ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը հունվարի 24-ին ներկայացրել է ընտանեկան և կենցաղային բռնության դեպքերի հաշվառման առաջին թվայնացված միասնական համակարգը։
Այս հարթակը նախատեսված է ապահովելու ընտանեկան և կենցաղային բռնության դեպքերի վերաբերյալ համապարփակ տվյալների հավաքագրում, դեպքերի ընթացքի մոնիտորինգ, զոհերին տրամադրված ծառայությունների վերահսկում, ինչպես նաև կանխարգելման և արձագանքման գործողությունների համակարգված կազմակերպում։
Համակարգի մշակումը նախաձեռնվել է ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության և ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի համատեղ ջանքերով՝ «Նորք» սոցիալական ծառայությունների տեխնոլոգիական և իրազեկման կենտրոնի կողմից՝ Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ։
Նախարար Մկրտչյանը նշել է. «Այսօրինակ համակարգերը հնարավորություն են տալիս պետական մարմիններին մշակել փաստարկված և տվյալների վրա հիմնված քաղաքականություններ՝ ուղղված ընտանիքում բռնության կանխարգելմանը և հաղթահարմանը, ընտանեկան բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության և աջակցության միջոցների արդիականացմանն ու բարելավմանն»։
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Լուսինե Սարգսյանն իր խոսքում ընդգծել է. «Տեղեկությունների հավաքագրման այս համակարգը ձևավորվել է մասնակցային եղանակով․ փոխհամաձայնեցված է բոլոր շահագրգիռ կառույցների և կողմերի հետ, որոնք մասն են կազմում հարթակի գործարկմանը»։
Համակարգի կարևորությունը շեշտել են նաև Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Ֆրանսուազ Ժակոբը և ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչ Յան Պլեշինգերը։
Տվյալներ մուտքագրելու և ամփոփման գործընթացում ներգրավված կլինեն պետական մի շարք կառույցներ՝ Ոստիկանությունը, Քննչական կոմիտեն, Դատախազությունը, Դատական դեպարտամենտը, ինչպես նաև աջակցման կենտրոններն ու ապաստարանները։ Անհրաժեշտության դեպքում տեղեկատվություն կներկայացնեն նաև Առողջապահության նախարարությունն ու այլ գերատեսչություններ։
Համակարգի ստեղծումն իրականացվել է «Մարդու իրավունքների պաշտպանության խթանում և ազգային հաստատությունների հզորացում» ծրագրի շրջանակում, որը համաֆինանսավորվել է Եվրոպական միության կողմից և իրականացվել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի, ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի ու ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի համատեղ ջանքերով։

Министерство труда и социальных вопросов Армении 24 января представило первую цифровую платформу для учета случаев домашнего и бытового насилия.
Платформа предназначена для сбора данных о случаях домашнего насилия, мониторинга их хода, контроля предоставления услуг пострадавшим, а также для системной организации профилактических и ответных мер.
Разработка системы осуществлена Министерством труда и социальных вопросов совместно с Фондом ООН в области народонаселения (ЮНФПА) при технической поддержке Центра технологий и информирования социальных служб «Норк», финансируемого Европейским союзом.
Министр Нарек Мкртчян отметил: «Подобные системы позволяют государственным органам разрабатывать обоснованные и основанные на данных политики, направленные на предотвращение и преодоление насилия в семье, а также на модернизацию и улучшение мер защиты и поддержки пострадавших.»
Глава армянского офиса ЮНФПА Лусине Саргсян подчеркнула: «Система сбора данных была разработана на основе участия и согласования с заинтересованными структурами и сторонами, участвующими в её реализации.»
Важность системы также отметили постоянный координатор ООН в Армении Франсуаза Жакоб и представитель делегации ЕС Ян Плешингер.
К процессу ввода данных и их обобщения будут подключены несколько государственных структур, включая полицию, Следственный комитет, прокуратуру, судебный департамент, центры поддержки и убежища. При необходимости к процессу могут присоединиться Министерство здравоохранения и другие ведомства.
Создание системы осуществлено в рамках программы «Содействие защите прав человека и укреплению национальных институтов», которая была профинансирована Европейским союзом и реализована совместными усилиями ПРООН, ЮНФПА и ЮНИСЕФ.