեռք են բերվել երեք երկրների ղեկավարների կողմից 2020–2022թթ։
Կարծում ենք, որ այս պայմանավորվածություններն այժմ էլ արդիական են՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանի ներկա իրավիճակը: Տարածաշրջանային անվտանգությունը նշանակալի տեղ է զբաղեցնում Հարավային Կովկասի ուղղությամբ մեր գործողություններում»,- ընդգծել է նախարարը։
Ռուսաստանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարների բանակցությունները տեղի են ունենում Մոսկվայում։ Կողմերը քննարկում են երկկողմ հարաբերությունների լայն շրջանակ, ԵԱՏՄ և այլ եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցներում համագործակցությունը, ինչպես նաև միջազգային օրակարգի արդիական հարցերը։

During negotiations with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov reaffirmed Russia’s readiness to assist in the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan across all areas.
He emphasized that the trilateral agreements remain relevant given the situation in the South Caucasus, as reported by TASS.
"We are ready to provide the necessary support for normalizing Armenia-Azerbaijan relations in all directions of the trilateral agreements reached by the leaders of the three countries between 2020 and 2022.
We believe these agreements are still timely, considering the current regional situation. Regional security is a significant priority in our actions regarding the South Caucasus," the minister underlined.
Negotiations between the foreign ministers of Russia and Armenia are taking place in Moscow. The sides are discussing a broad range of bilateral relations, cooperation within the EAEU and other Eurasian integration frameworks, as well as pressing issues on the international agenda.