ՀՀ օրհներգը պետք է ունենա պաշտոնական տարբերակ և ձայնագրություն։ Այդ մասին Ազգային ժողովում նախագծի առաջին ընթերցման ժամանակ ասել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը։
«Հայաստանի Հանրապետության օրհներգի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախաձեռնությունը եկել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի, ինչպես նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանի և Թագուհի Ղազարյանի կողմից:
Սիսակ Գաբրիելյանը, նախագիծը ներկայացնելիս, ընդգծել է, որ պետական խորհրդանիշների կարգավորման նպատակով անհրաժեշտ է սահմանել միասնական ստանդարտ, որը կներառի հստակեցված տեքստ, տևողություն, երաժշտական կառուցվածք, ռիթմ և օրհներգի կարճ տարբերակ՝ 25-30 վայրկյանի սահմաններում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքերով՝ «օրհներգը պետք է սկսվի և ավարտվի Հայաստանի մասին խոսքերով»։ Գաբրիելյանը նաև հավելել է, որ օրենքի փոփոխություններից հետո ԿԳՄՍՆ-ն ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքում կհրապարակի օրհներգի հաստատված տարբերակը, իսկ օրհներգի ձայնագրությունը կներկայացվի մի քանի ձևաչափով՝ ներառյալ ակապելա և նվագախմբի տարբերակները:
«Ամենատարբեր ժամանակներում և միջոցառումների ընթացքում օրհներգը կատարվել է տարբեր ձևերով: Օրինակ, ԱԺ նստաշրջանի մեկնարկին հնչեց այն տարբերակը, որն այժմ առաջարկվում է օրենքի նախագծով։ Այնուամենայնիվ, ընդդիմադիր գործընկերներն արտահայտվեցին՝ պնդելով, որ դա օրենքի խախտում է։ Սակայն, ես շարունակում եմ պնդել, որ դա չի հակասել օրենքին, քանի որ որևէ պաշտոնական տարբերակ նախկինում հրապարակված չի եղել»,- ասել է Գաբրիելյանը:
Գաբրիելյանը նաև նշել է, որ 2015 թվականին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ընթացքում, նույն այդ տարբերակը հնչել է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի ներկայությամբ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության մեկ այլ պատգամավոր՝ Ալխաս Ղազարյանը, իր հերթին ընդգծել է, որ ընդդիմության հավաքներից մեկի ժամանակ Բագրատ սրբազանը նույնպես կատարել է նույն այդ տարբերակը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ «Հայաստանի Հանրապետության օրհներգի մասին» օրենքի փոփոխությունները հրատապ են և անհրաժեշտ:
«Պետական խորհրդանիշների հանդեպ մեր վերաբերմունքը պետք է լինի ամբողջական և ներդաշնակ։ Սա թույլ կտա խուսափել այն իրավիճակներից, երբ որևէ միջոցառման ընթացքում հնչում է օրհներգի տարբերակ, որը, մեղմ ասած, արժեր չլսել»,- ընդգծել է նախարարը:
Անդրեասյանը նաև հավելել է, որ անհրաժեշտ է խրախուսել հանրային միջոցառումների ընթացքում օրհներգի համատեղ կատարումը ներկաների կողմից:
2024 թ. նոյեմբերի 28-ի ՀՀ կառավարության նիստում որոշվել էր փոփոխել օրհներգի կառուցվածքը՝ վերջին քառատողը դարձնելով 2-րդ, իսկ 2-րդ և 3-րդ քառատողերը տեղափոխելով համապատասխանաբար 3-րդ և 4-րդ տեղեր: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ օրհներգի ուղերձը պետք է սահմանափակվի հետևյալով. «Նայիր նրան երեք գույնով՝ նվիրական մեկ նշան, թող փողփողի թշնամու դեմ, թող միշտ պանծա Հայաստան»:

Государственный гимн Армении будет иметь официальную версию и запись, заявил председатель Постоянной комиссии НС РА по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Сисак Габриелян на первом чтении проекта закона в парламенте.
Инициатива внести поправки в Закон «О государственном гимне Республики Армения» была предложена спикером НС Аленом Симоняном, а также депутатами фракции «Гражданский договор» Сисаком Габриеляном и Тагуи Газалян.
Представляя проект, Габриелян подчеркнул необходимость установить единый стандарт для государственных символов, включающий уточнённый текст, длительность, музыкальную структуру, ритм и сокращённую версию гимна продолжительностью 25–30 секунд, сообщает «Спутник Армения».
По словам Габриеляна, «гимн должен начинаться и заканчиваться словами о Армении». Он добавил, что после принятия изменений Министерство образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) опубликует утвержденную версию гимна на официальном сайте правительства. Записи гимна будут представлены в нескольких форматах, включая акапельное и оркестровое исполнение.
«На протяжении времени и во время различных мероприятий гимн исполнялся в разных вариантах. Например, вариант, предложенный в законопроекте, звучал на открытии сессии парламента. Тем не менее, коллеги из оппозиции заявили, что это нарушение закона. Я утверждаю, что это не так, так как официальная версия гимна ранее не публиковалась», — отметил Габриелян.
Он также подчеркнул, что та же версия исполнялась в 2015 году во время мероприятий, посвящённых 100-летию геноцида армян, в присутствии министра обороны Сейрана Оганяна.
Другой депутат от фракции «Гражданский договор», Алхас Газарян, отметил, что эту же версию гимна исполнял епископ Баграт на одном из митингов оппозиции.
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян подчеркнула срочность внесения изменений в закон о гимне:
«Наше отношение к государственным символам должно быть комплексным и гармоничным. Это позволит избежать ситуаций, когда во время мероприятий звучат версии гимна, которые, мягко говоря, не стоило слушать», — подчеркнула она.
Андреасян также добавила, что необходимо поощрять совместное исполнение гимна на общественных мероприятиях.
На заседании правительства Армении 28 ноября 2024 года было решено изменить структуру гимна, переместив последнюю строфу на второе место, а вторую и третью — соответственно на третье и четвёртое. Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что послание гимна должно быть следующим: «Смотри на него в трёх цветах — священный символ; пусть он сверкает перед врагом, пусть всегда процветает Армения».