Genesis Armenia հիմնադրամը հայտարարել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի արտահայտությունները, որոնք նա արել է Շվեյցարիայում, վտանգում են Հայոց ցեղասպանության փաստի միջազգային ճանաչումը։
Ըստ հիմնադրամի հայտարարության՝ այդ տեսակետները ոչ միայն զուրկ են գիտական ու տրամաբանական հիմքերից, այլև ուղղակիորեն սպառնում են հայ ժողովրդի պատմական ժառանգությանը և վարկաբեկում են համաշխարհային պատմության կարևորագույն իրադարձություններից մեկը։ Հիմնադրամը դրանք բնորոշել է որպես «հայ ժողովրդի քաղաքական պայքարի դեմ ուղղված ամենատգետ ու ամենաստորացուցիչ գործողություններից մեկը»՝ ընդգծելով, որ դա հարվածում է ինչպես հայ ժողովրդի արդարության հասնելու իրավունքին, այնպես էլ ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար արժևորված արժեքներին։
Genesis Armenia-ն ընդգծել է, որ նման հայտարարությունները ոչ միայն սասանում են հայկական պետականության իրավական և անվտանգային հիմքերը, այլև վտանգում են միջազգային իրավունքի շրջանակներում ցեղասպանության ճանաչման կարևոր սկզբունքները։ Ըստ հիմնադրամի՝ Փաշինյանը խուսափել է ուղղակիորեն մեղադրել Օսմանյան կայսրության ու Թուրքիայի Հանրապետության իշխանություններին ցեղասպանության մեջ, ինչը ռեվիզիոնիզմի հստակ դրսևորում է։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Փաշինյանի քայլերն ուղղված են պատմական փաստերը վերաշարադրելուն՝ նպատակ ունենալով արդարացնել Օսմանյան կայսրության և Թուրքիայի իրավահաջորդի՝ ցեղասպանության մեղավորությունը։ Հիմնադրամը այս գործելաոճը որակում է որպես դավաճանություն՝ ընդդեմ զոհվածների հիշատակին և մարդկային քաղաքակրթության արժեքներին։
Հիմնադրամը հիշեցնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը տեղի է ունեցել մի երկրում՝ Շվեյցարիայում, որը 2006 թվականին ազատազրկման է դատապարտել Դողու Փերինչեքին՝ Հայոց ցեղասպանության իրողությունը ժխտելու համար։ Սակայն հիմնադրամը խիստ քննադատել է նաև շվեյցարահայ համայնքի որոշ շրջանակների լռությունը՝ ընդգծելով, որ միայն առանձին կառույցներ ու գործիչներ են հետևողականորեն հանդես գալիս հայության իրավունքների վերականգնման և արդարության պահանջի համար։
Genesis Armenia-ն իր հայտարարության մեջ շեշտել է, որ ցեղասպանության ժխտումը կամ մոռացության մատնելը համարվում են հակաբարոյական պատմական կեղծիք և հանցագործություն։ Հիմնադրամը վերահաստատել է իր հաստատակամությունը՝ շարունակելու պայքարը ազգային շահերի, պատմական ճշմարտության և արդարության վերականգնման ուղղությամբ։
Փաշինյանը Շվեյցարիաում հայ համայնքի հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանը, ասել է, որ պետք է հասկանանք, թե «ինչ է եղել և ինչու»։
Շվեյցարահայ համայնքի հետ հանդիպման ընթացքում վարչապետՆիկոլ Փաշինյանիհնչեցրած հայտարարություններըՀայոց ցեղասպանությանվերաբերյալ դատապարտել է նաև Ռուսաստանի հայերի միությունը։

27 Январь 2025 - 15:02 AMT
Фонд Genesis Armenia выступил с резкой критикой в адрес премьер-министра Никола Пашиняна, заявив, что его высказывания в Швейцарии угрожают международному признанию Геноцида армян.
Согласно заявлению фонда, эти высказывания лишены научной и логической основы, представляют угрозу историческому наследию армянского народа и дискредитируют одно из важнейших событий мировой истории. Пашиняна назвали виновником «одного из самых невежественных и унизительных действий против политической борьбы армянского народа», подчеркнув, что это подрывает право армян на справедливость и ценности, которыми дорожит цивилизованный мир.
Фонд отметил, что подобные заявления подрывают юридические и безопасностные основы армянской государственности, а также ставят под угрозу важные принципы признания геноцида в рамках международного права. Пашиняна обвинили в том, что он не осудил прямо Османскую империю и Турецкую Республику за совершение геноцида, назвав это проявлением ревизионизма.
В заявлении утверждается, что действия Пашиняна направлены на переписывание исторических фактов с целью оправдания Османской империи и её правопреемника, Турции. Фонд охарактеризовал это как предательство памяти жертв и ценностей человеческой цивилизации.
Genesis Armenia напомнил, что слова Пашиняна прозвучали в Швейцарии, стране, которая в 2006 году осудила Догу Перинчека за отрицание Геноцида армян. Также фонд подверг критике молчание некоторых кругов швейцарской армянской общины, указав, что лишь отдельные структуры и деятели последовательно выступают за восстановление прав армян и достижение справедливости.
Фонд подчеркнул, что отрицание или забвение геноцида является аморальным историческим искажением и преступлением. Genesis Armenia подтвердил свою приверженность продолжению борьбы за национальные интересы, историческую правду и справедливость.
Во время встречи с армянской общиной в Швейцарии Пашинян заявил, что необходимо понять, «что произошло и почему» в контексте Геноцида армян. Его слова также осудил Союз армян России.