Եվրոպական խորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր Ֆրանսուա Գզավիյե Բելյամին ասել է, որ Հայաստանը կանգնած է բարդ իրավիճակի առաջ, որտեղ վտանգված են նրա անվտանգությունը, ինքնիշխանությունը և ժողովրդավարական արժեքները։ Նա հավելել է, որ այս պայմաններում Եվրոպական միությունը պարտավոր է գործել՝ ամրապնդելով Հայաստանի և Եվրոպայի կապերը և պաշտպանելով հայ ժողովրդի իրավունքները, հայտնում է Արմենպրեսը։
Բելյամին նշել է, որ ԵՄ առաքելության գործունեության ժամկետը պետք է երկարաձգվի, և անհրաժեշտ է Հայաստանի համար պաշտպանական միջոցներ տրամադրել Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի միջոցով։
«Հայաստանին տրամադրվող օգնությունը պետք է ներառի զինամթերք, սարքավորումներ և պաշտպանական միջոցներ։ Սա ոչ միայն կուժեղացնի Հայաստանի անվտանգությունը, այլև ցույց կտա Եվրոպայի վճռականությունն այս կարևոր պահին»,- եզրափակել է պատգամավորը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին, որոնք ուղղված էին Հայաստանի տարածքում գործող ԵՄ դիտորդական առաքելությանը, Բելյամին դրանք որակել է որպես սպառնալիք ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև Եվրոպական միության անդամ պետությունների համար։
«Ցավոք, Եվրոպական հանձնաժողովը երկար ժամանակ է, ինչ անհրաժեշտ վճռականությամբ չի արձագանքում Ադրբեջանի վարքագծին, մինչդեռ Եվրոպական խորհրդարանը շատ ավելի հստակ է եղել՝ դատապարտելով նման հայտարարությունները»,- ասել է պատգամավորը։
Նա ընդգծել է, որ Բրյուսելում Ադրբեջանի դեսպանը սպառնալիքներ է հնչեցրել այն պատգամավորների հասցեին, ովքեր այցելել էին հայ-ադրբեջանական սահման՝ ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությունը դիտարկելու համար։ Դեսպանը հրապարակել էր դիպուկահարի նկարը՝ ակնարկելով, թե ինչ կարող է սպառնալ առաքելություններին մասնակցած պատգամավորներին։
«Այսօր մենք կանգնած ենք Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանության դեմ, բայց մեզ համար առաջնայինը Եվրոպական հանձնաժողովի գործուն արձագանքն է։ Բաքվի ռեժիմի հետ կնքված գազային պայմանագրերը, որոնք խոչընդոտում են Հանձնաժողովի վճռականությանը, իրական պատրանք են։ Ադրբեջանն ավելի շատ է կախված Եվրոպայից, քան Եվրոպան՝ Ադրբեջանից»,- նշել է Բելյամին։
Նա խոսել է նաև էներգետիկ կարիքների պատճառով ԵՄ կառույցներում առաջացած բաժանումների մասին՝ ընդգծելով, որ Եվրոպական հանձնաժողովը պետք է վերջապես գործի՝ համապատասխան պատասխանատվությամբ։
«Ինչպես մենք պատժում ենք Ռուսաստանի ագրեսիան Ուկրաինայում, նույն որոշակիությունն անհրաժեշտ է կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ։ Հայաստանը ժողովրդավարություն է և կապված է Եվրոպական արժեքների հետ, ուստի դա նաև Եվրոպայի անվտանգության հարցն է»,- ասել է պատգամավորը։
Բելյամին, լինելով Եվրոպական խորհրդարանի ամենամեծ խմբակցության փոխնախագահը, նշել է, որ իր խմբակցությունն արդեն առաջարկներ է ներկայացրել Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու ուղղությամբ։ Նա հավելել է, որ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ խորհրդարանում քիչ էր խոսվում Հայաստանի մասին, բայց այսօր իրավիճակը փոխվել է։
«Մեր անընդհատ աշխատանքն ու հայ ժողովրդի տոկունությունն արդեն արդյունք են տվել. այժմ շատ քիչ են նրանք, ովքեր համարձակվում են պաշտպանել Ադրբեջանի դիրքորոշումը»,- ասել է պատգամավորը։
Անդրադառնալով Հայաստանի եվրոպական անդամակցության հեռանկարներին՝ պատգամավորը շեշտել է, որ ընդլայնման գործընթացը Եվրոպայում կանգ է առել, և ներկայում կան բազմաթիվ ներքին խոչընդոտներ։ Այնուամենայնիվ, նա կարևորել է գործնական քայլերը՝ հատկապես տնտեսական համագործակցության, վիզաների ազատականացման և անվտանգության ոլորտում։

22 Январь 2025 - 09:39 AMT
Армения оказалась в сложной ситуации, где под угрозой находятся её безопасность, суверенитет и демократические ценности, заявил французский депутат Европейского парламента Франсуа-Ксавье Беллами. Он подчеркнул, что Европейский союз обязан действовать, укрепляя связи с Арменией и защищая права её народа, сообщает «Арменпресс».
Беллами заявил о необходимости продления срока миссии ЕС в Армении и предоставления стране оборонительных средств через Европейский фонд мира.
«Поддержка Армении должна включать боеприпасы, оборудование и оборонительные средства. Это не только укрепит безопасность Армении, но и продемонстрирует решимость Европы в этот важный момент», — отметил депутат.
Отвечая на заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, направленные против мониторинговой миссии ЕС в Армении, Беллами охарактеризовал их как угрозу не только для Армении, но и для стран-членов ЕС.
«К сожалению, Европейская комиссия долгое время не реагирует на действия Азербайджана с необходимой решимостью, тогда как Европарламент был гораздо более прямолинеен, осуждая такие заявления», — отметил Беллами.
Он подчеркнул, что посол Азербайджана в Брюсселе угрожал депутатам, посетившим армяно-азербайджанскую границу для наблюдения за деятельностью миссии ЕС. Посол опубликовал фотографию снайпера, намекая на возможные угрозы депутатам, участвовавшим в миссии.
«Сегодня мы сталкиваемся с агрессивной риторикой Азербайджана, но для нас первоочередным остается активная реакция Европейской комиссии. Газовые контракты с Баку, мешающие решимости Комиссии, — это мираж. Азербайджан зависит от Европы больше, чем Европа от Азербайджана», — подчеркнул Беллами.
Он также затронул тему разделений в структурах ЕС, вызванных энергетическими потребностями, подчеркнув, что Европейская комиссия должна действовать с соответствующей ответственностью.
«Как мы наказываем Россию за агрессию в Украине, та же решимость необходима и в отношении Азербайджана. Армения — это демократия, связанная с европейскими ценностями, и это также вопрос безопасности Европы», — добавил он.
Беллами, являясь заместителем председателя крупнейшей фракции Европейского парламента, сообщил, что его группа уже представила предложения о введении санкций против Азербайджана. Он отметил, что во время 44-дневной войны в 2020 году Армения редко упоминалась в парламенте, но сегодня ситуация изменилась.
«Наши постоянные усилия и стойкость армянского народа уже принесли результаты: сейчас очень немногие осмеливаются поддерживать позицию Азербайджана», — подчеркнул депутат.
Касаясь перспектив европейской интеграции Армении, Беллами отметил, что процесс расширения ЕС застопорился из-за многочисленных внутренних препятствий. Тем не менее, он подчеркнул важность практических шагов, особенно в области экономического сотрудничества, либерализации визового режима и безопасности.