Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ռոսեն Ժելյազկովին՝ Բուլղարիայի վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու առթիվ։ Նա նշել է, որ ՀՀ–ն պատրաստակամ է Բուլղարիայի հետ առավել ակտիվ համագործակցության։
Վարչապետը շեշտել է, որ երկու երկրների համագործակցության հիմքում դրված են մշակութային և պատմական կապերը, ինչպես նաև փոխադարձ վստահությունն ու շահավետությունը։
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Բուլղարիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ: Համոզված եմ, որ Ձեր հմուտ կառավարման ներքո բարեկամ Բուլղարիան կշարունակի իր վերընթաց ուղին և կունենա բազում ձեռքբերումներ:
Ուրախությամբ եմ արձանագրում, որ Հայաստանի և Բուլղարիայի միջպետական հարաբերությունների պատմությունը բնորոշվում է մեր ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամության, ընդհանուր արժեքների, մշակութային մտերմության, փոխվստահության և փոխշահավետության վրա հիմնված համագործակցությամբ թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ հարթակներում, որոնց բնականոն զարգացման գործում մեծ է անձամբ Ձեր ավանդը:
Հայաստանը բարձր է գնահատում Բուլղարիայի շարունակական աջակցությունը Հայաստան-Եվրոպական միություն օրակարգի առաջմղմանը և պատրաստակամ է Բուլղարիայի հետ առավել ակտիվ համագործակցության: Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով մեզ կհաջողվի էլ ավելի ամրապնդել և խորացնել երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը՝ ի շահ մեր բարեկամ երկրների և ժողովուրդների:
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ անսպառ եռանդ և հաջողություններ Ձեր պատասխանատու առաքելությունում, իսկ Բուլղարիայի բարեկամ ժողովրդին՝ բարեկեցություն և առաջընթաց»,-ասվում է ուղերձում։

22 Январь 2025 - 10:41 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание Росену Желяскову в связи с его избранием на пост премьер-министра Болгарии. Пашинян подчеркнул готовность Армении к более активному сотрудничеству с Болгарией.
Премьер отметил, что основой сотрудничества между двумя странами являются культурные и исторические связи, а также взаимное доверие и выгода.
«От имени правительства Республики Армения и от себя лично тепло поздравляю Вас с избранием на пост премьер-министра Республики Болгария. Уверен, что под Вашим умелым руководством дружественная Болгария продолжит свой поступательный путь и добьется многих успехов.
С удовольствием отмечаю, что история межгосударственных отношений между Арменией и Болгарией характеризуется многовековой дружбой наших народов, общими ценностями, культурной близостью, взаимным доверием и сотрудничеством на основе взаимной выгоды как на двусторонней, так и на многосторонней основе, в развитие которых велик Ваш личный вклад.
Армения высоко ценит продолжительную поддержку Болгарии в продвижении повестки дня Армения-Европейский Союз и готова к более активному сотрудничеству с Болгарией. Уверен, что совместными усилиями нам удастся еще больше укрепить и углубить двустороннюю повестку дня во благо наших дружественных стран и народов.
Пользуясь случаем, желаю Вам неиссякаемой энергии и успехов в Вашей ответственной миссии, а дружественному народу Болгарии — благополучия и прогресса», — говорится в послании.