Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ցյուրիխում հանդիպել է Շվեյցարիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպման ընթացքում նա անդրադարձել է ներկաների կողմից բարձրացված մի շարք հարցերի՝ ներկայացնելով Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերները և դրանց հաղթահարման ուղղությամբ կառավարության ձեռնարկած քայլերը։
Փաշինյանը խոսել է «Իրական Հայաստանի» ռազմավարության մասին՝ շեշտադրելով Սփյուռքի հետ հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը։ Նա նշել է, որ հայ ինքնության պահպանությունը մնում է առաջնահերթություն, և ընդգծել Սփյուռքի ակտիվ մասնակցության կարևորությունը երկրի զարգացման գործընթացներում։
Վարչապետը նաև անդրադարձել է Հայաստանի տնտեսական զարգացմանն ուղղված ծրագրերին, պետական կառավարման համակարգի առկա խնդիրներին և իրականացվող բարեփոխումների ընթացքին։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականությանը՝ ներկայացնելով Կառավարության քայլերը մարտահրավերներին դիմագրավելու ուղղությամբ։

Prime Minister Nikol Pashinyan met with representatives of the Swiss Armenian community in Zurich. During the meeting, he addressed various issues raised by the attendees, outlining the challenges facing Armenia and the government’s efforts to overcome them.
Pashinyan spoke about the Real Armenia strategy, highlighting the importance of strengthening ties with the Diaspora. He emphasized that preserving Armenian identity remains a priority and underlined the need for the Diaspora’s active involvement in Armenia’s development processes.
The Prime Minister also discussed economic development programs, existing challenges in public administration, and the progress of ongoing reforms. Special attention was given to Armenia’s domestic and foreign policies, detailing the government’s measures to tackle challenges.
Prime Minister Nikol Pashinyan, accompanied by his wife Anna Hakobyan, is on a two-day working visit to Switzerland to attend the World Economic Forum in Davos.