ԵԱՏՄ գործարար խորհրդի գործադիր քարտուղար, Ռուսաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ղեկավար Սերգեյ Միխնևիչը հայտարարել է, որ Հայաստանը չի կարող միաժամանակ անդամակցել ԵԱՏՄ–ին և խորացնել հարաբերությունները Եվրոպական միության հետ։
«Պաշտոնական Երևանը պետք է միանշանակ ընտրություն կատարի»,– նշել է Միխնևիչը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նա հավելել է, որ բացասական սցենարի դեպքում կորցրած ծավալները վերականգնելը դժվար կլինի, և եթե Հայաստանը որոշի խորացնել հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ, ԵԱՏՄ-ն կարող է սահմանել սակագնային պաշտպանական միջոցներ, ինչը բացասաբար կանդրադառնա դաշնակից երկրների հետ առևտրի վրա։
Միխնևիչը ներկայացրել է թվեր՝ ընդգծելու համար ստեղծված իրավիճակը. 2015-ից ի վեր Հայաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 9.5 միլիարդ դոլարից մինչև 24 միլիարդ։
«Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ-ի հետ գրեթե 1.8 անգամ գերազանցում է ԵՄ-ի բոլոր երկրների հետ առևտրի ծավալին։ Մենք հույս ունենք, որ հայ բարեկամներն իրատեսորեն կգնահատեն իրենց օգուտներն ու հնարավոր ռիսկերը»,– ասել է նա։
Փորձագետը նշել է նաև, որ Հայաստանի՝ դեպի Արևմուտք շրջվելն ազդեցությունը կունենա նաև առևտրային հարաբերությունների վրա Իրանի հետ։ Ըստ նրա՝ Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին նպաստում է Իրան հետ առևտրային կապերի արդյունավետությանը։
Որպես օրինակ՝ Միխնևիչը հիշեցրել է Թուրքիայի փորձը, որը տասնամյակներ շարունակ փորձել է անդամակցել ԵՄ-ին, բայց ապարդյուն։
«Եթե ես լինեի հայկական կողմի տեղում, լրջորեն կմտածեի»,– եզրափակել է նա։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարարության մամուլի ծառայությունը, պատասխանելով ԶԼՄ-ների հարցերին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի 2024 թ․ դիվանագիտական գործունեության արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսից առաջ, նշել էր, որ Ռուսաստան-Հայաստան հարաբերությունները բարդ ժամանակաշրջան են ապրում՝ պայմանավորված Արևմուտքի ուժեղացած ճնշմամբ Երևանի վրա։Գերատեսչությունը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ եվրասիական ինտեգրացիան և ԵՄ անդամակցությունն անհամատեղելի են։

27 Январь 2025 - 08:00 AMT
Армения не сможет одновременно оставаться членом Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и двигаться в сторону Европейского союза (ЕС). Об этом заявил исполнительный секретарь делового совета ЕАЭС, управляющий директор Российского союза промышленников и предпринимателей Сергей Михневич в интервью «Sputnik Армения».
«Официальному Еревану предстоит сделать однозначный выбор», — отметил Михневич, добавив, что восстановить потерянные объемы торговли при негативном для ЕАЭС сценарии будет сложно. Если Армения решит углублять отношения с ЕС, ЕАЭС может ввести тарифные меры защиты, что негативно отразится на торговле с союзными странами.
Михневич привел конкретные цифры: с 2015 года ВВП Армении вырос с $9,5 млрд до $24 млрд. «Торговля Армении с ЕАЭС почти в 1,8 раза превышает ее торговый оборот с государствами ЕС. Мы рассчитываем, что армянские друзья будут прагматично оценивать свои выгоды и риски», — подчеркнул он.
Эксперт также отметил, что поворот Армении на Запад может повлиять на ее торговые отношения с Ираном. По его словам, членство Армении в ЕАЭС способствует эффективному использованию торговых связей с Ираном, что подтверждается высоким уровнем торговой активности.
Для иллюстрации возможных последствий Михневич привёл пример Турции, которая десятилетиями пыталась войти в ЕС, но так и не достигла успеха, несмотря на близость к Европе. «Я лично, будучи на месте армянской стороны, задумался бы», — заключил он.
Ранее глава фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян в эфире программы «Абовян Time» на радио Sputnik Армения обвинил власти в продвижении ложной евроинтеграционной повестки ради удержания власти.