Ռուսաստանի պետդումայի ԱՊՀ գործերով և հայրենակիցների հետ կապերի գծով հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինն, անդրադառնալով Բաքվում ընթացող Արցախի նախկին ղեկավարների շինծու դատավարությանը, նշել է, որ այդ ցուցադրական դատավարությունն Ադրբեջանի նախագահի անձնական վրեժխնդրությունն է։
Զատուլինը նշել է, որ հարուցված 1389 քրեական գործերով մեղադրյալների շարքում նաև իր ընկերներն են՝ ԼՂ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը։ Նա հավելել է, որ նրանց թվում է նաև ԼՂՀ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, որը «հրաժարվեց ՌԴ քաղաքացիությունից՝ կիսելու համար Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ճակատագիրը»։
Նա ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ հայ բնակչությունը, ավելի քան 100,000 մարդ, լքել է իր տները, եկեղեցիներն ու պապենական գերեզմանները՝ փախչելով Հայաստան։ Զատուլինի խոսքով, դա լիովին արդարացված էր՝ հաշվի առնելով այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Բաքվում։
Նա նշել է, որ թուրքական հեռուստաալիքներն այդ օրերին 24 ժամ շարունակ հեռարձակում էին հայերի բռնագաղթը Ղարաբաղից։
«Սա 21-րդ դարի խայտառակությունն է՝ թեկուզ ավելի փոքր մասշտաբով կրկնելով 20-րդ դարասկզբի հայերի կոտորածի սարսափները», – ընդգծել է Զատուլինը։
Ըստ Զատուլինի, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «մատը մատին չի տվել նրանց ազատելու համար»։
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ «ողբերգության ստվերն ընկնում է նաև ՌԴ վրա, որ խաբվեց իր խաղաղապահ առաքելությամբ»։
Նա հավելել է, որ ռուս-հայկական «Լազարևի ակումբի» խորհուրդը Բաքվի դատավարության վերաբերյալ հայտարարություն է պատրաստում։
Բաքվի զինվորական դատարանում հունվարի 17-ին մեկնարկել է Արցախից գերեվարված ռազմաքաղաքական ղեկավարների և մյուս գերիների դատավարությունը։ Արցախի նախկին նախագահներ Արայիկ Հարությունյանին, Բակո Սահակյանին, Արկադի Ղուկասյանին, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, բարձրաստիճան զինվորականներ Լևոն Մնացականյանին, Դավիթ Մանուկյանին, Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանին առաջադրվել են ծանր մեղադրանքներ։
Ռուբեն Վարդանյանի գործն առանձնացվել է մյուս գործերից, և նա արդեն հայտարարել է, որ իրեն սպառնում է ցմահ ազատազրկում։ Նա հունվարի 16-ին իր ուղերձում նշել է, որ ձերբակալման օրվանից ոչ մի ցուցմունք չի տվել, բացի իր անուն-ազգանունից։ Նա ընդգծել է, որ իր ստորագրությամբ կազմված բոլոր արձանագրությունները կեղծ են և հաստատել է, որ իրեն, իր փաստաբանին ու թարգմանչին ենթարկել են ճնշումների։

Konstantin Zatulin, First Deputy Chairman of the State Duma Committee on CIS Affairs and Relations with Compatriots, commented on the fabricated trial of former Artsakh leaders taking place in Baku, stating that this show trial is a personal vendetta by Azerbaijan’s president.
Zatulin noted that among the 1,389 criminal cases, the accused include his friends, former Artsakh Presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan. He also mentioned former State Minister Ruben Vardanyan, who “renounced Russian citizenship to share the fate of the Armenians of Nagorno Karabakh.”
He emphasized that the entire Armenian population of Nagorno Karabakh, over 100,000 people, fled their homes, churches, and ancestral graves, seeking refuge in Armenia. According to Zatulin, this was entirely justified given the events unfolding in Baku.
He mentioned that during those days, Turkish TV channels broadcasted the Armenians’ forced exodus from Karabakh non-stop.
“This is a disgrace of the 21st century, echoing—albeit on a smaller scale—the horrors of the Armenian massacres at the start of the 20th century,” Zatulin stressed.
Zatulin also accused Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan of doing “nothing to secure their release.”
At the same time, he acknowledged that “this tragedy casts a shadow on Russia, which was deceived in its peacekeeping mission.”
He added that the council of the Russian-Armenian "Lazarev Club" is preparing a statement on the Baku trials.
On January 17, the military court in Baku began hearings on the trials of Artsakh’s captured political and military leaders. Former Presidents Arayik Harutyunyan, Bako Sahakyan, and Arkadi Ghukasyan, former State Minister Ruben Vardanyan, high-ranking military officials Levon Mnatsakanyan and Davit Manukyan, and National Assembly Chairman Davit Ishkhanyan face severe charges.
Ruben Vardanyan’s case has been separated from the others. He has already announced that he faces a potential life sentence. In his January 16 statement, he revealed that he has given no testimony other than his name. Vardanyan accused the authorities of falsifying all signed protocols and confirmed that he, his lawyer, and interpreter have been subjected to pressure.