Հայաստանը կարևորում է Եվրոպական միության հետ «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության» համաձայնագրի ամբողջական կիրառումն ու դրա ճանապարհային քարտեզի բարելավումը։ Այդ մասին ասել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում։
Նա առաջարկել է դրական եզրակացություն տալ ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի վերաբերյալ նախաձեռնությանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ըստ Հովհաննիսյանի՝ քաղաքացիական նախաձեռնության հիման վրա ներկայացված նախագիծը համահունչ է ՀՀ-ի և ԵՄ-ի, ինչպես նաև ԵՄ անդամ երկրների հետ փոխգործակցության խորացման ներկայիս դինամիկային։ Նա հավելել է, որ ԵՄ-ին մերձենալու քաղաքական կամքն արտացոլվել է ՀՀ վարչապետի՝ Եվրոպական խորհրդարանում ունեցած ելույթում, ինչը համապատասխանում է կառավարության՝ 2021-2026 թվականների ծրագրում ամրագրված հանձնառությանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Փոխնախարարը շեշտել է, որ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ ձեռնարկվել են քայլեր՝ ոլորտային համագործակցության ընդլայնման համար։ Արդյունքում, ներկայում ակտիվ բանակցություններ են ընթանում Հայաստան-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ, որը ներառում է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, լավ կառավարման, տնտեսական համագործակցության և անվտանգության ոլորտները։
Նա ընդգծել է, որ ԵՄ-ն Հայաստանի զարգացման գլխավոր աջակիցն է, և «Դիմակայություն և աճ» ծրագրի շրջանակում Հայաստանին աջակցություն կտրամադրվի առաջիկա 4 տարիների համար։ Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումը, մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը և Եվրոպական խաղաղության գործիքի շրջանակում աջակցության տրամադրումը, ըստ փոխնախարարի, կարևոր են Հայաստանի ու ԵՄ-ի հարաբերությունների զարգացման համար։
ԱԳՆ փոխնախարարը եզրափակել է՝ շեշտելով, որ այս գործընթացները ցույց են տալիս Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման աննախադեպ տեմպերը և դրանց առաջնային տեղը ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգում։

Armenia is committed to the full implementation of the "Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement" with the European Union and seeks improvements to its roadmap. Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan highlighted this during a meeting of the Standing Committee on European Integration, where the draft law on "Initiating the process of Armenia's membership in the European Union" was discussed.
As reported by Armenpress, Hovhannisyan proposed giving a positive assessment to the initiative to launch Armenia’s accession process to the EU.
According to him, the proposal, based on a civic initiative, aligns with the current dynamics of Armenia’s deepening cooperation with the EU and its member states. He noted that Armenia's political will for closer ties with the EU was evident in Prime Minister Nikol Pashinyan's speech at the European Parliament, reflecting the government’s 2021–2026 program commitments.
The deputy minister emphasized the steps already taken to expand sectoral cooperation. Active negotiations are underway for a new Armenia-EU partnership agenda, covering democracy, human rights, good governance, economic cooperation, and security.
Hovhannisyan also underlined the EU's role as Armenia’s key development partner. Through the Resilience and Growth initiative, Armenia will receive support over the next four years. The deployment of the EU monitoring mission, ongoing visa liberalization dialogue, and assistance under the European Peace Facility are essential for advancing Armenia-EU relations, he noted.
Concluding his remarks, Hovhannisyan stated that these developments demonstrate the unprecedented pace of Armenia-EU relations and their priority in Armenia’s foreign policy agenda.
On January 9, Armenia’s government approved a draft to initiate the EU membership process, presented by the civic initiative EuroVote. The draft will be discussed in the Armenian Parliament.
The European Union will analyze the draft approved by Armenia’s government and discuss the accession process with Armenian authorities, said Anita Hipper, EU spokesperson for foreign affairs and security.