Թուրքիայում հայերի ու մյուս քրիստոնյաների հանդեպ խտրական վերաբերմունք կա՝ նրանք բախվում են ինչպես սոցիալական, այնպես էլ ինստիտուցիոնալ ճնշումների։ Այդ մասին ասվում է Open Doors World Watch List 2025-ի զեկույցում, որն անդրադառնում է աշխարհում քրիստոնյաների վիճակին, գրում է Turkish Minute-ը։
Նշվում է, որ Թուրքիայում ազգայնականության սաստկացումը մարտահրավերներ է քրիստոնյա փոքրամասնությունների, այդ թվում՝ հայերի համար։
Ըստ զեկույցի, Թուրքիան այն 50 երկրի շարքում է, որտեղ քրիստոնյաները ենթարկվում են ամենաբարձր մակարդակի դժվարությունների իրենց հավատքի պատճառով։
Նշվում է, որ չնայած տարածաշրջանում քրիստոնեության պատմական երկար ներկայությանը, այն հաճախ ընկալվում է որպես արևմտյան ազդեցություն, ինչը խորացնում է օտարացման զգացողությունը նույնիսկ չափավոր մահմեդականների և աշխարհիկ թուրքերի շրջանում։
«Քրիստոնեական համայնքների, այդ թվում՝ հույն և հայ եկեղեցիների հետևորդները հաճախ դիտվում են որպես օտարներ։ Նրանց եկեղեցիները բախվում են բյուրոկրատական խոչընդոտների և իրավական սահմանափակումների, որոնք խանգարում են նրանց կրոնական գործունեությանը։
Հայկական և ասորական համայնքները հատկապես ուժեղ ճնշումներ են զգում Թուրքիայի հարավարևելյան շրջաններում, որտեղ էթնիկ և կրոնական լարվածություն ավելի սրված է։ Տասնամյակներ շարունակ այս համայնքները հայտնվել են թուրքական բանակի և քրդական զինված խմբերի հակամարտության կիզակետում։ Արդյունքում, բազմաթիվ քրիստոնյաներ ստիպված են եղել լքել իրենց նախնիների հողերը՝ տեղափոխվելով ավելի անվտանգ շրջաններ, հիմնականում երկրի արևմտյան հատված»,–ասվում է հրապարակման մեջ։

Armenians and other Christians in Turkey face discrimination, encountering both social and institutional pressures, according to the Open Doors World Watch List 2025 report, which examines the global state of Christians.
The report notes that rising nationalism in Turkey presents significant challenges for Christian minorities, including Armenians.
According to the findings, Turkey ranks among the top 50 countries where Christians face the most severe difficulties due to their faith., Turkish Minute reports.
Despite Christianity's longstanding historical presence in the region, it is often perceived as a Western influence, deepening the sense of alienation even among moderate Muslims and secular Turks.
“Christian communities, including followers of Greek and Armenian churches, are often viewed as foreigners. Their churches face bureaucratic hurdles and legal restrictions that hinder their religious activities.
Armenian and Assyrian communities, in particular, experience heightened pressures in southeastern Turkey, where ethnic and religious tensions are more pronounced. For decades, these communities have found themselves at the center of conflicts between the Turkish military and Kurdish armed groups. As a result, many Christians have been forced to leave their ancestral lands and relocate to safer areas, primarily in the western parts of the country,” the report states.