ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Երևանում ընթացող Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ ձևաչափի (Nordic-Baltic Format) խորհրդարանների նախագահների և փոխնախագահների մասնակցությամբ պանելային քննարկմանը հայտարարել է, որ չնայած այն բոլոր անվտանգային սպառնալիքներին, որոնց վերջին տարիներին բախվում է Հայաստանը, երկիրը հաստատակամ է եվրաինտեգրման գործընթացի առաջմղման հարցում։
Նա նշել է, որ Հայաստանը մեծապես գնահատում է խոչընդոտներով լի ճանապարհին իր բարեկամների աջակցությունը ծավալապաշտական նկրտումների այս ժամանակաշրջանում:
«Խաղաղության պայմանագիրը դեռևս ստորագրված չէ: Քննարկվող հոդվածների մեծ մասը համաձայնեցվել է: Մենք ադրբեջանական կողմին առաջարկել ենք փոխընդունելի լուծումներ, որոնք թույլ կտան ոչ միայն ստորագրել փաստաթուղթն ու առաջ շարժվել, այլև հիմնարար ու լիարժեք պատասխաններ տալ առկա խնդիրներին: Ցավոք, մինչ այս պահը պատասխան հայկական կողմը չունի»,–ասել է նա
Նա նշել է, որ աշխարհաքաղաքական զարգացումները, պատերազմն Ուկրաինայում և այլուր լրջագույն ազդակ են առ այն, որ ժողովրդավարությունն ամբողջ աշխարհում մեծագույն սպառնալիքի տակ է:
«Այս առումով հավատացած եմ, որ համընդհանուր մարդկային արժեքները միահամուռ ուժերով պաշտպանելը, ինչպես նաև ամբողջ աշխարհում տևական խաղաղության և կայունության հաստատման ուղղությամբ գործուն ջանքեր գործադրելը սպառնալիքների և մարտահրավերների դեմ պայքարի լավագույն միջոցներն են:
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ Եվրամիության դիտորդական առաքելության տեղակայումը բարենպաստ ազդեցություն ունի անվտանգության ապահովման գործում, հատկապես այն թշնամական հռետորաբանության պայմաններում, որին մենք ականատես ենք լինում:
Խաղաղության հասնելու ճանապարհին կենսական նշանակություն ունի բոլոր հումանիտար խնդիրների լուծումը, որոնցից առաջնային է հայ գերիների հրատապ եւ անվտանգ վերադարձը:

23 Январь 2025 - 14:49 AMT
Спикер Национального Собрания Ален Симонян, выступая на панельной дискуссии в Ереване с участием председателей и вице-спикеров парламентов стран Северной Европы и Балтии (Nordic-Baltic Format), заявил, что, несмотря на многочисленные угрозы безопасности, с которыми столкнулась Армения в последние годы, страна твердо привержена продвижению процесса евроинтеграции.
Он подчеркнул, что Армения высоко ценит поддержку своих друзей в эту эпоху экспансионистских амбиций.
«Мирный договор пока не подписан. Большинство обсуждаемых статей согласованы. Мы предложили азербайджанской стороне взаимоприемлемые решения, которые позволили бы не только подписать документ и двигаться вперед, но и дать фундаментальные и исчерпывающие ответы на существующие проблемы. К сожалению, на данный момент армянская сторона ответа не получила», – сказал он.
Симонян отметил, что геополитические изменения, включая войну в Украине, являются серьезным сигналом о том, что демократия во всем мире находится под угрозой.
«В этом контексте я убежден, что единая защита общечеловеческих ценностей, а также активные усилия по установлению прочного мира и стабильности во всем мире являются лучшими способами противостоять угрозам и вызовам.
С удовлетворением отмечу, что развертывание наблюдательной миссии Европейского Союза оказывает положительное влияние на обеспечение безопасности, особенно в условиях враждебной риторики, которую мы наблюдаем.
На пути к миру жизненно важно решить все гуманитарные вопросы, в числе которых приоритетом является срочное и безопасное возвращение армянских пленных», – заключил Симонян.