Օրինական ուժի մեջ է մտել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով առաջին վճիռը՝ պետությանը կվերադարձվի մոտ 750,000 դոլար արժողությամբ 2 գույք և 190,000 դոլար։
Վճռով Սուրեն Վաչիկի Գաբրիելյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի Երևանի Վարդանանց փողոցում գտնվող 1 բնակարան, Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող 1 բնակելի տուն, որոնց ընդհանուր միջին շուկայական արժեքը կազմում է 300 միլիոն 650 հազար դրամ (մոտ 750 հազար դոլար), ինչպես նաև 56 միլիոն 667 հազար դրամ (մոտ 141 հազար դոլար ) և 50 հազար եվրո:
Սուրեն Գաբրիելյանը մեղադրանքի առաջադրման ժամանակ գործարար է եղել, նախկինում զբաղեցրել է կառավարությանն առընթեր հատուկ ծրագրերի վարչության կենտրոնի պետի պաշտոնը:
Գլխավոր դատախազությունում Սուրեն Գաբրիելյանին պատկանող գույքերի առնչությամբ ուսումնասիրությունը սկսվել էր 2020 թվականի հոկտեմբերի 9-ին: Հայցադիմումը Հակակոռուպցիոն դատարան էր ներկայացվել 2023 թվականի ապրիլի 17-ին: Դատարանի՝ 2024 թվականի հուլիսի 15-ի վճռով Գլխավոր դատախազության հայցադիմումն ամբողջությամբ բավարարվել էր:

27 Январь 2025 - 11:12 AMT
Вступило в законную силу первое решение о конфискации незаконно приобретенного имущества, в результате чего в пользу Республики Армения будут возвращены активы стоимостью $750 000 и $190 000.
Суд постановил конфисковать одну квартиру на улице Вардананц в Ереване, один жилой дом в селе Араиндж (Котайкская область), а также денежные средства у Сурена Вачиковича Габриелянa и связанных с ним лиц. Общая рыночная стоимость недвижимости составляет около 300 миллионов драмов (примерно $750 000), а также 56,6 миллиона драмов (около $141 000) и €50 000.
Расследование в отношении имущества Габриеляна началось 9 октября 2020 года под руководством Генеральной прокуратуры. Иск был подан в Антикоррупционный суд 17 апреля 2023 года. Решение суда от 15 июля 2024 года полностью удовлетворило требования прокуратуры.