«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը հայտարարել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը տրանսպորտի սակագնի բարձրացման համար չի իրականացրել որևէ նոր հաշվարկ՝ հիմնվելով նախկին իշխանությունների կողմից 2013 թ. մերժված չափորոշիչների վրա։
Պիպոյանը ներկայացրել է քաղաքապետարանի պաշտոնական պատասխանը, որտեղ նշված է, որ որպես հիմք ընդունվել են 2013 թ. սեպտեմբերի 24-ին Երևանի քաղաքապետի որոշմամբ հաստատված հաշվարկները՝ ներառելով 2013-2024 թթ. ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հաշվարկած գնաճի միջինացված ցուցանիշները, հայտնում է Infocom.am-ը։
Պիպոյանը պարզաբանել է, որ տրանսպորտի ինքնարժեքը պայմանավորված է ծախսերի օպտիմալացմամբ և մուտքերի ավելացմամբ։ Նրա խոսքով, քաղաքապետարանը հաշվի է առել միայն ուղևորափոխադրումներից ստացված մուտքերը՝ անտեսելով հնարավոր այլ եկամուտները, ինչպիսիք են գովազդից ստացվող գումարները։
«Վերջին տարիներին մայրաքաղաք ներկրված նոր ավտոբուսների վրա գովազդ չի տեղադրվել, իսկ մետրոյի գովազդային եկամուտները պարզապես անտեսվել են։ Դա ապացուցում է, որ նրանք մենեջմենթին չեն տիրապետում և համակարգը թողնում են ինքնահոսի»,- նշել է Պիպոյանը։
Նա ընդգծել է, որ ծախսերը պետք է ամբողջությամբ վերանայվեն, իսկ մուտքերը՝ օպտիմալացվեն, որպեսզի տրանսպորտի սակագնի բարձրացումը լինի հիմնավոր և արդարացված։

Глава НПО «Информированный и защищённый потребитель» Бабкен Пипоян раскритиковал решение ереванской мэрии повысить тарифы на транспорт, заявив, что расчёты не обновлялись и основывались на стандартах, отклонённых прежними властями в 2013 году.
Пипоян представил официальный ответ мэрии, где говорится, что основой для повышения тарифов стали расчёты, утверждённые 24 сентября 2013 года бывшим мэром, с учётом усреднённых показателей инфляции за 2013-2024 годы, рассчитанных Статистическим комитетом Армении, сообщает Infocom.am.
По словам Пипояна, себестоимость транспортных услуг зависит от оптимизации расходов и увеличения доходов. Он отметил, что мэрия учла только доходы от пассажирских перевозок, проигнорировав другие возможные источники, такие как рекламные доходы.
«На новых автобусах, которые появились в столице в последние годы, не размещается реклама, а доходы от рекламы в метро попросту игнорируются. Это доказывает отсутствие грамотного управления и заброшенность системы», – отметил Пипоян.
Он подчеркнул, что расходы должны быть полностью пересмотрены, а доходы оптимизированы, чтобы повышение тарифов было обоснованным и справедливым.
С 1 февраля в Ереване начнёт действовать новая система оплаты проезда, включающая транспортные карты, QR-коды, мобильные приложения и банковские карты.
Бывший мэр Еревана Айк Марутян, который призывает бойкотировать повышение тарифов с 1 февраля, заявил, что в законодательстве отсутствуют положения о штрафе в 50 000 драмов за неоплату повышенного тарифа.