ԱՄՆ-ից մաքսային և սահմանային վերահսկողության հարցերով թիմի ժամանումը Հայաստան ուղղված է ՀՀ սահմանային վերահսկողության արդյունավետության բարձրացմանը։ Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, որ սա կապված չէ որևէ երկրի հետ հատուկ զգայուն հարցերի հետ։
Փոխնախարարը նշել է, որ հայկական կողմը այս թեմայով քննարկում է ունեցել Իրանի հետ, և որևէ մտահոգություն չի բարձրացվել, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Չեմ տեսնում որևէ հարց, որ իրանական կողմի հետ չհասնենք համաձայնության, մեր հարաբերություններն աննախադեպ բարձր մակարդակի վրա են գտնվում»,- ասել է Հովհաննիսյանը։
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանը պետք է վերջապես ինքնուրույն վերահսկի իր սահմանը:
Երբ նրան հարցրել են, թե հնարավո՞ր է, որ ռուս սահմանապահները դուրս գան հայ-թուրքական և հայ-իրանական սահմաններից, նա նշել է. «Իհարկե, իդեալական աշխարհում ամեն երկիր պետք է ի վիճակի լինի վերահսկել իր սահմանը»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ 2024 թվականի դեկտեմբերի 30-ից հայ-իրանական Ագարակ անցակետում սահմանապահ վերահսկողություն կիրականացնեն միայն Հայաստանի Հանրապետության Սահմանապահ զորքերը։
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, Հայաստանի և ԱՄՆ-ի ռազմավարական գործընկերության մասին կանոնադրության ստորագրման ժամանակ, նշել էր, որ առաջիկա շաբաթներին ԱՄՆ-ից մաքսային և սահմանային վերահսկողության մասնագետներ են այցելելու Հայաստան՝ աջակցելու երկրի սահմանային անվտանգության կարողությունների զարգացմանը։

The arrival of a U.S. team specializing in customs and border control in Armenia is aimed at enhancing the effectiveness of Armenia’s border management. Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan announced this in a conversation with journalists, emphasizing that this is unrelated to sensitive issues with any specific country.
The Deputy Minister noted that the Armenian side has held discussions on the matter with Iran, and no concerns were raised, according to Aysor.am .
“I see no issue in reaching an agreement with the Iranian side; our relations are at an unprecedentedly high level,” Hovhannisyan stated.
He also highlighted the importance of Armenia independently managing its borders.
When asked whether Russian border guards might leave the Armenian-Turkish and Armenian-Iranian borders, he responded: “Of course, in an ideal world, every country should be able to control its borders.”
Prime Minister Nikol Pashinyan previously announced that starting December 30, 2024, border control at the Armenian-Iranian Agarak checkpoint will be conducted exclusively by Armenia’s Border Guard Troops.
U.S. Secretary of State Antony Blinken, during the signing of the U.S.-Armenia Strategic Partnership Charter, stated that U.S. experts in customs and border control would visit Armenia in the coming weeks to support the development of its border security capabilities.