ՌԴ ԱԳ նախարարության մամուլի ծառայությունը, պատասխանելով ԶԼՄ-ների հարցերին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի 2024 թ․ դիվանագիտական գործունեության արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսից առաջ, նշել է, որ Ռուսաստան-Հայաստան հարաբերությունները բարդ ժամանակաշրջան են ապրում՝ պայմանավորված Արևմուտքի ուժեղացած ճնշմամբ Երևանի վրա։
«Ռուսաստան-Հայաստան հարաբերությունները բարդ ժամանակաշրջան են ապրում։ Դա մեծ մասամբ Արևմուտքի գործողությունների հետևանք է, որը նախորդ տարի մեծացրել էր ճնշումը Հայաստանի վրա, դրդում էր նրան ավանդական կապերի խզմանը Ռուսաստանի հետ և թելադրում էր օտար արժեքներ, որոնք անհարիր են հայ ժողովրդին», — նշված է հրապարակման մեջ, գրում է «Իզվեստիան»։
Գերատեսչությունում նշել են, որ Երևանը հավատացել է Վաշինգտոնի և Բրյուսելի «դատարկ խոստումներին», թե նրանք կարող են փոխարինել Ռուսաստանին որպես Հայաստանի գլխավոր գործընկեր։ Սակայն, ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի, հենց ՀԱՊԿ-ն է ապահովում Հայաստանի անվտանգությունը, իսկ ԵԱՏՄ անդամակցությունը երկրի տնտեսական կայունության երաշխիքն է։
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հիշեցրել է, որ բազմիցս նախազգուշացրել է ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի անտարբերության մասին իրենց գործընկերների ճակատագրերի նկատմամբ։ Այդ փաստը հաստատվում է 2024 թ․ վերջին Վրաստանում տեղի ունեցած իրադարձություններով, ինչպես նաև արևմտյան ԶԼՄ-ներում տարածված ցինիկ հայտարարություններով՝ հայ քաղաքացիների մասին։
Գերատեսչությունը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ եվրասիական ինտեգրացիան և ԵՄ անդամակցությունն անհամատեղելի են։
«Մոսկվան միշտ կարևորել է և շարունակում է կարևորել եղբայրական հարաբերությունները Երևանի հետ։ Հայաստանը դիտարկում ենք որպես մեր բնական ռազմավարական գործընկերներից և դաշնակիցներից մեկը», –ասվում է հայտարարության մեջ։
Հունվարի 23-ին, Կրեմլի պաշտոնական ներկայացուցիչ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Հայաստանը չի հայտնել ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մտադրության մասին։ Նրա խոսքով, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի վերջին զրույցի ժամանակ այդ հարցը չի քննարկվել։ Դեկտեմբերի 4-ին, խորհրդարանում կառավարության ժամի ընթացքում, Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ երկիրը իրեն ՀԱՊԿ-ից դուրս է համարում և այլևս չի մասնակցում կազմակերպության որոշումների ընդունմանը։
Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի հարաբերությունները սրվել էին դեռ 2022 թ․ նոյեմբերին, երբ Փաշինյանը հրաժարվել էր ստորագրել ՀԱՊԿ-ի ԽՎ հռչակագրի նախագիծը՝ Հայաստանում աջակցության համատեղ միջոցների վերաբերյալ։ Նրա կարծիքով, փաստաթղթում բացակայում էր հստակ քաղաքական գնահատականը:

Отношения между Россией и Арменией переживают непростой период, что связано с усилившимся давлением Запада на Ереван. Об этом 24 января сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел РФ, отвечая на вопросы СМИ накануне пресс-конференции министра иностранных дел Сергея Лаврова, посвященной итогам работы российской дипломатии в 2024 году.
«Российско-армянские отношения переживают непростой период. Во многом это следствие действий Запада, который в минувшем году наращивал давление на Армению, подстрекал ее к разрушению традиционных связей с Россией, навязывал чуждые армянскому народу ценностные ориентиры», — говорится в публикации, сообщают «Известия».
В ведомстве отметили, что власти Армении поверили в пустые обещания, данные Вашингтоном и Брюсселем, о том, что они могут заменить Россию в роли основного партнера Еревана. Однако, как подчеркнули в МИД РФ, именно Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) остается гарантом безопасности Армении, а членство в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) обеспечивает экономическую стабильность республики.
Министерство иностранных дел России также напомнило, что неоднократно предупреждало Ереван о равнодушии США и ЕС к долгосрочным интересам их партнеров. Этот факт подтверждают события в Грузии конца 2024 года, а также циничные высказывания западных СМИ о гражданах Армении.
В ведомстве подчеркнули несовместимость евразийской интеграции с членством в Европейском союзе.
«В Москве всегда дорожили и продолжают дорожить братскими отношениями с Ереваном. Считаем республику одним из наших естественных стратегических партнеров и союзников», — заявили в министерстве.
Накануне, 23 января, официальный представитель Кремля Дмитрий Песков сообщил, что Армения не заявляла о намерении выйти из ОДКБ. По его словам, тема восстановления роли республики в организации не поднималась во время последнего разговора премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента России Владимира Путина.
Ранее, 18 декабря 2024 года, президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Армения покинет ОДКБ, если получит на это одобрение от Вашингтона. В свою очередь, премьер-министр Никол Пашинян 4 декабря заявил в парламенте, что Армения считает себя вне ОДКБ и больше не участвует в процессе принятия решений в организации.
Отношения между Арменией и ОДКБ обострились еще в ноябре 2022 года, когда Пашинян отказался подписывать проект декларации СКБ ОДКБ о совместных мерах помощи Армении. По его мнению, в документе отсутствовала четкая политическая оценка ситуации в Нагорном Карабахе.