Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը Եռաբլուրում լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով բանակի բարեփոխումների ծրագրերին, ընդգծել է հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների դերը։
Նա նշել է, որ ժամանակակից բանակները գործում են հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների տրամաբանությամբ, անկախ իրենց թվաքանակից կամ չափերից, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Դրանք փոքր ստորաբաժանումներ են մեծ խնդիրներ լուծելու համար։ Սա նշանակում է, որ պետք է ունենաս ժամանակակից սպառազինություն և դա կիրառելու համար լավ գիտելիքներ ունեցող զինվորականություն։ Դա է մեր նպատակը և դա է մեր քաղաքականությունը, որը մենք քայլ առ քայլ փորձում ենք դարձնել իրականություն»,- նշել է Քոչարյանը։
Նա ընդգծել է, որ այս գործընթացը բարդ է, բայց անչափ անհրաժեշտ՝ բանակի արդյունավետության բարձրացման և արդիականացման համար։

Председатель Постоянной комиссии Национального собрания по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян в беседе с журналистами в Ераблуре отметил значимость специальных подразделений в рамках программ реформирования армии, сообщает Арменпресс.
«Современные армии функционируют по логике специальных подразделений, независимо от их численности или размеров», – отметил он.
«Это небольшие подразделения, предназначенные для решения крупных задач. Для этого необходимы современные вооружения и военные с высоким уровнем подготовки для их применения. Это наша цель и политика, которую мы реализуем шаг за шагом», – заявил Кочарян.
Он подчеркнул, что процесс сложный, но крайне необходимый для повышения эффективности и модернизации вооружённых сил Армении.