Օրինական ուժի մեջ է մտել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով առաջին վճիռը՝ պետությանը կվերադարձվի մոտ 750,000 դոլար արժողությամբ 2 գույք և 190,000 դոլար։
Վճռով Սուրեն Վաչիկի Գաբրիելյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի Երևանի Վարդանանց փողոցում գտնվող 1 բնակարան, Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող 1 բնակելի տուն, որոնց ընդհանուր միջին շուկայական արժեքը կազմում է 300 միլիոն 650 հազար դրամ (մոտ 750 հազար դոլար), ինչպես նաև 56 միլիոն 667 հազար դրամ (մոտ 141 հազար դոլար ) և 50 հազար եվրո:
Սուրեն Գաբրիելյանը մեղադրանքի առաջադրման ժամանակ գործարար է եղել, նախկինում զբաղեցրել է կառավարությանն առընթեր հատուկ ծրագրերի վարչության կենտրոնի պետի պաշտոնը:
Գլխավոր դատախազությունում Սուրեն Գաբրիելյանին պատկանող գույքերի առնչությամբ ուսումնասիրությունը սկսվել էր 2020 թվականի հոկտեմբերի 9-ին: Հայցադիմումը Հակակոռուպցիոն դատարան էր ներկայացվել 2023 թվականի ապրիլի 17-ին: Դատարանի՝ 2024 թվականի հուլիսի 15-ի վճռով Գլխավոր դատախազության հայցադիմումն ամբողջությամբ բավարարվել էր:

The first legally binding verdict on the confiscation of illicitly acquired property has been enforced, with assets valued at $750,000 and $190,000 being returned to the Republic of Armenia.
The court ordered the confiscation of one apartment on Vardanants Street in Yerevan, one residential house in Arinj, Kotayk province, and monetary assets from Suren Vachiki Gabrielyan and affiliated individuals. The combined market value of the properties is approximately 300 million AMD (about $750,000), along with 56.6 million AMD (about $141,000) and €50,000.
The investigation into Gabrielyan’s properties began on October 9, 2020, under the General Prosecutor’s Office. The Anti-Corruption Court received the case on April 17, 2023, and issued a ruling on July 15, 2024, fully satisfying the prosecutor's claims.