ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը բանակի կազմավորման օրվա առթիվ հղած ուղերձում նշել է, որ Հայաստանի զինված ուժերը երկրի անկախության, անվտանգության և խաղաղության երաշխավորն են։
Նա նշել է նաև, որ հայկական բանակը ձևավորվել է բարդ և դժվարին պայմաններում՝ ազգային միասնականության, տոկունության ու հայրենասիրության հիմքի վրա։
«Այսօր մենք նշում ենք բանակի կազմավորման 33-րդ տարեդարձը՝ հպարտությամբ հիշելով այն ճանապարհը, որը զինված ուժերը հաղթահարել են։ Այս օրը ոչ միայն տոն է, այլև հերթական առիթ՝ արժևորելու բանակի դերը երկրի պաշտպանությունում և անկախ պետականության կայացման գործում։ Հայաստանի զինված ուժերը երկրի անկախության, անվտանգության և խաղաղության երաշխավորն են։
Այսօր մեր զինվորներն ու սպաները մեծ պատասխանատվությամբ և նվիրումով շարունակում են այդ կարևոր առաքելությունը՝ պաշտպանելով սահմանները և ապահովելով երկրի անվտանգությունը՝ պատրաստ լինելով ցանկացած պահի պաշտպանել Հայաստանի Հանրապետության անդորրը:
Այսօր երախտագիտությամբ ենք հիշում հերոսներին, ովքեր իրենց կյանքը զոհաբերեցին հանուն Հայաստանի անկախության և ազատության»,–ասվում է ուղերձում։
Նախագահը հավելել է, որ նՆրանց սխրանքը մշտապես կմնա մեր սրտերում և կոգեշնչի նոր սերունդներին:
«Հայաստանի բանակի զարգացումն ու արդիականացումը շարունակում է մնալ պետության գերակա խնդիրներից մեկը: Մենք հետևողականորեն աշխատում ենք զինված ուժերի մարտունակության բարձրացման, զինծառայողների սոցիալական պայմանների բարելավման և ռազմական տեխնիկայի արդիականացման ուղղությամբ:
Սիրելի՛ զինծառայողներ, Ձեր անձնվիրությունն ու արիությունն անգնահատելի են։ Վստահ եմ, որ միասին՝ պետության, հասարակության և զինված ուժերի համախմբված ջանքերով, մենք կկարողանանք հաղթահարել բոլոր մարտահրավերները և կերտել խաղաղ ու ապահով ապագա։
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս այս նշանակալի տոնի առթիվ: Մաղթում եմ խաղաղություն, միասնություն և նորանոր հաջողություններ մեր երկրի բարգավաճման ճանապարհին: Փա՛ռք Հայաստանի զինված ուժերին և կեցցե Հայաստանի Հանրապետությունը»,–ասվում է ուղերձում։

28 Январь 2025 - 11:48 AMT
По случаю Дня армии президент Ваагн Хачатурян в своем обращении заявил, что армянская армия является гарантом независимости, безопасности и мира страны.
Он также отметил, что армянская армия была создана в сложных условиях на основе национального единства, стойкости и патриотизма.
«Сегодня мы с гордостью отмечаем 33-ю годовщину создания армии, вспоминая путь, который прошли наши вооруженные силы. Этот день — не только праздник, но и очередной повод оценить роль армии в защите страны и становлении независимого государства. Вооруженные силы Армении являются гарантом независимости, безопасности и мира страны.
Сегодня наши солдаты и офицеры с большой ответственностью и самоотдачей продолжают выполнять эту важную миссию, защищая границы и обеспечивая безопасность страны, всегда готовые в любую минуту встать на защиту покоя Республики Армения.
Сегодня мы с благодарностью вспоминаем героев, которые пожертвовали своей жизнью ради независимости и свободы Армении», — говорится в обращении.
Президент добавил, что их подвиг навсегда останется в наших сердцах и вдохновит новые поколения.
«Развитие и модернизация армии Армении остаются одними из приоритетных задач государства. Мы последовательно работаем над повышением боеспособности вооруженных сил, улучшением социальных условий военнослужащих и модернизацией военной техники.
Дорогие военнослужащие, ваша самоотверженность и мужество бесценны. Уверен, что совместными усилиями государства, общества и вооруженных сил мы сможем преодолеть все вызовы и построить мирное и безопасное будущее.
Еще раз поздравляю всех нас с этим знаменательным днем. Желаю мира, единства и новых успехов на пути процветания нашей страны. Слава Вооруженным силам Армении и да здравствует Республика Армения», — заключил он.