Ազգային ժողովի նիստում ԲԴԽ անդամի պաշտոնում առաջադրված Ալեքսանդր Սիրունյանի քվեարկությանը 107 պատգամավորներից ոչ ոք չի մասնակցել։ Այդ մասին տեղեկացրել է հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը։
Ավելի վաղ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը հայտնել էր, որ Սիրունյանը որոշել է հանել իր թեկնածությունը։
Սիրունյանի թեկնածությունն առաջադրել էր «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը։
Ավելի վաղ Civic.am-ի հետ ճեպազրույցում փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը հայտարարել էր, որ քննարկումների արդյունքում որոշել է կամովին հանել իր թեկնածությունը։ Նա հաշվի է առել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի եզրակացության մեջ առկա որոշակի դիտարկումներ: Սիրունյանը նաև ընդգծել է, որ իր որոշումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ թեկնածության հաստատումը նման պայմաններում կարող է վնաս հասցնել ոչ միայն դատարանի հեղինակությանը, այլև իր կուսակցության ընդհանուր պատկերին։
Ալեքսանդր Սիրունյանի թեկնածությունն առաջադրվել էր ՔՊ-ի կողմից ԲԴԽ անդամի պաշտոնի համար։ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը հրապարակել էր Սիրունյանի գրառումները, որոնք պարունակում էին ատելության քարոզ և հայհոյանքներ։ Սիրունյանը հրաժարվել էր մեկնաբանել իր հայտարարությունները, որոնք պարունակում էին ոչ հարիր բառապաշար և հայհոյանքներ՝ ուղղված արցախցիներին։
Սիրունյանի թեկնածության առաջադրումը հասարակական կազմակերպությունների քննադատության առարկա է դարձել։ Ըստ նրանց՝ իշխող կուսակցության ներկայացուցչի առաջադրումը չի կարող ապահովել դատական համակարգի անկախությունը օրենսդիր և գործադիր մարմիններից:

На заседании Национального собрания никто из депутатов не принял участия в голосовании по кандидатуре Александра Сируняна на пост члена Высшего судебного совета (ВСЕ). Об этом сообщил председатель счетной комиссии Нарек Бабаян.
Ранее руководитель фракции «Гражданский договор» Айк Конжорян заявил, что Сирунян решил снять свою кандидатуру.
Кандидатура Сируняна была выдвинута фракцией «Гражданский договор».
В интервью Civic.am адвокат Александр Сирунян сообщил, что после обсуждений принял добровольное решение снять свою кандидатуру, учитывая определённые замечания, содержащиеся в заключении Комиссии по предотвращению коррупции. Он подчеркнул, что утверждение его кандидатуры в таких условиях может нанести ущерб не только репутации суда, но и общественному имиджу его партии.
Выдвижение Александра Сируняна на пост члена ВСЕ фракцией «Гражданский договор» вызвало критику. Депутат фракции «Армения» Кристине Варданян опубликовала посты Сируняна в социальных сетях, содержащие язык ненависти и оскорбления. Сирунян отказался комментировать свои заявления, содержащие неуместную лексику и оскорбления в адрес жителей Арцаха.
Кандидатура Сируняна стала объектом критики со стороны общественных организаций, которые утверждают, что выдвижение представителя правящей партии не может обеспечить независимость судебной системы от законодательной и исполнительной власти.