Ֆինլանդիայի խորհրդարանի՝ Էդուսկունտայի խոսնակ Յուսսի Հալլա-Ահոն ընդգծել է Եվրամիության հետ Հայաստանի տնտեսական, առևտրային և անվտանգային ինտեգրման կարևորությունը՝ շեշտելով երկրում բարեփոխումների շարունակականության անհրաժեշտությունը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Լիովին աջակցում ենք ԵՄ-ին Հայաստանի տնտեսական, առևտրային և անվտանգային ինտեգրմանը։ Սակայն այդ գործընթացին խանգարող գործոններ կան, օրինակ՝ ՀԱՊԿ-ին և Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը, ինչպես նաև՝ Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը։ Եվրամիության հետագա ինտեգրման խորությունն ուղղակիորեն կախված է նրանից, թե ինչի են պատրաստ հայերը և ինչ փոփոխություններ են ցանկանում իրականացնել։ Շատ կարևոր է, որ բարեփոխումները շարունակվեն ոչ թե ԵՄ-ի համար, այլ հենց հայ ժողովրդի համար։ Դրանք կդարձնեն Հայաստանը ավելի դիմակայուն և կուժեղացնեն հասարակությունը։ Մենք պատրաստ ենք խրախուսել հայերին շարունակել այն բարեփոխումները, որոնց մասին խոսեցինք»,–ասել է նա։
Հալլա-Ահոն հավելել է, որ Հայաստանը պետք է աստիճանաբար նվազեցնի կախվածությունը Ռուսաստանից՝ ավելի սերտ ինտեգրվելու համար եվրոպական կառույցներին։
«Մեր քննարկումներից պարզ դարձավ, որ հայերը պատրաստ են շարժվել այդ ուղղությամբ։ Ուստի, եվրոպական ինտեգրման գործընթացը և Ռուսաստանի ազդեցության գոտուց դուրս գալը պետք է ընթանան զուգահեռ։ Ֆինլանդիան, լինելով նախկինում Ռուսական կայսրության մաս, լավ հասկանում է Հայաստանի մարտահրավերները»,–ասել է պաշտոնյան։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման գործընթացին՝ նա կարևորել է, որ Եվրամիությունը շարունակաբար ապահովի մոնիթորինգային առաքելությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին՝ լարվածության թուլացման և փոքրածավալ սրացումների կանխարգելման նպատակով։
«Բացի այդ, անհրաժեշտ է մշտական լուծում գտնել Հայաստանի և նրա բոլոր հարևանների միջև հարաբերությունների կարգավորման համար։ Մենք այս հարցերը բարձրաձայնելու ենք նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ մեր երկկողմ բանակցություններում»,–ասել է Հալլա-Ահոն։

Спикер финского парламента (Эдускунты) Юсси Халла-ахо отметил важность экономической, торговой и безопасности интеграции Армении с Европейским союзом, подчеркнув необходимость продолжения реформ в стране, сообщает «Арменпресс».
«Мы полностью поддерживаем экономическую, торговую и безопасность интеграцию Армении с ЕС. Однако существуют препятствия, такие как членство Армении в ОДКБ и Евразийском экономическом союзе, а также военное присутствие России. Глубина интеграции с ЕС напрямую зависит от готовности армянского народа к изменениям. Очень важно, чтобы реформы продолжались не ради ЕС, а ради самих армян. Они сделают Армению более устойчивой и укрепят общество. Мы готовы поощрять армян продолжать обсужденные реформы», — заявил он.
Халла-ахо добавил, что Армения должна постепенно уменьшить свою зависимость от России для более тесной интеграции с европейскими структурами.
«В ходе наших обсуждений стало ясно, что армяне готовы двигаться в этом направлении. Поэтому процесс европейской интеграции и выход из сферы влияния России должны идти параллельно. Финляндия, будучи частью Российской империи в прошлом, хорошо понимает вызовы Армении», — отметил он.
Комментируя процесс урегулирования конфликта между Арменией и Азербайджаном, Халла-ахо подчеркнул важность того, чтобы ЕС продолжал свою мониторинговую миссию на границе Армении и Азербайджана, чтобы снизить напряженность и предотвратить небольшие обострения.
«Кроме того, необходимо найти постоянное решение для нормализации отношений Армении со всеми ее соседями. Эти вопросы мы поднимем и в рамках наших двусторонних переговоров с Турцией и Азербайджаном», — добавил он.
9 января правительство Армении одобрило проект о начале процесса членства в ЕС, представленный гражданской инициативой «ЕвроГолос». Документ вскоре будет обсужден в парламенте Армении.
Евросоюз проанализирует проект, одобренный правительством Армении, и обсудит вопрос с армянскими властями, заявила Анита Хиппер, главный пресс-секретарь ЕС по вопросам внешней политики и безопасности.