Genesis Armenia հիմնադրամը հայտարարել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի արտահայտությունները, որոնք նա արել է Շվեյցարիայում, վտանգում են Հայոց ցեղասպանության փաստի միջազգային ճանաչումը։
Ըստ հիմնադրամի հայտարարության՝ այդ տեսակետները ոչ միայն զուրկ են գիտական ու տրամաբանական հիմքերից, այլև ուղղակիորեն սպառնում են հայ ժողովրդի պատմական ժառանգությանը և վարկաբեկում են համաշխարհային պատմության կարևորագույն իրադարձություններից մեկը։ Հիմնադրամը դրանք բնորոշել է որպես «հայ ժողովրդի քաղաքական պայքարի դեմ ուղղված ամենատգետ ու ամենաստորացուցիչ գործողություններից մեկը»՝ ընդգծելով, որ դա հարվածում է ինչպես հայ ժողովրդի արդարության հասնելու իրավունքին, այնպես էլ ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար արժևորված արժեքներին։
Genesis Armenia-ն ընդգծել է, որ նման հայտարարությունները ոչ միայն սասանում են հայկական պետականության իրավական և անվտանգային հիմքերը, այլև վտանգում են միջազգային իրավունքի շրջանակներում ցեղասպանության ճանաչման կարևոր սկզբունքները։ Ըստ հիմնադրամի՝ Փաշինյանը խուսափել է ուղղակիորեն մեղադրել Օսմանյան կայսրության ու Թուրքիայի Հանրապետության իշխանություններին ցեղասպանության մեջ, ինչը ռեվիզիոնիզմի հստակ դրսևորում է։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Փաշինյանի քայլերն ուղղված են պատմական փաստերը վերաշարադրելուն՝ նպատակ ունենալով արդարացնել Օսմանյան կայսրության և Թուրքիայի իրավահաջորդի՝ ցեղասպանության մեղավորությունը։ Հիմնադրամը այս գործելաոճը որակում է որպես դավաճանություն՝ ընդդեմ զոհվածների հիշատակին և մարդկային քաղաքակրթության արժեքներին։
Հիմնադրամը հիշեցնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը տեղի է ունեցել մի երկրում՝ Շվեյցարիայում, որը 2006 թվականին ազատազրկման է դատապարտել Դողու Փերինչեքին՝ Հայոց ցեղասպանության իրողությունը ժխտելու համար։ Սակայն հիմնադրամը խիստ քննադատել է նաև շվեյցարահայ համայնքի որոշ շրջանակների լռությունը՝ ընդգծելով, որ միայն առանձին կառույցներ ու գործիչներ են հետևողականորեն հանդես գալիս հայության իրավունքների վերականգնման և արդարության պահանջի համար։
Genesis Armenia-ն իր հայտարարության մեջ շեշտել է, որ ցեղասպանության ժխտումը կամ մոռացության մատնելը համարվում են հակաբարոյական պատմական կեղծիք և հանցագործություն։ Հիմնադրամը վերահաստատել է իր հաստատակամությունը՝ շարունակելու պայքարը ազգային շահերի, պատմական ճշմարտության և արդարության վերականգնման ուղղությամբ։
Փաշինյանը Շվեյցարիաում հայ համայնքի հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանը, ասել է, որ պետք է հասկանանք, թե «ինչ է եղել և ինչու»։
Շվեյցարահայ համայնքի հետ հանդիպման ընթացքում վարչապետՆիկոլ Փաշինյանիհնչեցրած հայտարարություններըՀայոց ցեղասպանությանվերաբերյալ դատապարտել է նաև Ռուսաստանի հայերի միությունը։

The Genesis Armenia Foundation has criticized Prime Minister Nikol Pashinyan, stating that his remarks in Switzerland undermine the international recognition of the Armenian Genocide.
According to the foundation, these statements lack both scientific and logical basis, threatening the Armenian people’s historical heritage and discrediting one of the most significant events in global history. They described Pashinyan’s remarks as “one of the most ignorant and degrading actions against the Armenian people’s political struggle,” emphasizing that they harm not only the Armenian nation’s pursuit of justice but also values cherished by the civilized world.
The foundation warned that such comments weaken the legal and security foundations of Armenian statehood and jeopardize the principles of genocide recognition within international law. It also accused Pashinyan of failing to explicitly condemn the Ottoman Empire and the Republic of Turkey for committing genocide, labeling this as a clear manifestation of revisionism.
The statement alleged that Pashinyan’s actions aim to rewrite historical facts to absolve the Ottoman Empire and its successor, Turkey, of responsibility for the genocide. Genesis Armenia called this behavior a betrayal of the memory of the victims and the values of human civilization.
The foundation noted that Pashinyan’s remarks were made in Switzerland, a country that sentenced Doğu Perinçek in 2006 for denying the Armenian Genocide. It also criticized the silence of some circles within the Swiss Armenian community, pointing out that only a few organizations and individuals actively pursue the restoration of Armenian rights and justice.
Genesis Armenia emphasized that denying or forgetting genocide constitutes an immoral historical falsification and a crime. The foundation reaffirmed its commitment to continuing the struggle for national interests, historical truth, and justice.
During a meeting with the Armenian community in Switzerland, Pashinyan stated that it is essential to understand “what happened and why” regarding the Armenian Genocide. His comments have also been condemned by the Union of Armenians in Russia.