Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոն նշել է, որ զարմանալի չի համարում Հայաստանի ձգտումը Եվրոպական միությանն անդամակցելու ուղղությամբ` հավելելով, որ ՀՀ–ն ինքնիշխան որոշում է ընդունել։ Նա նաև ընդգծել է, որ հանդես կգա ԵՄ-ի դրական արձագանքի օգտին, եթե Հայաստանը պաշտոնապես հաստատի իր թեկնածությունը։
Այդ մասին նա ասել է, անդրադառնալով Հայաստանի կառավարության կողմից հունվարի 9-ին կայացված որոշմանը՝ «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծին հավանություն տալու վերաբերյալ, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Եվրոպական միության մոդելի գրավչությունն ապշեցնող է. մի ժամանակաշրջանում, երբ ավտորիտար ռեժիմները հարձակվում են միջազգային կանոնների վրա հիմնված կարգի վրա, ԵՄ-ն փայլում է՝ որպես ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության փարոս՝ չնայած իր անկատարություններին: Այն, որ Հայաստանը ցանկանում է միանալ ԵՄ-ին, զարմանալի չէ՝ հաշվի առնելով Հայաստանի կողմից խաղաղության, ժողովրդավարության և բարեփոխումների ընտրությունը։ Ես հանդես կգամ ԵՄ-ի դրական պատասխանի օգտին, եթե Հայաստանը հաստատի իր թեկնածությունը»,– ընդգծել է Լուազոն։
ԵԽ պատգամավորը շեշտել է, Հայաստանը ինքնիշխան երկիր է, որն ընդունում է այնպիսի որոշումներ, որոնք անհրաժեշտ են համարում հայ ժողովրդի շահերը պաշտպանելու համար։
«Հայաստանն ինքնիշխան երկիր է։ Երևանն ընդունում է որոշումներ, որոնք անհրաժեշտ են հայ ժողովրդի շահերը պաշտպանելու համար։ Եվրոպական միությունը երբեք ոչ մի երկրի չի ստիպել ո՛չ միանալ, ո՛չ մնալ։ Կցանկանայի, որ նախկին ԽՍՀՄ-ը և այսօրվա Ռուսաստանի Դաշնությունը կարողանային ոգեշնչվել երրորդ երկրների անկախության և ինքնիշխանության նկատմամբ մեր հարգանքով»,– ասել է Նատալի Լուազոն։
Հայաստանի կառավարությունը հունվարի 9-ին հավանություն է տվել «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծին, որը նախատեսվում է քննարկել նաև Հայաստանի խորհրդարանում։

European Parliament member Nathalie Loiseau stated that Armenia’s aspiration to join the European Union is not surprising, emphasizing that Armenia has made a sovereign decision. She added that she would support a positive EU response if Armenia officially confirms its candidacy.
As reported by Armenpress, Loiseau’s remarks addressed the Armenian government’s January 9 decision to approve the draft law "On initiating the process of Armenia’s accession to the European Union."
“The European Union’s model is remarkably attractive. In a time when authoritarian regimes are attacking the rules-based international order, the EU shines as a beacon of democracy and the rule of law, despite its imperfections. It is no surprise that Armenia seeks to join the EU, given its choice for peace, democracy, and reform. I will support a positive EU response if Armenia confirms its candidacy,” Loiseau stated.
The MEP stressed that Armenia is a sovereign state that makes decisions based on the interests of its people.
"Armenia is a sovereign country. Yerevan makes decisions necessary to protect the interests of the Armenian people. The European Union has never forced any country to join or remain. I wish that the former USSR and today’s Russian Federation could draw inspiration from our respect for the independence and sovereignty of third countries," Loiseau said.
On January 9, Armenia’s government approved the draft law “On initiating the process of Armenia’s accession to the European Union,” which is expected to be discussed in the Armenian parliament.