ԵԱՏՄ գործարար խորհրդի գործադիր քարտուղար, Ռուսաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ղեկավար Սերգեյ Միխնևիչը հայտարարել է, որ Հայաստանը չի կարող միաժամանակ անդամակցել ԵԱՏՄ–ին և խորացնել հարաբերությունները Եվրոպական միության հետ։
«Պաշտոնական Երևանը պետք է միանշանակ ընտրություն կատարի»,– նշել է Միխնևիչը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նա հավելել է, որ բացասական սցենարի դեպքում կորցրած ծավալները վերականգնելը դժվար կլինի, և եթե Հայաստանը որոշի խորացնել հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ, ԵԱՏՄ-ն կարող է սահմանել սակագնային պաշտպանական միջոցներ, ինչը բացասաբար կանդրադառնա դաշնակից երկրների հետ առևտրի վրա։
Միխնևիչը ներկայացրել է թվեր՝ ընդգծելու համար ստեղծված իրավիճակը. 2015-ից ի վեր Հայաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 9.5 միլիարդ դոլարից մինչև 24 միլիարդ։
«Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ-ի հետ գրեթե 1.8 անգամ գերազանցում է ԵՄ-ի բոլոր երկրների հետ առևտրի ծավալին։ Մենք հույս ունենք, որ հայ բարեկամներն իրատեսորեն կգնահատեն իրենց օգուտներն ու հնարավոր ռիսկերը»,– ասել է նա։
Փորձագետը նշել է նաև, որ Հայաստանի՝ դեպի Արևմուտք շրջվելն ազդեցությունը կունենա նաև առևտրային հարաբերությունների վրա Իրանի հետ։ Ըստ նրա՝ Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին նպաստում է Իրան հետ առևտրային կապերի արդյունավետությանը։
Որպես օրինակ՝ Միխնևիչը հիշեցրել է Թուրքիայի փորձը, որը տասնամյակներ շարունակ փորձել է անդամակցել ԵՄ-ին, բայց ապարդյուն։
«Եթե ես լինեի հայկական կողմի տեղում, լրջորեն կմտածեի»,– եզրափակել է նա։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարարության մամուլի ծառայությունը, պատասխանելով ԶԼՄ-ների հարցերին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի 2024 թ․ դիվանագիտական գործունեության արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսից առաջ, նշել էր, որ Ռուսաստան-Հայաստան հարաբերությունները բարդ ժամանակաշրջան են ապրում՝ պայմանավորված Արևմուտքի ուժեղացած ճնշմամբ Երևանի վրա։Գերատեսչությունը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ եվրասիական ինտեգրացիան և ԵՄ անդամակցությունն անհամատեղելի են։

Armenia cannot simultaneously be a member of the Eurasian Economic Union (EAEU) and strengthen ties with the European Union (EU), said Sergey Mikhnevich, executive secretary of the EAEU Business Council and managing director of the Russian Union of Industrialists and Entrepreneurs, according to Sputnik Armenia.
“Official Yerevan must make an unequivocal choice,” Mikhnevich said, adding that recovering lost trade volumes under a negative scenario for the EAEU would be challenging. If Armenia decides to deepen relations with the EU, the EAEU may introduce tariff protection measures, leading to a significant decline in trade with allied countries.
To illustrate, Mikhnevich cited data showing that Armenia’s GDP has risen from $9.5 billion in 2015 to $24 billion. “Armenia’s trade with the EAEU is nearly 1.8 times greater than its trade with all EU countries. We expect our Armenian partners to pragmatically assess their benefits and risks,” he emphasized.
Mikhnevich also warned that a pivot to the West could affect Armenia’s trade relations with Iran. He noted that Armenia’s EAEU membership has significantly contributed to the effective utilization of trade links with Iran.
To highlight potential consequences, Mikhnevich referenced Turkey’s long but unsuccessful bid to join the EU despite its geographic proximity. “If I were in the Armenian side’s place, I would think twice,” he concluded.
Earlier, Hayk Mamijanyan, I Have Honor parliamentary faction head, accused the government of advancing a false Euro-integration agenda to prolong its power during a broadcast of “Abovyan Time” on Sputnik Armenia radio.