Գլխավոր դատախազությունը նոր մեղադրանք է ներկայացրել «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին՝ կապված 2008 թվականի Մարտի 1-ի գործի հետ։ Օհանյանը մեղադրվում է պաշտոնեական լիազորությունները գերազանցելու և ուժի կիրառմամբ դրանք անցնելու համար։
Հակակոռուպցիոն դատարանում ընթացող նիստին մասնակցում են նաև երեք նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ԳՇ նախկին պետ, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը և նախկին փոխվարչապետԱրմեն Գևորգյանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Երեք տարի առաջ Ռոբերտ Քոչարյանն ու նրա ենթակաները արդարացվել էին, սակայն Վճռաբեկ դատարանը բեկանել է այդ վճիռը և գործն ուղարկել նոր քննության՝ Հակակոռուպցիոն քրեական դատարան։
2008 թվականի հետընտրական իրադարձությունների արդյունքում 10 մարդու կյանք խլած իրադարձությունների կապակցությամբ Քոչարյանին և մյուսներին մեղադրանք էր առաջադրվել սահմանադրական կարգը տապալելու հոդվածով։ Սակայն նրանց փաստաբանները պնդում էին, որ այդ հոդվածը հակասահմանադրական է։ Սահմանադրական դատարանն էլ հաստատել էր այս պնդումը, ինչից հետո գործը քննող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը արդարացրել էր ամբաստանյալներին։
Այդ ժամանակ գլխավոր դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը նշել էր, որ հակասահմանադրական հոդվածի ճանաչումը չի ազատում Քոչարյանին և մյուսներին պատասխանատվությունից՝ կապված 2008-ի մարտյան իրադարձությունների ընթացքում տեղի ունեցած ողբերգական հետևանքների հետ։

23 Январь 2025 - 13:16 AMT
Генеральная прокуратура выдвинула новые обвинения против Сейрана Оганяна, главы фракции «Армения» и бывшего министра обороны, в рамках дела о событиях 1 марта 2008 года. Оганян обвиняется в превышении должностных полномочий и применении чрезмерной силы.
На заседании Антикоррупционного суда также присутствуют трое бывших высокопоставленных чиновника: второй президент Армении Роберт Кочарян, бывший начальник Генштаба и генеральный секретарь ОДКБ Юрий Хачатуров и бывший вице-премьер Армен Геворкян, сообщает «Азатутюн».
Три года назад Роберт Кочарян и его подчиненные были оправданы, однако Кассационный суд отменил это решение и направил дело на повторное рассмотрение в Антикоррупционный уголовный суд.
*Обвинения связаны с событиями после выборов 2008 года, в результате которых погибли 10 человек. Кочаряна и других обвиняли в свержении конституционного строя. Однако их адвокаты утверждали, что эта статья противоречит Конституции. Конституционный суд поддержал их аргументы, после чего судья Анна Данибекян оправдала подсудимых.
В то время генеральный прокурор Геворг Багдасарян заявил, что признание неконституционности статьи не освобождает Кочаряна и других от ответственности за трагические последствия мартовских событий 2008 года.*