Եվրոպական խորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր Ֆրանսուա-Քսավյե Բելամին հայտարարել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները հարվածում են Ֆրանսիայի տարածքային ամբողջականությանը։
«Հիմա Ադրբեջանը Նումեայում կոնգրես է կազմակերպում Նոր Կալեդոնիան «ապագաղութացնելու», արտասահմանում ամենուր «պայքարի» կոչ անելու, մեր իրավապահներին վիրավորելու համար… Հանցավոր ռեժիմը հրապարակայնորեն հարվածում է Ֆրանսիայի ամբողջականությանը։ Ե՞րբ է վերջապես արձագանքելու պետությունը»,-գրել է նա X-իր միկրոբլոգում։
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան Նոել Բարոն ևս անդրադարձել է հարցին՝ ընդգծելով, որ Բաքվի խումբը շարունակում է ապակայունացնող քայլեր իրականացնել Ֆրանսիայի ազգային քաղաքական կյանքում, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից Ֆրանսիայի անդրծովյան տարածքներում կատարվող միջամտության փորձերը «աննկախելի են և պետք է անհապաղ դադարեցվեն»։
Հունվարի 23-24-ը Կանակի քաղաքում անցկացվել է այսպես կոչված «Ապագաղութացման միջազգային ճակատի» առաջին համագումարը, որտեղ ադրբեջանական պատվիրակությունը մասնակցել է առցանց ձևաչափով՝ մուտքի արտոնագրեր չստանալու պատճառով։ Այս կազմակերպությունը հիմնադրվել է 2024 թվականի հուլիսին Բաքվում։
Ավելի վաղ, 2024 թվականի մայիսին, Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Ժերալդ Դարմանենը մեղադրել էր Ադրբեջանին Նոր Կալեդոնիայի ներքին գործերին միջամտելու և խաղաղօվկիանոսյան կղզու անկարգությունների հետ կապ ունենալու մեջ։ Դրան նախորդած բողոքի ակցիաների ժամանակ նկատվել էին նաև Ադրբեջանի դրոշներ։
Հատկանշական է, որ 2024 թվականի ապրիլի 18-ին Ադրբեջանն ու Նոր Կալեդոնիան կնքել էին համագործակցության հուշագիր, ինչը ևս մեծ արձագանք էր առաջացրել Ֆրանսիայում։

Azerbaijan is organizing a congress in Nouméa to discuss "decolonization" in New Caledonia, an act French MEP François-Xavier Bellamy says strikes at the heart of France’s territorial integrity.
“Azerbaijan is now organizing a congress in Nouméa, calling for 'decolonization,' attacking our law enforcement abroad, and publicly threatening France’s sovereignty. When will the government respond?” Bellamy wrote on X.
France's Foreign Minister Jean-Noël Barrot also addressed the issue, emphasizing that Azerbaijan’s actions in France’s overseas territories are destabilizing and must cease immediately.
On January 23–24, the first congress of the so-called “International Decolonization Front” took place in the city of Kanak, with Azerbaijan participating online after being denied entry visas. The organization was founded in Baku in July 2024.
In May 2024, French Interior Minister Gérald Darmanin accused Azerbaijan of interfering in New Caledonia’s internal affairs and connecting with unrest in the Pacific island. Protests at the time even featured Azerbaijani flags.
Notably, on April 18, 2024, Azerbaijan and New Caledonia signed a memorandum of cooperation, which also sparked widespread criticism in France.