ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնը զբաղեցրած Գևորգ Կոստանյանը, որը 2019 թվականից հետախուզման մեջ է գտնվում, ստացել է ՌԴ քաղաքացիություն և 2022 թվականից հաշվառված է Մոսկվայում, հայտնում է «Հետքը»։
2019 թվականին Գևորգ Կոստանյանն իր գործընկեր Հայկ Գրիգորյանի հետ Մոսկվայի մարզի Խիմկի քաղաքում հիմնել է «Բլագոստրոյ Սերվիս» ՍՊԸ-ն։ Ընկերությունը գրանցված է եղել սվաղի և այլ շինարարական աշխատանքների ուղղությամբ։ 2020 թվականին Կոստանյանը դարձել է ընկերության միակ սեփականատերը, սակայն 2024 թվականի հոկտեմբերին դուրս է եկել ընկերությունից՝ փոխանցելով իր բաժնեմասը Դմիտրի Միխալյովին։ Նշվում է, որ ընկերությունն իր գոյության ընթացքում փաստացի գործունեություն չի ծավալել։
Կոստանյանը գլխավոր դատախազի պաշտոնը թողնելուց հետո՝ 2017-2019 թթ., եղել է ԱԺ պատգամավոր Հանրապետական կուսակցությունից։ Սակայն 2019 թվականի սեպտեմբերին նա հրավիրվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն (այժմ՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտե)՝ մարտի 1-ի գործով։ Կոստանյանը հայտնել էր, որ գտնվում է արտերկրում և պատրաստվում է վերադառնալ 15-20 օրվա ընթացքում։ Այդուհանդերձ, երբ նոյեմբերին նա ներգրավվել էր որպես մեղադրյալ, իր գտնվելու վայրը հայտնելով Մոսկվայում, չէր համաձայնել 48 ժամում ներկայանալ ՀՔԾ։ Նա նշել էր, որ պայմանագիր ունի ՌԴ դատախազության համալսարանում դասախոսելու վերաբերյալ։
Այս հայտարարություններից հետո ՀՔԾ-ն նրա նկատմամբ հայտարարեց հետախուզում, և դատարանը որոշեց որպես խափանման միջոց կիրառել կալանքը։ Կոստանյանը մեղադրվում է պաշտոնեական կեղծիք կատարելու և այլ ծանր հանցագործությունների դրդելու մեջ։
Բացի քրեական հետապնդումից, նրա դեմ 2023 թվականի հունվարին նաև հայց է ներկայացվել գույքի բռնագանձման վերաբերյալ։ Ըստ դատախազության հայցի՝ պահանջվում է բռնագանձել անշարժ գույք, որի շուկայական արժեքը կազմում է մոտ 363 միլիոն դրամ։ Նմանատիպ պահանջ է ներկայացվել նաև մի քանի այլ գումարների բռնագանձման համար, որոնք համարվում են ապօրինի եկամուտ։
Կոստանյանը հաշվառված է Մոսկվայի Նամյոտկին 18 հասցեում՝ շենքում, որը կառուցվել է Սամվել Կարապետյանի «Տաշիր» խմբի կողմից։

Gevorg Kostanyan, former Prosecutor General of Armenia and wanted since 2019, has acquired Russian citizenship and been registered in Moscow since 2022, Hetq reports.
In 2019, Kostanyan and his associate Hayk Grigoryan founded Blagostroy Service LLC in Khimki, Moscow Region. Initially registered for plastering and other construction activities, the company was fully transferred to Dmitry Mikhalev in October 2024, following Kostanyan's withdrawal as its sole owner. However, the company reportedly conducted no actual operations.
After serving as Prosecutor General, Kostanyan was a Republican Party MP from 2017 to 2019. In September 2019, the Special Investigative Service (now the Anti-Corruption Committee) summoned him in connection with the March 1 case. While Kostanyan claimed he was abroad and intended to return within 15–20 days, he failed to comply when charged as a defendant in November, citing his teaching contract at Russia’s Prosecutorial University in Moscow.
As a result, an arrest warrant was issued, and Kostanyan was placed on the wanted list. He faces charges of falsifying official documents and inciting serious crimes.
In January 2023, additional civil lawsuits were filed against him for asset confiscation. The Prosecutor General’s Office demands the seizure of real estate valued at approximately 363 million drams, alongside other sums considered illicit gains.
He is registered at Namyotkin 18 in Moscow, a building constructed by Samvel Karapetyan’s Tashir Group.