The Jerusalem Post–ը, անդրադառնալով իրավիճակին Հարավային Կովկասում, գրել է, որ ՀՀ դեմ Ադրբեջանի հնարավոր հարձակումը չի բխում Իսրայելի շահերից։
Նշվում է, որ Իսրայելը ձևավորել է ռազմավարական դաշինք Ադրբեջանի հետ, որը դարձել է նրա քաղաքականության առանցքը Հարավային Կովկասում, սակայն, Բաքվի գործողությունները, մասնավորապես՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հավակնությունները, անհանգստացնող են։
«Ադրբեջանը նպատակ ունի յուրացնել այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքը Սյունիքի շրջանում, ինչը ենթադրում է ագրեսիայի շարունակություն, որը չի բխում Իսրայելի շահերի։ Որպես տարածաշրջանային զարգացումներին ուշադիր հետևողներ՝ մենք կոչ ենք անում Իսրայելին հետ պահել իր դաշնակցին այս կործանարար ուղին ընտրելուց։
Բաքվի ռեժիմը, նախագահ Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ, Իսրայելին մատակարարում է նավթ, գնում է նորագույն զենքեր և տրամադրում է ռազմավարական դիրք՝ Իրանի ազդեցությանը դիմակայելու համար։ Չնայած այս համագործակցությունը կարող է դիտարկվել որպես իրատեսական քաղաքականության օրինակ, այն կապված է աշխարհի ամենաավտորիտար վարչակարգերից մեկի հետ»,–ասվում է հոդվածում;
Նշվում է, որ Ադրբեջանի համար այս դաշինքը կարևոր էր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ընթացքում, որտեղ, իբր, իսրայելական զենքը կարևոր դեր է խաղացել Բաքվի վճռական հաղթանակում, որի արդյունքում 2023 թվականի սեպտեմբերին տեղի ունեցավ 120,000 հայերի էթնիկ զտումը։
«Նման զարգացումների համատեքստում Ադրբեջանի հանդեպ Իսրայելի շարունակական աջակցությունը կարող է երկարաժամկետ վնաս հասցնել նրա հեղինակությանը և ռազմավարական շահերին»,–ասվում է հոդվածում։

Israel has cultivated a strategic alliance with Azerbaijan, making it a cornerstone of its policy in the South Caucasus. However, Baku's actions, particularly its ambitions for Armenia's sovereign territory, are becoming a cause for concern, reads an opinion published by The Jerusalem Post.
According to the piece, Azerbaijan's pursuit of the so-called Zangezur corridor in Syunik, southern Armenia, indicates plans for further aggression, which could undermine Israel's interests in the region. As observers of regional developments, we appeal to Israel to deter its ally from pursuing such a destructive course.
The Azerbaijani regime, led by President Ilham Aliyev, provides Israel with oil, purchases advanced weaponry, and offers a strategic position for countering Iranian influence. While this partnership has its merits from a realpolitik perspective, it is tied to a government often criticized as one of the most authoritarian in the world.
For Azerbaijan, the benefits of this alliance were evident in its conflict over Nagorno Karabakh. Reports suggest Israeli weapons played a critical role in Baku's decisive victory, which resulted in the ethnic cleansing of 120,000 Armenians in September 2023. Israel’s ongoing support for Azerbaijan, given these developments, could have long-term consequences for its reputation and strategic interests.