Հայաստանում առաջին անգամ կընդունվի «Երիտասարդական քաղաքականության մասին» օրենք, որով երիտասարդական քաղաքականությունը կներառի 13-35 տարեկան անձանց՝ արձագանքելով ժողովրդագրական ու սոցիալական կարիքներին։ Նախագիծը քննարկվել է Ազգային ժողովում։
Նոր օրենքով երիտասարդ կհամարվեն 13-35 տարեկանները։
Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ փոփոխությունը նպատակ ունի աջակցել երիտասարդության լայն տարիքային խմբին՝ արձագանքելով նրանց զարգացման տարբեր փուլերում ի հայտ եկող կարիքներին։
«Օրենքում երիտասարդական պետական քաղաքականությունը սահմանվում է որպես Կառավարության կողմից ընդունված ծրագրերի եւ միջոցառումների համակարգ` միտված երիտասարդների կարողությունների բացահայտմանը, զարգացմանը, կրթական, մշակութային, սոցիալական բնույթի հետաքրքրությունների եւ նախասիրությունների բավարարմանը, երիտասարդության հիմնախնդիրների լուծմանը եւ այդ լուծումների շուրջ հանրային խոսույթի ձեւավորմանը, ինչպես նաեւ քաղաքական, սոցիալտնտեսական, մշակութային կյանքին երիտասարդների մասնակցության մակարդակի բարձրացմանը»,- ասել է զեկուցողը:
Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

21 Январь 2025 - 14:34 AMT
В Армении впервые будет принят закон «О молодежной политике», согласно которому молодежью будут считаться лица в возрасте от 13 до 35 лет. Закон направлен на учет демографических и социальных потребностей и был обсужден в Национальном Собрании.
Новый закон официально определяет молодежь как лиц в возрасте от 13 до 35 лет.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян отметил, что инициатива направлена на поддержку широкого возрастного диапазона, учитывая потребности на разных этапах развития.
«В законе молодежная государственная политика определяется как система программ и мероприятий, принятых правительством, направленных на раскрытие потенциала молодежи, её развитие, удовлетворение образовательных, культурных и социальных интересов, решение проблем молодежи, формирование общественного дискурса вокруг этих решений, а также повышение уровня участия молодежи в политической, социально-экономической и культурной жизни», – пояснил докладчик.
Тагуи Газариан, заместитель председателя Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта, представила положительное заключение комиссии.