ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Ադրբեջանը, «սահմանազատման» իր ծրագրերը Հայաստանին պարտադրելով, միաժամանակ ձգտում է իրականացնել «ադրբեջանական փախստականների» տեղակայման ծրագրերը՝ ընտրելով ՀՀ տարածքում իր համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող վայրեր::
Նրա խոսքով՝ այդ ռազմավարական շրջաններն ակնհայտ են, և ադրբեջանական կողմը պարբերաբար ակնարկներ է անում դրանց մասին՝ հատկապես Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերի ուղղությամբ։
«Գեղարքունիքի մարզը նրանց համար կարևոր նշանակություն ունի Սևանա լճի ռազմավարական դիրքի պատճառով, իսկ Սյունիքը՝ Նախիջևանը և Թուրքիան կապող ուղիների և հետագայում դրա ամբողջական վերահսկողության տեսանկյունից», – նշել է պատգամավորը։
Տիգրան Աբրահամյանը նաև նշել է, որ սահմանազատման թեման ինքնին բարդ և բազմաշերտ է, ինչի մանրամասները լայն հանրության համար ամբողջությամբ հասկանալի չեն։ Այս հանգամանքը, ըստ նրա, օգտագործվում է իշխանության կողմից երկրի առջև ծառացած սպառնալիքները թաքցնելու կամ դրանց բնույթը խեղաթյուրելու նպատակով։

25 Январь 2025 - 10:04 AMT
Армянский депутат Тигран Абрамян написал на своей странице в Facebook, что Азербайджан, продвигая свои планы по «демаркации границ», одновременно пытается реализовать программы переселения «азербайджанских беженцев» в стратегически значимые районы на территории Армении.
По словам Абрамяна, эти стратегически важные районы очевидны, и азербайджанская сторона периодически намекает на них, особенно в отношении Гегаркуникской и Сюникской областей.
«Гегаркуник имеет для них стратегическое значение из-за расположения озера Севан, а Сюник важен с точки зрения прокладки маршрутов, соединяющих Нахичевань и Турцию, и последующего полного контроля над ними», — отметил депутат.
Абрамян также подчеркнул, что тема демаркации границ крайне сложна и многослойна, и её детали не полностью понятны широкой общественности. Это обстоятельство, по его словам, используется властями для сокрытия угроз, стоящих перед страной, или искажения их характера.
16 января МИД Армении сообщил, что между Арменией и Азербайджаном достигнута договорённость о новом этапе демаркации границ. Согласно договорённости, работы начнутся с северной точки, где сходятся границы Армении, Азербайджана и Грузии, и продолжатся в южном направлении до границы Армении и Азербайджана с Ираном.