Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում ինժեներասակրավորական վաշտի կացարանում հրդեհի հետևանքով զոհված զինծառայողների ընտանիքների լիազոր ներկայացուցիչ, փաստաբան Նորայր Նորիկյանը հուսով է, որ Եղիշե Հակոբյանի ցուցմունքը կնպաստի հրդեհի հանգամանքների ամբողջական բացահայտմանը։ Նա այդ մասին ասել է լրագրողների հետ զրույցում։
«Այսօրվա դատական նիստը բավականին լարված էր և տեղեկատվական առումով կարևոր»,– ասել է նա, հայտնում է «Առավոտը»։
Նա հայտնել է, որ մեղադրյալ Եղիշե Հակոբյանը ցանկություն է հայտնել փակ հանդիպում ունենալ իր հետ, և դատարանը բավարարել է այդ միջնորդությունը։
«Հույս ունեմ, որ Եղիշե Հակոբյանը գործի իրական հանգամանքների վերաբերյալ կտա հանգամանալից տեղեկատվություն, և ի վերջո լույս կսփռվի այս ոճրագործության վրա, և մենք ձեզ հետ միասին կիմանանք, թե ինչ է եղել իրականում»,– նշել է Նորիկյանը՝ հավելելով, որ առաջիկա օրերին հանդիպում կկազմակերպվի Եղիշե Հակոբյանի հետ։
Փաստաբանը նաև անդրադարձել է նիստի մյուս մանրամասներին՝ ընդգծելով, որ հարցաքննվել է ՀՀ Զինված ուժերի հակահրդեհային անվտանգության ծառայության նախկին պետը։ Վերջինս ներկայացրել է ընդգրկուն տեղեկատվություն՝ կապված դեպքի հանգամանքներին նախորդած ժամանակահատվածի հետ։
Պարզվել է, որ նույն զորամասում ողբերգությունից ընդամենը երկու ամիս առաջ՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 28-ին, մարտական դիրքում կրկին բենզինի միջոցով վառարանը վառելու հետևանքով հրդեհ է բռնկվել, ինչի հետևանքով որոշ զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի այրվածքներ։
Նորիկյանի խոսքով՝ իր հարցադրումները հիմնականում ուղղված էին այն բանին, թե ինչ քայլեր են ձեռնարկվել 2022 թվականի հոկտեմբերի 28-ի միջադեպից հետո մինչև 2023 թվականի հունվարի 19-ի ողբերգությունը։
«Ես խորապես համոզված եմ, որ եթե ձեռնարկված լինեին լրջագույն կանխարգելիչ միջոցառումներ, եթե անձնակազմին հրահանգավորեին, եթե պատասխանատուներին պատասխանատվության ենթարկած լինեին, եթե իրականացնեին համապատասխան մասնագիտական և հակահրդեհային գործընթացներ, հնարավոր էր, որ մենք այս ողբերգությունից խուսափած լինեինք»,– ընդգծել է Նորիկյանը։
2023-ի հունվարի 19-ին՝ ժամը 01:30-ի սահմաններում հրդեհ էր բռնկվել Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում: Բռնկված հրդեհից 15 ժամկետային զինծառայող է զոհվել, 3 անձ հոսպիտալացվել էր, որոնցից մեկը սպա։ Դեպքին հաջորդել են պաշտոնանկություններ՝ այդ թվում պաշտոնից ազատվել է ԶՈւ հրդեհային անվտանգության վարչության ծառայության պետ Սարգիս Մազմանյանը, ինչպես նաև 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար, գնդապետ Վահրամ Ֆրունզի Գրիգորյանը։

25 Январь 2025 - 09:46 AMT
Юридический представитель семей погибших военнослужащих в результате пожара в казарме инженерно-саперной роты в деревне Азат, адвокат Норайр Норикян, выразил надежду, что показания Егише Акопяна помогут полностью раскрыть обстоятельства пожара. Об этом он заявил в интервью журналистам, сообщает «Аравот».
«Сегодняшнее судебное заседание прошло в напряженной атмосфере и было информационно значимым», — отметил Норикян.
Он сообщил, что обвиняемый Егише Акопян выразил желание провести с ним закрытую встречу, и суд удовлетворил это ходатайство.
«Надеюсь, Егише Акопян предоставит подробную информацию о реальных обстоятельствах дела, и в итоге мы проливаем свет на эту трагедию и узнаем, что произошло на самом деле», — заявил Норикян, добавив, что в ближайшие дни планируется встреча с Акопяном.
Адвокат также поделился деталями заседания, отметив, что был допрошен бывший начальник службы противопожарной безопасности Вооруженных сил. Свидетель предоставил обширную информацию о периоде, предшествовавшем инциденту.
Было выяснено, что всего за два месяца до трагедии, 28 октября 2022 года, в том же воинском подразделении произошел пожар, вызванный использованием бензина для розжига печи. Тогда несколько военнослужащих получили ожоги разной степени тяжести.
Норикян подчеркнул, что его вопросы касались главным образом того, какие меры были предприняты после инцидента 28 октября 2022 года до трагедии 19 января 2023 года.
«Я глубоко убежден, что если бы были предприняты серьезные профилактические меры, если бы персонал проинструктировали, если бы ответственные лица были привлечены к ответственности и внедрили профессиональные противопожарные процедуры, этой трагедии можно было бы избежать», — заявил Норикян.
19 января 2023 года около 01:30 ночи в казарме инженерно-саперного взвода воинской части Минобороны Армении в деревне Азат, Гегаркуникской области, произошел пожар. В результате пожара погибли 15 срочников, трое человек, включая одного офицера, были госпитализированы. Инцидент повлек за собой увольнения, включая начальника службы противопожарной безопасности ВС Армении Саркиса Мазманяна и командира 2-го армейского корпуса полковника Ваграма Фрунзе Григоряна.