ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար, «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը համոզված է, որ ներկայիս խաղաղության օրակարգը խաբկանք է։
«Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն իր հռետորաբանությամբ չի ձգտում խաղաղության, այլ նորանոր ճնշումներ են գործադրում հայ ժողովրդի վրա»,–ասել է նա, հայտնում է «Առավոտը»։
Օհանյանն ասել է, որ իրականում հակամարտությունն ավելի է խորացել, քանի որ Արցախը հայաթափվել է, Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրականացվել է ցեղասպանություն։
Անդրադառնալով սահմանազատման խնդիրներին՝ նա ասել է, որ եթե այս անգամ ևս Տավուշից են սկսում այդ գործընթացը, դա նշանակում է, որ այդ ամենը մեզ պարտադրվում է։
«Հակառակ դեպքում մենք կարող էինք սկսել այլ տարածքներից, որտեղ հակառակորդը մոտ 240 քառակուսի կիլոմետր գտնվում է մեր տարածքում ու չի էլ ուզում դուրս գալ»,- հավելել է նա։

Seyran Ohanyan, former Armenian defense minister and head of the Armenia parliamentary faction, stated that the current "peace agenda" is a mere illusion.
“Azerbaijan’s military-political leadership does not seek peace with its rhetoric but instead applies increasing pressure on the Armenian people,” he said, according to Aravot.
Ohanyan added that the conflict has deepened further, pointing to the depopulation of Artsakh and what he described as genocide against its people.
Addressing border delimitation issues, he expressed concern over the process starting in the Tavush region, stating: “If they are starting this process from Tavush again, it means this is being imposed on us. Otherwise, we could have started with other areas where the adversary occupies about 240 square kilometers of our territory and refuses to withdraw.”