ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Երևանում ընթացող Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ ձևաչափի (Nordic-Baltic Format) խորհրդարանների նախագահների և փոխնախագահների մասնակցությամբ պանելային քննարկմանը հայտարարել է, որ չնայած այն բոլոր անվտանգային սպառնալիքներին, որոնց վերջին տարիներին բախվում է Հայաստանը, երկիրը հաստատակամ է եվրաինտեգրման գործընթացի առաջմղման հարցում։
Նա նշել է, որ Հայաստանը մեծապես գնահատում է խոչընդոտներով լի ճանապարհին իր բարեկամների աջակցությունը ծավալապաշտական նկրտումների այս ժամանակաշրջանում:
«Խաղաղության պայմանագիրը դեռևս ստորագրված չէ: Քննարկվող հոդվածների մեծ մասը համաձայնեցվել է: Մենք ադրբեջանական կողմին առաջարկել ենք փոխընդունելի լուծումներ, որոնք թույլ կտան ոչ միայն ստորագրել փաստաթուղթն ու առաջ շարժվել, այլև հիմնարար ու լիարժեք պատասխաններ տալ առկա խնդիրներին: Ցավոք, մինչ այս պահը պատասխան հայկական կողմը չունի»,–ասել է նա
Նա նշել է, որ աշխարհաքաղաքական զարգացումները, պատերազմն Ուկրաինայում և այլուր լրջագույն ազդակ են առ այն, որ ժողովրդավարությունն ամբողջ աշխարհում մեծագույն սպառնալիքի տակ է:
«Այս առումով հավատացած եմ, որ համընդհանուր մարդկային արժեքները միահամուռ ուժերով պաշտպանելը, ինչպես նաև ամբողջ աշխարհում տևական խաղաղության և կայունության հաստատման ուղղությամբ գործուն ջանքեր գործադրելը սպառնալիքների և մարտահրավերների դեմ պայքարի լավագույն միջոցներն են:
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ Եվրամիության դիտորդական առաքելության տեղակայումը բարենպաստ ազդեցություն ունի անվտանգության ապահովման գործում, հատկապես այն թշնամական հռետորաբանության պայմաններում, որին մենք ականատես ենք լինում:
Խաղաղության հասնելու ճանապարհին կենսական նշանակություն ունի բոլոր հումանիտար խնդիրների լուծումը, որոնցից առաջնային է հայ գերիների հրատապ եւ անվտանգ վերադարձը:

Speaker of the National Assembly Alen Simonyan, during a panel discussion in Yerevan with speakers and deputy speakers of parliaments from the Nordic-Baltic Format, stated that despite the numerous security threats Armenia has faced in recent years, the country remains committed to advancing its European integration process.
He emphasized that Armenia deeply values the support of its friends during this era of expansionist ambitions.
“The peace treaty has not yet been signed. Most of the articles under discussion have been agreed upon. We have proposed mutually acceptable solutions to the Azerbaijani side, which would not only facilitate the signing of the document and progress but also provide fundamental and comprehensive answers to existing issues. Unfortunately, as of now, the Armenian side has received no response,” he said.
Simonyan noted that geopolitical developments, including the war in Ukraine, serve as a serious warning that democracy is under significant threat worldwide.
“In this regard, I firmly believe that the unified defense of universal human values, as well as active efforts to establish lasting peace and stability globally, are the best means to counter threats and challenges.
I am pleased to note that the deployment of the European Union’s monitoring mission has had a positive impact on ensuring security, especially given the hostile rhetoric we are witnessing.
On the path to peace, it is crucial to address all humanitarian issues, with the urgent and safe return of Armenian prisoners being a top priority,” Simonyan concluded.