ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով արտաքին քաղաքականությանը, ասել է, որ Հայաստանը իր հարաբերությունները չի կառուցում 3–րդ երկրների հաշվին:
«Որևէ երկրի հետ մեր հարաբերությունները երրորդ կողմի հաշվին չենք իրականացնում։ Հայաստանը գտնում է, որ իր հարաբերությունները պետք է սերտացնի Բրյուսելի և ԵՄ անդամ երկրների հետ, ինչպես նաև ԱՄՆ–ի հետ։ Ու սերտացնում է։ Սա է մեր հարաբերությունների նպատակը»,– նշել է Գրիգորյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Գրիգորյանը շեշտել է, որ եթե Միացյալ Նահանգների կամ Եվրոպական միության հետ հարաբերությունները համահունչ լինեն Հայաստանի շահերին և ամրապնդեն երկրի ինքնիշխանությունը, ապա այդ ուղղությամբ աշխատանքները կշարունակվեն։
Նա անդրադարձել է նաև այն հարցին, թե ինչու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՄՆ նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջև հեռախոսազրույց դեռ չի կայացել։ Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ում նորանշանակ պաշտոնյաները որոշակի սահմանափակումների են ենթարկվում իրենց պարտականությունները ստանձնելու առաջին շրջանում։ Հայաստանը հայտնել է պատրաստակամություն հեռախոսազանգ կազմակերպելու հարցում, սակայն հաշվի է առել այդ հանգամանքները և սպասել է, որ Թրամփի վարչակազմի նոր անդամները լիարժեք ստանձնեն իրենց պաշտոնները։
ԱԽ քարտուղարը հավելել է, որ խնդիրը չի սահմանափակվում մեկ հեռախոսազրույցով, այլ վերաբերում է ընդհանուր համագործակցությանը ԱՄՆ նախագահի նոր թիմի հետ։
«Մեր ամբողջ թիմը մտադիր է կարգավորել աշխատանքը Թրամփի թիմի հետ»,– ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է Մեծ Բրիտանիայի մտահոգություններին հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակի առնչությամբ, ապա Գրիգորյանն առաջարկել է այդ հարցով դիմել Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատուն՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ Երևանը շարունակում է մտահոգված մնալ Բաքվի հռետորաբանությամբ։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը և փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել են, որ Հայաստանի անդամակցությունը միաժամանակ ԵԱՏՄ-ին և ԵՄ-ին անհամատեղելի է, քանի որ երկու միություններն էլ պահանջում են մաքսային սահմանների բացակայություն ու ապրանքների, ծառայությունների և աշխատուժի տեղաշարժի ազատություն:

23 Январь 2025 - 12:29 AMT
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян после заседания правительства заявил, что Армения не строит свои отношения с какой-либо страной в ущерб другим.
«Мы не ведем наши отношения с какой-либо страной за счет третьих сторон. Армения считает, что должна укреплять связи с Брюсселем, странами-членами ЕС и США. И она этим занимается. Это цель наших отношений», — сказал Григорян, передает Sputnik Армения.
Он подчеркнул, что если отношения с США или Европейским Союзом будут соответствовать интересам Армении и укреплять ее суверенитет, работа в этом направлении продолжится.
Григорян также прокомментировал, почему еще не состоялся телефонный разговор между премьер-министром Николом Пашиняном и новым президентом США Дональдом Трампом. По его словам, вновь назначенные чиновники в США на первых порах сталкиваются с определенными ограничениями. Армения выразила готовность организовать звонок, но учла эти обстоятельства и дождалась, когда члены администрации Трампа полностью вступят в свои должности.
Он добавил, что дело не ограничивается одним телефонным разговором, а касается общего сотрудничества с новой командой президента США.
«Вся наша команда намерена наладить работу с командой Трампа», — заявил он.
Что касается обеспокоенности Великобритании ситуацией на армяно-азербайджанской границе, Григорян предложил обратиться с этим вопросом в посольство Великобритании, одновременно подчеркнув, что Ереван продолжает выражать обеспокоенность риторикой Баку.
9 января правительство Армении одобрило проект о начале процесса присоединения к Европейскому Союзу, представленный гражданской инициативой «Евровот». Проект вскоре будет рассмотрен в парламенте Армении.
Европейский Союз проанализирует проект, одобренный правительством Армении, и обсудит его с армянскими властями, заявила Анита Хиппер, представитель ЕС по вопросам внешних связей и безопасности.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков и вице-премьер Алексей Оверчук заявили, что одновременное членство в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) и ЕС несовместимо, так как оба союза требуют отсутствия таможенных границ и свободы передвижения товаров, услуг и рабочей силы.