Հայոց ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչումն ու դատապարտումը հրամայական է ` կանխելու համար աշխարհում նմանօրինակ եղեռնագործությունները։ Այդ մասին հայտնել են Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ցյուրիխում հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ Փաշինյանը կոչ էր արել ևս մեկ անգամ հասկանալ` ինչ է տեղի ունեցել Հայոց ցեղասպանության ժամանակ, ինչու է դա տեղի ունեցել, և ինչպես է այդ ամենն ընկալվել, ինչու Հայոց ցեղասպանության հարցը 1939 թվականին չի եղել օրակարգում, իսկ 1950 թվականին հայտնվել է։
«Հայոց ցեղասպանությունը ոճրագործություն է ոչ միայն մեր ժողովրդի, այլև համայն մարդկության դեմ»,– ընդգծել են Մայր աթոռից։
Մայր աթոռից նաև հիշեցրել են որ դեռ 1921 թ. Գևորգ Ե Սուրենյանց Կաթողիկոսի կողմից ապրիլի 24-ը սահմանվել է Հայոց եղեռնի զոհերի հիշատակի օր։
Բացի այդ, Հայոց ցեղասպանության 50–րդ տարելիցին պետական հատուկ որոշմամբ Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում կառուցված Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրը, ինչպես նաև աշխարհի տարբեր կողմերում վեր խոյացած հուշակոթողները Եղեռնի դատապարտման հարցում ազգային, պետական և եկեղեցական միահամուռ կամքի և վճականության համընդհանուր դրսևորում են։
«Նվիրական այս օրը հուշակոթողների առջև ամենուր իր աղոթքն ու խոնարհումն է բերում մեր ժողովուրդը։ Իսկ 2015 թվականին Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի և Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինի հանդիսապետությամբ տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության ընթացքում «վասն հաւատոյ և վասն հայրենեաց» նահատակված հայորդիների սրբադասման արարողությունը, որն ինքնին խոսուն վկայություն է Հայոց Եկեղեցու դիրքորոշման»,– ընդգծել են Մայր Աթոռից։
Հայոց ցեղասպանությունն առաջինը 1965 թվականին պետական մակարդակով ճանաչել է Ուրուգվայը, որին հետևել են ևս 27 երկրներ, այդ թվում՝ Ֆրանսիան, Գերմանիան, Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ը։ Բացի այդ, մի շարք միջազգային կազմակերպություններ և կառույցներ, ներառյալ Եվրոպայի խորհուրդը և Եվրոպական խորհրդարանը, նույնպես ընդունել են ցեղասպանությունը ճանաչող փաստաթղթեր։

Армянская апостольская церковь вновь подчеркнула необходимость всеобщего признания и осуждения геноцида армян как важнейшего шага для предотвращения подобных преступлений в будущем, сообщает «Sputnik Армения» со ссылкой на информационную службу Первопрестольного Эчмиадзина.
Во время встречи с армянской общиной в Цюрихе премьер-министр Никол Пашинян призвал глубже понять события, связанные с геноцидом армян. Он отметил необходимость осмыслить, почему это произошло, как это воспринималось и почему вопрос геноцида не стоял на международной повестке дня в 1939 году, но появился к 1950 году.
«Геноцид армян — это преступление не только против нашего народа, но и против всего человечества», — подчеркнули в заявлении информационной службы.
Также было напомнено, что ещё в 1921 году Католикос Георг V Суренянц установил 24 апреля как день памяти жертв геноцида армян.
Церковь обратила внимание на то, что мемориальный комплекс Цицернакаберд в Ереване, построенный в 1965 году к 50-й годовщине геноцида, а также памятники по всему миру символизируют единую волю армянского народа, государства и церкви в стремлении к признанию и осуждению геноцида.
«В этот священный день наш народ везде возносит молитвы и склоняет головы перед этими памятниками», — отмечается в заявлении. В 2015 году Католикос всех армян Гарегин II и Католикос Великого дома Киликийского Арам I провели канонизацию армян, погибших во время геноцида «за веру и Родину». Эта церемония, как подчеркнули в Церкви, остаётся ярким свидетельством её позиции.
Первым государством, признавшим геноцид армян на официальном уровне в 1965 году, стал Уругвай. Затем последовали ещё 27 стран, среди которых Франция, Германия, Россия и США. Кроме того, признание геноцида зафиксировано в ряде документов международных организаций, включая Совет Европы и Европейский парламент.