ՀՀ կառավարությունը ներկայացրել է մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ, որոնք ուղղված են ապաստանի տրամադրման և փախստականների պաշտպանության համակարգի կատարելագործմանը։ Փոփոխությունները ներառում են մի քանի օրենքներում լրացումներ և փոփոխություններ՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու նպատակով։ Դրանք մասնավորապես վերաբերում են «Փախստականների և ապաստանի մասին», «Օտարերկրացիների մասին», Քրեական օրենսգրքում, «Պետական տուրքի մասին» և այլ իրավական ակտերում կատարվող փոփոխություններին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հայաստանը, որպես 1951 թվականի «Փախստականների կարգավիճակի մասին» կոնվենցիայի և մի շարք այլ միջազգային փաստաթղթերի անդամ, պարտավորվել է զարգացնել իր օրենսդրական դաշտը՝ համապատասխանեցնելով այն միջազգային չափանիշներին։ Ներկայիս օրենսդրական բացերը խոչընդոտում են փախստականների և ապաստան հայցողների իրավունքների լիարժեք պաշտպանությանը, ինչը և փոխելու նպատակով նախաձեռնվել են այս բարեփոխումները։
ՄԱԿ Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի աջակցությամբ կատարված ուսումնասիրությունները և եվրոպական կառույցների ուղեցույցները ցույց են տվել, որ անհրաժեշտ է արձագանքել նոր մարտահրավերներին։
Նախատեսվող փոփոխություններով կհստակեցվեն «փախստական», «ապաստան», «հետապնդում», «չվերադարձելիություն» հասկացությունները։ Սահմանվելու են օժանդակ պաշտպանություն ստանալու և չվերադարձելիության սկզբունքից օգտվելու նոր կարգավիճակներ։ Կստեղծվեն հատուկ կարիքներ ունեցող անձանց սոցիալական աջակցության արդար և կարիքահեն մեխանիզմներ՝ զուգահեռ ներդնելով մոնիթորինգի գործիքներ։
Ապաստանի հայցման գործընթացը կդառնա առավել արդյունավետ՝ տրամադրելով անվճար իրավաբանական աջակցություն բոլոր փուլերում։ Կկարգավորվի անձնական տվյալների պաշտպանության հարցը, կհստակեցվի դիմումների ներկայացման, լսման և վավերացման գործընթացը։ Բացի այդ, նախատեսվում է ներմուծել էլեկտրոնային գործիքներ, որոնք կդյուրացնեն ապաստանի հայցողների համար ընթացակարգերը։ Արտաքսումը կարգելվի առողջական խնդիրներ ունեցող անձանց և այլ խոցելի խմբերի համար։ Նոր համակարգը նաև կտրամադրի կարճաժամկետ ճամփորդական փաստաթղթեր։
Այս բարեփոխումները նախատեսված են փախստականների և ապաստան հայցողների պաշտպանության համակարգը բարելավելու համար՝ ապահովելով ավելի թափանցիկ, կանխատեսելի և համահունչ ընթացակարգեր՝ համաձայն եվրոպական չափանիշների։

Правительство Армении представило ряд законодательных изменений, направленных на улучшение системы предоставления убежища и защиты беженцев. Поправки включают изменения и дополнения к ряду законов с целью приведения их в соответствие с международными стандартами. В частности, изменения касаются законов «О беженцах и убежище», «Об иностранцах», Уголовного кодекса, закона «О государственной пошлине» и других нормативных актов, сообщает «Арменпресс».
Будучи участником Конвенции 1951 года о статусе беженцев и ряда других международных документов, Армения обязалась развивать свою законодательную базу в соответствии с международными стандартами. Существующие законодательные пробелы мешают полноценной защите прав беженцев и лиц, ищущих убежище, что и послужило причиной инициирования этих реформ.
Исследования, проведенные при поддержке Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев, и рекомендации европейских структур выявили необходимость реагировать на новые вызовы.
Предлагаемые изменения уточнят определения «беженец», «убежище», «преследование» и «принцип невозвращения». Будут введены новые статусы для лиц, получающих вспомогательную защиту и пользующихся принципом невозвращения. Также будут созданы механизмы справедливой и адресной социальной поддержки для лиц с особыми потребностями, а также внедрены инструменты мониторинга.
Процесс подачи заявления на убежище станет более эффективным, включая предоставление бесплатной юридической помощи на всех этапах. Будет урегулирован вопрос защиты персональных данных, а также уточнены процедуры подачи, рассмотрения и утверждения заявлений. Предусмотрено внедрение электронных инструментов для упрощения процедур для соискателей убежища. Депортация будет запрещена для лиц с проблемами здоровья и других уязвимых групп. Новая система также будет предоставлять краткосрочные проездные документы.
Эти реформы направлены на улучшение системы защиты беженцев и лиц, ищущих убежище, обеспечивая более прозрачные, предсказуемые и согласованные процедуры в соответствии с европейскими стандартами.