ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը ԵՄ-ին անդամակցելու օրակարգը «կեղծ և արկածախնդրային» է համարում։ Նա այդ մասին ասել է խորհրդարանական ճեպազրույցում։
Ըստ նրա, «արկածախնդրային այս քաղաքականությունը» նպատակ ունի պառակտել հասարակությունը։
«Նրանք չեն բավարարվել սևի ու սպիտակի, նախկինների ու ներկաների, արցախցիների ու հայաստանցիների բաժանումով։ Այժմ նոր տարանջատման և առճակատման գիծ են կառուցում, որպեսզի հայ ժողովուրդը չկարողանա միավորվել անվտանգության խնդիրները լուծելու համար»,- ասել է Մինասյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Պատգամավորն անդրադարձել է նաև ԵՄ-ին անդամակցության փաստաթղթի իրավական հիմնավորումներին՝ այն անվանելով «իրավական աբսուրդ»։
«Նման օրենք չի կարող ընդունվել, որովհետև սա օրենք չէ և չի կարող համարվել օրենք։ Առավելագույնը, սա կարող էր դիտարկվել որպես ուղերձ։ ԱԺ փորձագիտական հանձնաժողովը նույնպես եկել է նման եզրակացության։ Եթե նրանք իսկապես ցանկանում են այդ ուղղությամբ աշխատանք տանել, կարող են մերժել նախաձեռնությունը, իսկ նախաձեռնողները ևս 300,000 ստորագրություն հավաքեն։ ՍԴ-ն էլ թող որոշի՝ այս առաջարկը կարո՞ղ է օրենք դառնալ, թե ոչ»,- ասել է պատգամավորը։
Նա նշել է, որ իրենց խմբակցությունը ժամանակին կողմ է եղել ԵՄ-ի հետ ՍԵՊԱ-ի համաձայնագրին, քանի որ այն 2000-ականներից սկսած նպաստել է ԵՄ ընտանիքի հետ հարաբերությունների զարգացմանն ու համագործակցության մեխանիզմների ընդլայնմանը։
«Այն մեծ հաշվով «և-և»-ի ամենաառարկայական փաստաթուղթն է։ Փոխարենը՝ ներկայիս իշխանությունները և նրանց աջակիցները փորձում են առաջ մղել մի կեղծ օրակարգ, որն աշխարհի ներկա աշխարհաքաղաքական զարգացումների պայմաններում կարող է բերել ավելի ծանր հետևանքների»,- ասել է պատգամավորը։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը և փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել են, որ Հայաստանի անդամակցությունը միաժամանակ ԵԱՏՄ-ին և ԵՄ-ին անհամատեղելի է, քանի որ երկու միություններն էլ պահանջում են մաքսային սահմանների բացակայություն ու ապրանքների, ծառայությունների և աշխատուժի տեղաշարժի ազատություն:

23 Январь 2025 - 11:46 AMT
Секретарь парламентской фракции «Армения» Арцвик Минасян назвал повестку вступления Армении в ЕС «ложной и авантюрной». Об этом он заявил на брифинге в парламенте.
По его словам, «эта авантюрная политика» направлена на раскол общества.
«Их не устроило деление на черных и белых, бывших и нынешних, карабахцев и жителей Армении. Теперь они создают новую линию разделения и конфронтации, чтобы помешать армянскому народу объединиться для решения вопросов безопасности», — отметил Минасян, передает Aysor.am .
Депутат также прокомментировал юридические обоснования документа о вступлении в ЕС, назвав их «юридическим абсурдом».
«Такой закон не может быть принят, потому что это не закон и не может им считаться. В лучшем случае это можно рассматривать как декларацию. Парламентская экспертная комиссия также пришла к такому выводу. Если они действительно хотят двигаться в этом направлении, то могут отклонить инициативу, а инициаторы должны собрать еще 300 000 подписей. Пусть Конституционный суд решит, может ли это предложение стать законом или нет», — объяснил он.
Минасян отметил, что их фракция ранее поддерживала Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС (СВПА), поскольку оно способствовало развитию отношений с ЕС и расширению механизмов сотрудничества с 2000-х годов.
«Это, по сути, самый практичный документ "и-и". Вместо этого нынешние власти и их сторонники продвигают ложную повестку, которая в условиях современных глобальных геополитических изменений может привести к еще более тяжелым последствиям», — предупредил он.
9 января правительство Армении одобрило проект о начале процесса присоединения к Европейскому Союзу, представленный гражданской инициативой «Евровот». Проект вскоре будет рассмотрен в парламенте Армении.
Европейский Союз проанализирует проект, одобренный правительством Армении, и обсудит его с армянскими властями, заявила Анита Хиппер, представитель ЕС по вопросам внешних связей и безопасности.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков и вице-премьер Алексей Оверчук заявили, что одновременное членство в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) и ЕС несовместимо, так как оба союза требуют отсутствия таможенных границ и свободы передвижения товаров, услуг и рабочей силы.