Հայոց ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչումն ու դատապարտումը հրամայական է ` կանխելու համար աշխարհում նմանօրինակ եղեռնագործությունները։ Այդ մասին հայտնել են Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ցյուրիխում հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ Փաշինյանը կոչ էր արել ևս մեկ անգամ հասկանալ` ինչ է տեղի ունեցել Հայոց ցեղասպանության ժամանակ, ինչու է դա տեղի ունեցել, և ինչպես է այդ ամենն ընկալվել, ինչու Հայոց ցեղասպանության հարցը 1939 թվականին չի եղել օրակարգում, իսկ 1950 թվականին հայտնվել է։
«Հայոց ցեղասպանությունը ոճրագործություն է ոչ միայն մեր ժողովրդի, այլև համայն մարդկության դեմ»,– ընդգծել են Մայր աթոռից։
Մայր աթոռից նաև հիշեցրել են որ դեռ 1921 թ. Գևորգ Ե Սուրենյանց Կաթողիկոսի կողմից ապրիլի 24-ը սահմանվել է Հայոց եղեռնի զոհերի հիշատակի օր։
Բացի այդ, Հայոց ցեղասպանության 50–րդ տարելիցին պետական հատուկ որոշմամբ Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում կառուցված Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրը, ինչպես նաև աշխարհի տարբեր կողմերում վեր խոյացած հուշակոթողները Եղեռնի դատապարտման հարցում ազգային, պետական և եկեղեցական միահամուռ կամքի և վճականության համընդհանուր դրսևորում են։
«Նվիրական այս օրը հուշակոթողների առջև ամենուր իր աղոթքն ու խոնարհումն է բերում մեր ժողովուրդը։ Իսկ 2015 թվականին Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի և Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինի հանդիսապետությամբ տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության ընթացքում «վասն հաւատոյ և վասն հայրենեաց» նահատակված հայորդիների սրբադասման արարողությունը, որն ինքնին խոսուն վկայություն է Հայոց Եկեղեցու դիրքորոշման»,– ընդգծել են Մայր Աթոռից։
Հայոց ցեղասպանությունն առաջինը 1965 թվականին պետական մակարդակով ճանաչել է Ուրուգվայը, որին հետևել են ևս 27 երկրներ, այդ թվում՝ Ֆրանսիան, Գերմանիան, Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ը։ Բացի այդ, մի շարք միջազգային կազմակերպություններ և կառույցներ, ներառյալ Եվրոպայի խորհուրդը և Եվրոպական խորհրդարանը, նույնպես ընդունել են ցեղասպանությունը ճանաչող փաստաթղթեր։

The Armenian Church has reiterated the urgent need for universal recognition and condemnation of the Armenian Genocide, viewing it as essential to preventing similar atrocities globally, Sputnik Armenia reported citing the press service of the Mother See of Holy Ejmiatsin.
During a recent meeting with the Armenian community in Zurich, Prime Minister Nikol Pashinyan called for a deeper understanding of the events surrounding the Armenian Genocide. He urged reflection on why it happened, how it was perceived, and why it was not on the international agenda in 1939 but surfaced by 1950.
“The Armenian Genocide was not only a crime against our people but against all humanity,” the Church emphasized, also recalling that in 1921, Catholicos Gevorg V Sureniants designated April 24 as the day of remembrance for the victims of the Armenian Genocide.
Additionally, it highlighted the construction of the Tsitsernakaberd Memorial in Yerevan in 1965 to mark the 50th anniversary of the genocide. This, alongside monuments worldwide, symbolizes the united will of the Armenian nation, state, and church to demand recognition and condemnation of the genocide.
“On this sacred day, our people offer prayers and pay homage at these monuments,” the statement said. In 2015, Catholicos of All Armenians Karekin II and Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia presided over the canonization of Armenians martyred during the genocide “for faith and homeland.” This ceremony, the Church underscored, remains a testament to its unwavering stance.
Uruguay was the first country to officially recognize the Armenian Genocide in 1965, followed by 27 other nations, including France, Germany, Russia, and the U.S. Several international organizations, such as the Council of Europe and the European Parliament, have also adopted resolutions acknowledging the genocide.