28 Հունվար 2025 - 09:30 AMT
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բանակի կազմավորման 33-րդ տարեդարձի առթիվ հղած իր ուղերձում ընդգծել է, որ հայկական բանակի փառապանծ ուղին ոչ միայն անջնջելի պատմություն է, այլև իրականություն, որն անկախ տարատեսակ ընկալումներից շարունակում է գոյություն ունենալ։
Սարգսյանը խիստ քննադատության է ենթարկել Հայաստանի իշխանություններին՝ նշելով, որ բարեփոխման անվան տակ «Հայաստանի կառավարիչներն այժմ էլ բանակի «կերպափոխում» կոչվող տարակուսելի գործընթաց են սկսել, ինչն իրականում բանակը սեփական կերպին նմանեցնելու փորձ է՝ որպես բանակի վերջնական ջախջախման արար»:
«Դա ամեն գնով պետք է կասեցնել»,–շեշտել է նա։
«Հայկական բանակի փառապանծ ուղին ոչ միայն անջնջելի պատմություն է, այլև օբյեկտիվ իրողություն, որ գոյություն ունի՝ անկախ տարատեսակ ընկալումներից: Այդ իրողությունը պետք է ուղենիշ և հիմք դառնա մեր երիտասարդ սերնդի համար՝ վերականգնելու հայկական բանակի երբեմնի փառքը, մարտունակությունն ու ոգին, ինչը միանգամայն հնարավոր է։ ՀՀ ԶՈւ–ն կարող են և պարտավոր են վերականգնել երբեմնի փառքն ու գրել հաղթանակների նոր և փառավոր տարեգրություն՝ նաև որպես հարգանքի տուրք հանուն հայրենիքի իրենց կյանքը զոհաբերած մեր հերոս եղբայրների ու քույրերի, որդիների և դուստրերի անմահ հիշատակին», – նշել է Սարգսյանը։
Նա կարևորել է հայկական բանակի ձևավորման գործում ներդրում ունեցած անձանց դերակատարությունը՝ ընդգծելով, որ պետք է երախտագիտությամբ հիշել և արժանին մատուցել բոլոր նրանց, ովքեր կանգնած են եղել բանակի ստեղծման ակունքներում։
Նախկին նախագահը շեշտել է, որ բանակը կոչված է ոչ միայն ապահովելու երկրի սահմանների անձեռնմխելիությունը, այլև պահպանելու ազգային հավատքը, լեզուն, մշակույթը և ընտանիքը։ Սակայն, ըստ նրա, այս հանգամանքը լիովին գիտակցող թշնամին և ներքին ուժերը առաջին հարվածը հասցրին հենց Հայոց բանակին՝ սկզբում վարկաբեկելով, ապա կազմաքանդելով և, ի վերջո, պատերազմի պարտության պատճառ դառնալով։
«Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը կարող են և պարտավոր են վերականգնել երբեմնի փառքն ու գրել հաղթանակների նոր և փառավոր տարեգրություն՝ նաև որպես հարգանքի տուրք հանուն Հայրենիքի իրենց կյանքը զոհաբերած մեր հերոս եղբայրների ու քույրերի, որդիների և դուստրերի անմահ հիշատակին»,–ասվում է Սերժ Սարգսյանի ուղերձում։

28 Январь 2025 - 10:04 AMT
В честь 33-й годовщины формирования Вооруженных сил Армении третий президент страны Серж Саргсян в своем обращении подчеркнул, что славный путь армянской армии — это не только неизгладимая история, но и объективная реальность.
Саргсян подверг резкой критике действия нынешних властей, обвинив их в том, что под предлогом «реформ» начат сомнительный процесс преобразования армии. По его словам, это попытка уподобить армию самому правительству, что приведет к ее «окончательному разрушению».
«Это необходимо остановить любой ценой», — заявил он.
«Славный путь армянской армии — это не только неизгладимая история, но и объективная реальность, которая существует независимо от восприятия. Эта реальность должна стать ориентиром для молодого поколения, чтобы восстановить былую славу, боеспособность и дух армянской армии — что вполне возможно. ВС Армении обязаны и могут вернуть себе прежнюю славу и вписать новую, победоносную страницу в свою историю. Это также станет данью памяти нашим героическим братьям и сестрам, сыновьям и дочерям, которые пожертвовали своими жизнями ради Родины», — заявил Саргсян.
Он подчеркнул важность роли людей, внесших вклад в создание армянской армии, отметив необходимость с благодарностью помнить и отдавать должное всем, кто стоял у ее истоков.
Экс-президент отметил, что армия призвана не только защищать границы страны, но и сохранять веру, язык, культуру и семью нации. Однако, по его словам, враги и внутренние силы, осознавая это, нанесли первый удар именно по армянской армии: сначала ее дискредитировали, затем демонтировали, что в итоге привело к поражению в войне.
«Вооруженные силы Армении обязаны и могут вернуть себе прежнюю славу и вписать новую, победоносную страницу в свою историю, как дань памяти нашим героическим братьям и сестрам, сыновьям и дочерям, отдавшим свои жизни за Родину», — повторил Саргсян в своем обращении.