Երևանի Վահագն Դավթյանի այգում, պաշարված Լենինգրադի երեխաների հուշարձանի հարակից տարածքում, նշվել է քաղաքի ֆաշիստական շրջափակումից ազատագրման 81-րդ տարեդարձը։ Հուշարձանի մոտ դրվել են ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ՝ ի հիշատակ ողբերգական իրադարձությունների զոհերի։ Միջոցառմանը ներկա են գտնվել ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Հայաստանում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն իր ելույթում նշել է, որ ավանդույթի համաձայն Երևանում նշվում է Լենինգրադի ազատագրման և ծանր բլոկադայի հերթական տարեդարձը, գրում է Արմենպրեսը։
«Բոլորս գիտենք լենինգրադցիների մեծագույն հերոսության, տառապանքների և հոգու արիության մասին, որոնց շնորհիվ պաշարված Լենինգրադի բնակիչները՝ զինվորականներն ու խաղաղ բնակիչները, կարողացան վերապրել ահավոր փորձությունը, սովը, ռմբակոծություններն ու դիմանալ այդ ամենին։ Դա օրինակ է, որը ոգեշնչել է, ոգեշնչում է և դեռ ապագայում էլ կոգեշնչի գալիք սերունդներին։ Դա անսահման տոկունության և հայրենասիրության օրինակ է»,- ասել է Կոպիրկինը։
Նա ընդգծել է, որ ամեն տարի բլոկադայի ենթարկված Լենինգրադի երեխաներին նվիրված հուշարձանի մոտ անցկացվում է միջոցառում, որը խորհրդանշում է հայ-ռուսական հարաբերություններին բնորոշ որակները։
«Հատկապես եղբայրությունը, փոխօգնությունը, փոխաջակցությունն ու հոգևոր-մշակութային արժեքներն այն գործոններն են, որոնք մեզ միշտ միավորել են և թույլ տվել Խորհրդային Միության բոլոր ժողովուրդներին հաղթել ահավոր պատերազմում։ Այդ գործոնները թույլ են տալիս նաև հաղթահարել այն փորձություններն ու մարտահրավերները, որոնք մեզ բերում է ժամանակակից բարդ աշխարհը։ Այս հուշարձանը Երևանի քաղաքապետի և Սանկտ-Պետերբուրգի նահանգապետի համատեղ նախաձեռնությամբ բացվել է տասը տարի առաջ, ինչը նույնպես խորհրդանշական տարեդարձ է։ Ամեն տարի գալիս ենք այստեղ և հարգանքի տուրք մատուցում հումանիզմի ու մարդասիրության մեծագույն դրսևորմանը, որ ցուցաբերել է հայ ժողովուրդը բլոկադայի ենթարկված Լենինգրադի երեխաներին»,- նշել է դեսպանը։
Կոպիրկինը վստահեցրել է, որ ռուս ժողովուրդը երբեք չի մոռանա այդ աջակցության մասին։ Նրա խոսքով՝ ընթացիկ տարին լինելու է բացառիկ, քանի որ այս միջոցառումը հանդիսանում է մի շարք նախաձեռնությունների մեկնարկ, որոնք նվիրված են Հայրենական Մեծ պատերազմում և Երկրորդ աշխարհամարտում տարած հաղթանակի 80-ամյա հոբելյանին։ Նա նաև հույս է հայտնել, որ ՀՀ իշխանություններն ակտիվորեն կմասնակցեն այդ միջոցառումներին։
«Ցավոք, այսօր սրությամբ դրված է պատմական հիշողության պահպանության հարցը, որի հանդեպ տեղի են ունենում ոտնձգություններ տարբեր կողմերից։ Դրանք կապված են կոնյուկտուրային, նեղ անձնական շահերի հետ, որոնք, ցավոք, բավականին ուժեղ են ժամանակակից աշխարհում։ Այսօր փորձ է արվում ոչ միայն կեղծել պատմությունը, այլև այն խլել մեզանից, հետևաբար մեր ժողովուրդների բարոյական խնդիրն է պաշտպանել ճշմարտությունը։ Ներկա միջոցառումը դրա լավագույն առհավատչյան է»,- ասել է Կոպիրկինը։
«Ռոսսոտրուդնիչեստվո» կազմակերպության ղեկավար Վադիմ Ֆիֆիլովն ընթերցել է ՌԴ Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Ալեքսանդր Բեգլովի ուղերձը, որը հասցեագրված էր Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններին, բլոկադայի ենթարկված Լենինգրադի պաշտպանությանը մասնակցած անձանց և այն բնակիչներին, որոնք ներկայումս ապրում են արտերկրում։
Միջոցառումն ավարտվել է Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգևորականների կողմից անցկացված ծիսակարգով, որը նվիրված էր Լենինգրադի բլոկադայի նահատակների հիշատակին։

В ереванском парке Вагана Давтяна у памятника детям блокадного Ленинграда прошло мероприятие, посвящённое 81-й годовщине освобождения города от фашистской блокады. У мемориала были возложены цветы и венки в память о жертвах трагических событий. В мероприятии приняли участие представители посольства РФ в Армении и общественных организаций.
Чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин отметил в своей речи, что в Ереване стало традицией отмечать годовщину освобождения Ленинграда и завершения тяжелейшей блокады, пишет «Арменпресс».
«Все мы знаем о величайшем героизме, страданиях и духовной стойкости ленинградцев — как военных, так и мирных жителей, — которые сумели пережить страшные испытания, голод и бомбёжки. Этот пример вдохновлял, вдохновляет и будет вдохновлять будущие поколения. Это символ безграничной стойкости и патриотизма», — заявил Копыркин.
Он подчеркнул, что ежегодные мероприятия у памятника детям блокады отражают черты, характерные для армяно-российских отношений.
«Братство, взаимопомощь, взаимная поддержка, а также духовно-культурные ценности — это те факторы, которые всегда нас объединяли и позволили народам Советского Союза победить в страшной войне. Эти же качества помогают преодолевать современные вызовы. Данный памятник был открыт десять лет назад по совместной инициативе мэра Еревана и губернатора Санкт-Петербурга, что также является символической годовщиной. Каждый год мы приходим сюда, чтобы отдать дань уважения великому гуманистическому акту армянского народа, поддержавшего детей блокадного Ленинграда», — добавил он.
Копыркин заверил, что русский народ никогда не забудет этой помощи. По его словам, этот год станет исключительным, поскольку данное мероприятие ознаменует начало ряда инициатив, посвящённых 80-летию победы в Великой Отечественной войне и Второй мировой. Он выразил надежду, что власти Армении примут активное участие в этих мероприятиях.
«К сожалению, сегодня вопрос сохранения исторической памяти стоит очень остро, поскольку разные стороны пытаются исказить или даже похитить её ради узких личных или политических интересов. Наш моральный долг — защищать правду, и данное мероприятие служит лучшим подтверждением этого», — заключил Копыркин.
Глава «Россотрудничества» Вадим Фифилов зачитал послание губернатора Санкт-Петербурга Александра Беглова, адресованное ветеранам Великой Отечественной войны, участникам обороны Ленинграда и бывшим жителям блокадного города, ныне проживающим за рубежом.
Мероприятие завершилось церемонией, проведённой духовенством Армянской Апостольской Церкви в память о жертвах блокады Ленинграда.