Մոսկվան ակնկալում է, որ Հայաստանի ղեկավարությունը կմասնակցի Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 80-ամյակին նվիրված միջոցառումներին, որոնք նախատեսվում են այս տարվա մայիսին։ Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ Լենինգրադի շրջափակումից ազատագրման 81-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառման ընթացքում։
«Դուք գիտեք, որ ՌԴ նախագահը ԱՊՀ իր գործընկերներին հրավիրել է 2025 թվականի մայիսին Մոսկվայում կայանալիք հոբելյանական միջոցառումներին»,- նշել է նա Երևանում՝ շրջափակման մեջ գտնվող երեխաների հուշարձանի մոտ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Կոպիրկինը հիշեցրել է, որ այդ հուշարձանը բացվել է 10 տարի առաջ Երևանի քաղաքապետի և Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետի նախաձեռնությամբ։ Նրա խոսքով՝ ամեն տարի այստեղ հարգանքի տուրք է մատուցվում այն մեծ մարդասիրական գործին, որն իրականացրել է հայ ժողովուրդը Լենինգրադի շրջափակման ընթացքում երեխաներին աջակցելով։
«Ես ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել հայ ժողովրդին Ռուսաստանի, ռուս ժողովրդի անունից՝ մարդասիրության այս մեծ արարքի համար։ Վստահ եղեք, մենք դա երբեք չենք մոռանա»,- ասել է Սերգեյ Կոպիրկինը։
Դեսպանն անդրադարձել է նաև պատմական հիշողության պահպանման խնդրին՝ ընդգծելով, որ այսօր փորձ է արվում ոչ միայն խեղաթյուրել պատմական փաստերը, այլև ամբողջությամբ վերաշարադրել պատմությունը։ Կոպիրկինը շեշտել է, որ ներկայիս գլխավոր բարոյական խնդիրը պատմական ճշմարտության պաշտպանությունն է։

Moscow expects Armenian leadership to participate in the 80th-anniversary celebrations of the Soviet victory in the Great Patriotic War, scheduled for May this year. Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopirkin announced this during an event marking the 81st anniversary of the lifting of the Siege of Leningrad.
“You know that the Russian president has invited his CIS counterparts to the jubilee events in Moscow in May 2025,” he said near the memorial to children of the siege in Yerevan, reports Sputnik Armenia.
Kopirkin recalled that the monument was inaugurated 10 years ago through the joint initiative of Yerevan’s mayor and the governor of Saint Petersburg. He noted that each year, tribute is paid to the humanitarian efforts of the Armenian people in aiding children during the Leningrad siege.
“I would like to once again thank the Armenian people on behalf of Russia and the Russian people for this great act of humanity. Rest assured, we will never forget it,” said Sergey Kopirkin.
The ambassador also addressed the issue of preserving historical memory, warning against attempts not only to distort historical facts but also to rewrite history entirely. He stressed that the defense of historical truth remains a key moral responsibility today.