ՀՀ կառավարությունը ներկայացրել է մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ, որոնք ուղղված են ապաստանի տրամադրման և փախստականների պաշտպանության համակարգի կատարելագործմանը։ Փոփոխությունները ներառում են մի քանի օրենքներում լրացումներ և փոփոխություններ՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու նպատակով։ Դրանք մասնավորապես վերաբերում են «Փախստականների և ապաստանի մասին», «Օտարերկրացիների մասին», Քրեական օրենսգրքում, «Պետական տուրքի մասին» և այլ իրավական ակտերում կատարվող փոփոխություններին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հայաստանը, որպես 1951 թվականի «Փախստականների կարգավիճակի մասին» կոնվենցիայի և մի շարք այլ միջազգային փաստաթղթերի անդամ, պարտավորվել է զարգացնել իր օրենսդրական դաշտը՝ համապատասխանեցնելով այն միջազգային չափանիշներին։ Ներկայիս օրենսդրական բացերը խոչընդոտում են փախստականների և ապաստան հայցողների իրավունքների լիարժեք պաշտպանությանը, ինչը և փոխելու նպատակով նախաձեռնվել են այս բարեփոխումները։
ՄԱԿ Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի աջակցությամբ կատարված ուսումնասիրությունները և եվրոպական կառույցների ուղեցույցները ցույց են տվել, որ անհրաժեշտ է արձագանքել նոր մարտահրավերներին։
Նախատեսվող փոփոխություններով կհստակեցվեն «փախստական», «ապաստան», «հետապնդում», «չվերադարձելիություն» հասկացությունները։ Սահմանվելու են օժանդակ պաշտպանություն ստանալու և չվերադարձելիության սկզբունքից օգտվելու նոր կարգավիճակներ։ Կստեղծվեն հատուկ կարիքներ ունեցող անձանց սոցիալական աջակցության արդար և կարիքահեն մեխանիզմներ՝ զուգահեռ ներդնելով մոնիթորինգի գործիքներ։
Ապաստանի հայցման գործընթացը կդառնա առավել արդյունավետ՝ տրամադրելով անվճար իրավաբանական աջակցություն բոլոր փուլերում։ Կկարգավորվի անձնական տվյալների պաշտպանության հարցը, կհստակեցվի դիմումների ներկայացման, լսման և վավերացման գործընթացը։ Բացի այդ, նախատեսվում է ներմուծել էլեկտրոնային գործիքներ, որոնք կդյուրացնեն ապաստանի հայցողների համար ընթացակարգերը։ Արտաքսումը կարգելվի առողջական խնդիրներ ունեցող անձանց և այլ խոցելի խմբերի համար։ Նոր համակարգը նաև կտրամադրի կարճաժամկետ ճամփորդական փաստաթղթեր։
Այս բարեփոխումները նախատեսված են փախստականների և ապաստան հայցողների պաշտպանության համակարգը բարելավելու համար՝ ապահովելով ավելի թափանցիկ, կանխատեսելի և համահունչ ընթացակարգեր՝ համաձայն եվրոպական չափանիշների։

The Armenian government has proposed legislative amendments aimed at improving the asylum and refugee protection system. The changes include revisions and additions to several laws to align them with international standards. Specifically, these amendments pertain to the “Law on Refugees and Asylum,” the “Law on Foreigners,” the Criminal Code, the “Law on State Duties,” and other legal acts, Armenpress reports.
As a signatory to the 1951 Refugee Convention and other international documents, Armenia has committed to developing its legal framework in compliance with global standards. Existing legal gaps hinder the full protection of refugees and asylum seekers, prompting these proposed reforms.
Studies conducted with the support of the UN High Commissioner for Refugees and European guidelines have highlighted the need to address new challenges.
The proposed changes will clarify the definitions of “refugee,” “asylum,” “persecution,” and “non-refoulement.” New statuses will be introduced for those receiving subsidiary protection and benefiting from the principle of non-refoulement. Mechanisms for providing fair and needs-based social support to individuals with special needs will also be established, alongside monitoring tools.
The asylum application process will become more efficient, offering free legal assistance at all stages. Personal data protection will be regulated, and the procedures for submitting, reviewing, and validating applications will be clarified. Electronic tools will also be introduced to streamline the process for asylum seekers. Deportation will be prohibited for individuals with health issues and other vulnerable groups. The new system will provide short-term travel documents as well.
These reforms aim to enhance the refugee and asylum seeker protection system, ensuring more transparent, predictable, and harmonized procedures in line with European standards.