Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը Եռաբլուրում լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով բանակի բարեփոխումների ծրագրերին, ընդգծել է հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների դերը։
Նա նշել է, որ ժամանակակից բանակները գործում են հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների տրամաբանությամբ, անկախ իրենց թվաքանակից կամ չափերից, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Դրանք փոքր ստորաբաժանումներ են մեծ խնդիրներ լուծելու համար։ Սա նշանակում է, որ պետք է ունենաս ժամանակակից սպառազինություն և դա կիրառելու համար լավ գիտելիքներ ունեցող զինվորականություն։ Դա է մեր նպատակը և դա է մեր քաղաքականությունը, որը մենք քայլ առ քայլ փորձում ենք դարձնել իրականություն»,- նշել է Քոչարյանը։
Նա ընդգծել է, որ այս գործընթացը բարդ է, բայց անչափ անհրաժեշտ՝ բանակի արդյունավետության բարձրացման և արդիականացման համար։

Andranik Kocharyan, chairman of the National Assembly’s Standing Committee on Defense and Security, emphasized the importance of special forces during an interview with reporters at Yerablur. Speaking about the ongoing military reform programs, Kocharyan highlighted the pivotal role of special-purpose units, Armenpress reports.
“Modern armies operate based on the logic of special-purpose units, regardless of their size or scale,” he stated.
“These are small units designed to solve major challenges. This means you need modern weaponry and military personnel with the expertise to use it effectively. That is our goal and our policy, which we are implementing step by step,” Kocharyan said.
He acknowledged that the process is complex but essential for increasing the efficiency and modernization of Armenia’s armed forces.