Դատախազը 2025 թվականի հունվարի 23-ին Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան է հանձնել Ծաղկաձոր քաղաքում գործող խաղատանը 2024 թվականի հոկտեմբերի 26-ին զենքի գործադրմամբ կատարված խուլիգանության և բացահայտ հափշտակության մասնակիցներ՝ Ն.Ծ.-ի (խմբ․՝ Նվեր Ծառուկյանի) անվտանգության աշխատակիցներ Մ.Ս.-ի, Գ.Դ.-ի և Դ.Մ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Ն.Ծ.-ի նկատմամբ դատարանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրված կալանքը, նրա նկատմամբ հայտարարված է միջազգային հետախուզում:
Դատախազը Ն.Ծ.-ի անվտանգության աշխատակիցների նկատմամբ 2025 թվականի հունվարի 13-ին հարուցել է հանրային քրեական հետապնդումներ՝ Քրեական օրենսգրքի 253-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ի և 2-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ գույքի պահպանման համար նախատեսված միջոցը վնասելով կողոպուտ կատարելը), ինչպես նաև 474-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ հանցանք կատարող անձին աջակցելը):
Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում դատախազը 2024 թվականի նոյեմբերի 2-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Ն.Ծ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 46-253-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ գույքի պահպանման համար նախատեսված միջոցը վնասելով կողոպուտ կատարելու դրդչություն), 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զենքի գործադրմամբ կատարված խուլիգանություն) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով հրազեն պահելը, կրելը):

24 Январь 2025 - 13:25 AMT
23 января 2025 года прокурор передал в суд первой инстанции Котайкской области уголовное дело о хулиганстве и вооруженном грабеже, совершенных 26 октября 2024 года в казино города Цахкадзор.
Участниками дела являются Н.Ц. (опознанный как Нвер Царукян) и его сотрудники службы безопасности М.С., Г.Д. и Д.М.
Суд избрал в качестве меры пресечения для Н.Ц. арест, а также объявил его в международный розыск.
13 января 2025 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении сотрудников службы безопасности Н.Ц. на основании статьи 253, часть 2, пункты 1 и 2 (грабеж, совершенный группой лиц по предварительному сговору с повреждением средств охраны имущества) и статьи 474, часть 2, пункт 1 (оказание помощи преступникам, совершившим преступление, по предварительному сговору) Уголовного кодекса.
В рамках уголовного дела, расследуемого Следственным комитетом, 2 ноября 2024 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование против Н.Ц. на основании статьи 46-253, часть 2, пункты 1 и 2 (подстрекательство к грабежу, совершенному группой лиц по предварительному сговору с повреждением средств охраны имущества), статьи 297, часть 3 (хулиганство с применением оружия) и статьи 335, часть 1 (незаконное хранение и ношение огнестрельного оружия).