Մոսկվան ակնկալում է, որ Հայաստանի ղեկավարությունը կմասնակցի Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 80-ամյակին նվիրված միջոցառումներին, որոնք նախատեսվում են այս տարվա մայիսին։ Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ Լենինգրադի շրջափակումից ազատագրման 81-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառման ընթացքում։
«Դուք գիտեք, որ ՌԴ նախագահը ԱՊՀ իր գործընկերներին հրավիրել է 2025 թվականի մայիսին Մոսկվայում կայանալիք հոբելյանական միջոցառումներին»,- նշել է նա Երևանում՝ շրջափակման մեջ գտնվող երեխաների հուշարձանի մոտ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Կոպիրկինը հիշեցրել է, որ այդ հուշարձանը բացվել է 10 տարի առաջ Երևանի քաղաքապետի և Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետի նախաձեռնությամբ։ Նրա խոսքով՝ ամեն տարի այստեղ հարգանքի տուրք է մատուցվում այն մեծ մարդասիրական գործին, որն իրականացրել է հայ ժողովուրդը Լենինգրադի շրջափակման ընթացքում երեխաներին աջակցելով։
«Ես ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել հայ ժողովրդին Ռուսաստանի, ռուս ժողովրդի անունից՝ մարդասիրության այս մեծ արարքի համար։ Վստահ եղեք, մենք դա երբեք չենք մոռանա»,- ասել է Սերգեյ Կոպիրկինը։
Դեսպանն անդրադարձել է նաև պատմական հիշողության պահպանման խնդրին՝ ընդգծելով, որ այսօր փորձ է արվում ոչ միայն խեղաթյուրել պատմական փաստերը, այլև ամբողջությամբ վերաշարադրել պատմությունը։ Կոպիրկինը շեշտել է, որ ներկայիս գլխավոր բարոյական խնդիրը պատմական ճշմարտության պաշտպանությունն է։

Москва ожидает, что руководство Армении примет участие в торжествах, посвящённых 80-летию Победы в Великой Отечественной войне, которые запланированы на май этого года. Об этом заявил посол России в Армении Сергей Копыркин на мероприятии, посвящённом 81-й годовщине снятия блокады Ленинграда.
«Вы знаете, что президент РФ пригласил своих коллег из стран СНГ на юбилейные мероприятия, которые состоятся в мае 2025 года в Москве», — отметил он у мемориала детям блокады в Ереване, сообщает «Sputnik Армения».
Копыркин напомнил, что этот мемориал был открыт 10 лет назад по инициативе мэра Еревана и губернатора Санкт-Петербурга. По его словам, ежегодно здесь отдают дань уважения гуманитарной помощи армянского народа детям, пережившим блокаду Ленинграда.
«Хочу ещё раз поблагодарить армянский народ от имени России и российского народа за этот великий акт гуманизма. Уверяю вас, мы никогда этого не забудем», — сказал Сергей Копыркин.
Посол также затронул вопрос сохранения исторической памяти, отметив, что сегодня предпринимаются попытки не только исказить исторические факты, но и полностью переписать историю. Он подчеркнул, что защита исторической правды остаётся главной моральной задачей нашего времени.