ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը բանակի կազմավորման օրվա առթիվ հղած ուղերձում նշել է, որ Հայաստանի զինված ուժերը երկրի անկախության, անվտանգության և խաղաղության երաշխավորն են։
Նա նշել է նաև, որ հայկական բանակը ձևավորվել է բարդ և դժվարին պայմաններում՝ ազգային միասնականության, տոկունության ու հայրենասիրության հիմքի վրա։
«Այսօր մենք նշում ենք բանակի կազմավորման 33-րդ տարեդարձը՝ հպարտությամբ հիշելով այն ճանապարհը, որը զինված ուժերը հաղթահարել են։ Այս օրը ոչ միայն տոն է, այլև հերթական առիթ՝ արժևորելու բանակի դերը երկրի պաշտպանությունում և անկախ պետականության կայացման գործում։ Հայաստանի զինված ուժերը երկրի անկախության, անվտանգության և խաղաղության երաշխավորն են։
Այսօր մեր զինվորներն ու սպաները մեծ պատասխանատվությամբ և նվիրումով շարունակում են այդ կարևոր առաքելությունը՝ պաշտպանելով սահմանները և ապահովելով երկրի անվտանգությունը՝ պատրաստ լինելով ցանկացած պահի պաշտպանել Հայաստանի Հանրապետության անդորրը:
Այսօր երախտագիտությամբ ենք հիշում հերոսներին, ովքեր իրենց կյանքը զոհաբերեցին հանուն Հայաստանի անկախության և ազատության»,–ասվում է ուղերձում։
Նախագահը հավելել է, որ նՆրանց սխրանքը մշտապես կմնա մեր սրտերում և կոգեշնչի նոր սերունդներին:
«Հայաստանի բանակի զարգացումն ու արդիականացումը շարունակում է մնալ պետության գերակա խնդիրներից մեկը: Մենք հետևողականորեն աշխատում ենք զինված ուժերի մարտունակության բարձրացման, զինծառայողների սոցիալական պայմանների բարելավման և ռազմական տեխնիկայի արդիականացման ուղղությամբ:
Սիրելի՛ զինծառայողներ, Ձեր անձնվիրությունն ու արիությունն անգնահատելի են։ Վստահ եմ, որ միասին՝ պետության, հասարակության և զինված ուժերի համախմբված ջանքերով, մենք կկարողանանք հաղթահարել բոլոր մարտահրավերները և կերտել խաղաղ ու ապահով ապագա։
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս այս նշանակալի տոնի առթիվ: Մաղթում եմ խաղաղություն, միասնություն և նորանոր հաջողություններ մեր երկրի բարգավաճման ճանապարհին: Փա՛ռք Հայաստանի զինված ուժերին և կեցցե Հայաստանի Հանրապետությունը»,–ասվում է ուղերձում։

On the occasion of Army Day, President Vahagn Khachaturyan stated in his message that the Armenian Armed Forces are the guarantors of the country’s independence, security, and peace.
He also noted that the Armenian army was established under challenging conditions, relying on the foundations of national unity, resilience, and patriotism.
“Today, we celebrate the 33rd anniversary of the army’s formation with pride, recalling the path our armed forces have traversed. This day is not just a holiday but also an opportunity to appreciate the army's role in defending the country and establishing an independent statehood. The Armenian Armed Forces are the guarantors of the country’s independence, security, and peace.
Today, our soldiers and officers continue this vital mission with great responsibility and dedication, defending borders and ensuring the country's security, ready at any moment to safeguard the tranquility of the Republic of Armenia.
We also gratefully remember the heroes who sacrificed their lives for the independence and freedom of Armenia,” the message reads.
The president added that their heroic deeds will forever remain in our hearts and inspire new generations.
“The development and modernization of Armenia’s army remain among the state’s top priorities. We are consistently working to enhance the combat readiness of the armed forces, improve the social conditions of servicemen, and upgrade military equipment.
Dear servicemen, your dedication and courage are invaluable. I am confident that together—with the combined efforts of the state, society, and armed forces—we can overcome all challenges and build a peaceful and secure future.
Once again, I congratulate all of us on this significant occasion. I wish peace, unity, and new successes on the path to our country’s prosperity. Glory to the Armenian Armed Forces, and long live the Republic of Armenia,” the message concludes.