ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը Դամասկոսում հանդիպել է երկրի նորանշանակ արտաքին գործերի նախարար Ասադ ալ-Շայբանիի հետ` քննարկվել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարները։
ԱԳ նախարարի տեղակալը փոխանցել է Հայաստանի կառավարության հանձնառությունը՝ զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները սիրիական կողմի հետ: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համագործակցության հնարավոր ուղղությունների վերաբերյալ:
Վահան Կոստանյանը հաստատել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու հումանիտար և բարեփոխումների իրականացման ոլորտներում, ինչպես նաև Սիրիայում առաջնահերթություն համարվող տարատեսակ այլ ծրագրերին:
Երկուստեք շեշտվել են Հայաստանի և Սիրիայի ժողովուրդների միջև առկա պատմական ամուր կապերը: Այս համատեքստում աջակցություն է հայտնվել Սիրիայում համերաշխության մթնոլորտի ձևավորմանը և ներառականությանն ուղղված ջանքերին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ՝ ընդգծելով հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման կարևորությունը:
Սիրիական կողմը բարձր է գնահատել ՀՀ պատվիրակության այցը Դամասկոս: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել շփումները:
Սիրիայի նախկին նախագահ Բաշար Ասադը, ով ավելի քան 25 տարի ղեկավարել է երկիրը, անցյալ տարվա դեկտեմբերի 8-ին մայրաքաղաք Դամասկոսի վերահսկողության կորստից հետո տեղափոխվել է Ռուսաստան։ Մոսկվան ապաստան է տրամադրել Ասադին և նրա ընտանիքին։

Armenia’s Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan met with Syria’s newly appointed Foreign Minister Assad al-Shaybani in Damascus to discuss prospects for bilateral cooperation.
Kostanyan conveyed the Armenian government’s commitment to strengthening relations with Syria and exchanged views with his counterpart on potential areas of cooperation. He reaffirmed Armenia’s readiness to support Syria in humanitarian and reform initiatives, as well as in other priority programs.
Both sides underscored the historic and enduring ties between the Armenian and Syrian peoples, expressing support for fostering solidarity and inclusivity within Syria.
The officials also exchanged views on regional developments, highlighting the importance of normalizing relations with neighboring states.
The Syrian side highly valued the Armenian delegation’s visit to Damascus, and both parties agreed to maintain ongoing dialogue.
Former Syrian President Bashar al-Assad, who led the country for over 25 years, relocated to Russia on December 8 after losing control of Damascus. Moscow has provided asylum for Assad and his family.