ՌԴ–ում դանակահարության գործով դատապարտված դեռահասը ծնողների հետ արտաքսվել է Հայաստան։ Այդ մասին հայտնել է Կրասնոդարի երկրամասի ՆԳՆ վարչության մամուլի ծառայությունը։
Ավելի վաղ դատարանը նրան մեղավոր էր ճանաչել զենքի օգտագործմամբ խուլիգանության համար և դատապարտել 30 հազար ռուբլի տուգանքի, հայտնում է Կոմերսանտը»։
Միջադեպը տեղի էր ունեցել 2024–ի դեկտեմբերի 6-ին Կրասնոդարի №94 դպրոցում։ Դպրոցի միջանցքում աշակերտների միջև վիճաբանության ժամանակ դեռահասը դանակով հարվածել էր համադասարանցու ոտքին։ Ծեծկռտուքում տուժել էին նաև այլ աշակերտներ։ Հարձակվողը ձերբակալվել էր և ուղարկվել անչափահասների ժամանակավոր մեկուսացման կենտրոն։
Ստուգման ընթացքում պարզվել է, որ դեռահասի ծնողները, հանդիսանալով Հայաստանի քաղաքացիներ, Ռուսաստանում ապօրինի էին բնակվում։ Դատարանը որոշել է նրանց արտաքսել։ Ընտանիքին դատական կատարողները ուղեկցել են մինչև Միներալնիե Վոդի քաղաքում գտնվող սահմանային հսկողության կետ, որից հետո նրանք ուղարկվել են Հայաստան ավիաչվերթով։
Դպրոցում տեղի ունեցած միջադեպից հետո քրեական գործ է հարուցվել ուսումնական հաստատության աշխատակիցների անփութության հոդվածով։ Քննությունը շարունակվում է։

23 Январь 2025 - 10:33 AMT
Подросток, который устроил драку с использованием ножа в одной из краснодарских школ, был депортирован вместе с родителями в Армению, сообщила пресс-служба ГУ МВД по Краснодарскому краю.
Прикубанский суд ранее признал школьника виновным в хулиганстве с применением оружия и назначил ему штраф в размере 30 тыс. руб, сообщает Коммерсант.
Инцидент произошел 6 декабря прошлого года в школе №94 Краснодара. Во время конфликта между учениками в школьном коридоре подросток достал нож и ранил сверстника в ногу. В результате драки пострадали и другие ученики. Нападавшего задержали и направили в центр временной изоляции несовершеннолетних.
При проверке было установлено, что родители подростка, являющиеся гражданами Армении, проживали в России незаконно. Суд постановил их депортировать. Семья была доставлена судебными приставами до пункта пограничного контроля в Минеральных Водах, а затем отправлена авиарейсом в Армению.
После произошедшего в школе №94 возбудили уголовное дело по статье о халатности сотрудников учебного заведения. Расследование продолжается.