«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը հայտարարել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը տրանսպորտի սակագնի բարձրացման համար չի իրականացրել որևէ նոր հաշվարկ՝ հիմնվելով նախկին իշխանությունների կողմից 2013 թ. մերժված չափորոշիչների վրա։
Պիպոյանը ներկայացրել է քաղաքապետարանի պաշտոնական պատասխանը, որտեղ նշված է, որ որպես հիմք ընդունվել են 2013 թ. սեպտեմբերի 24-ին Երևանի քաղաքապետի որոշմամբ հաստատված հաշվարկները՝ ներառելով 2013-2024 թթ. ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հաշվարկած գնաճի միջինացված ցուցանիշները, հայտնում է Infocom.am-ը։
Պիպոյանը պարզաբանել է, որ տրանսպորտի ինքնարժեքը պայմանավորված է ծախսերի օպտիմալացմամբ և մուտքերի ավելացմամբ։ Նրա խոսքով, քաղաքապետարանը հաշվի է առել միայն ուղևորափոխադրումներից ստացված մուտքերը՝ անտեսելով հնարավոր այլ եկամուտները, ինչպիսիք են գովազդից ստացվող գումարները։
«Վերջին տարիներին մայրաքաղաք ներկրված նոր ավտոբուսների վրա գովազդ չի տեղադրվել, իսկ մետրոյի գովազդային եկամուտները պարզապես անտեսվել են։ Դա ապացուցում է, որ նրանք մենեջմենթին չեն տիրապետում և համակարգը թողնում են ինքնահոսի»,- նշել է Պիպոյանը։
Նա ընդգծել է, որ ծախսերը պետք է ամբողջությամբ վերանայվեն, իսկ մուտքերը՝ օպտիմալացվեն, որպեսզի տրանսպորտի սակագնի բարձրացումը լինի հիմնավոր և արդարացված։

The head of the Informed and Protected Consumer NGO, Babken Pipoyan, has criticized the Yerevan Municipality for its decision to raise transport fares without conducting new calculations, relying instead on metrics rejected by previous administrations in 2013.
Pipoyan shared the municipality's official response, which revealed that the fare adjustment is based on calculations approved on September 24, 2013, by a former mayor, incorporating average inflation rates calculated by Armenia’s Statistical Committee for 2013-2024, according to Infocom.am
Pipoyan explained that transport costs depend on expense optimization and increased revenues. He claimed the municipality only considered income from passenger fares, ignoring other potential revenue streams such as advertising income.
“For years, no advertisements have been placed on newly introduced buses in the capital, and the advertising revenue from the metro has been disregarded entirely. This demonstrates poor management and a system left to run itself,” Pipoyan remarked.
He emphasized that expenses must be thoroughly reviewed, and revenues optimized to justify and validate the fare increase.
Starting February 1, public transport in Yerevan will operate under a new fare system, with payment options including transport cards, QR codes, mobile apps, and bank cards.
Former Yerevan Mayor Hayk Marutyan, who has called for a boycott of the fare hike from February 1, has stated that there is no legislative provision imposing a 50,000-dram fine for not paying the increased fare.