ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար, «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը համոզված է, որ ներկայիս խաղաղության օրակարգը խաբկանք է։
«Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն իր հռետորաբանությամբ չի ձգտում խաղաղության, այլ նորանոր ճնշումներ են գործադրում հայ ժողովրդի վրա»,–ասել է նա, հայտնում է «Առավոտը»։
Օհանյանն ասել է, որ իրականում հակամարտությունն ավելի է խորացել, քանի որ Արցախը հայաթափվել է, Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրականացվել է ցեղասպանություն։
Անդրադառնալով սահմանազատման խնդիրներին՝ նա ասել է, որ եթե այս անգամ ևս Տավուշից են սկսում այդ գործընթացը, դա նշանակում է, որ այդ ամենը մեզ պարտադրվում է։
«Հակառակ դեպքում մենք կարող էինք սկսել այլ տարածքներից, որտեղ հակառակորդը մոտ 240 քառակուսի կիլոմետր գտնվում է մեր տարածքում ու չի էլ ուզում դուրս գալ»,- հավելել է նա։

28 Январь 2025 - 12:36 AMT
Бывший министр обороны Армении и глава фракции «Армения» Сейран Оганян заявил, что нынешняя «повестка мира» – это лишь иллюзия.
«Руководство Азербайджана в своей военной и политической риторике не стремится к миру, а оказывает всё большее давление на армянский народ», – сказал он, передает Аравот.
Оганян также отметил, что конфликт только углубился: Арцах обезлюдел, а его народ подвергся геноциду.
Коснувшись вопросов делимитации границ, он выразил обеспокоенность началом процесса в Тавуше. «Если этот процесс снова начинается с Тавуша, это означает, что нам это навязывают. В противном случае мы могли бы начать с других территорий, где противник оккупирует около 240 квадратных километров нашей земли и даже не собирается оттуда уходить», – заявил он.