Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկին սպառնալիքներ է հնչեցրել Հայաստանի հասցեին ու «Զանգեզուրի միջանցք» պահանջել։ Տրանսպորտային հարցերին նվիրված խորհրդակցության ժամանակ նա ասել է, թե Հայաստանը պետք է «կատարի իր ստանձնած պարտավորությունները» և երաշխավորի անխափան հաղորդակցություն Ադրբեջանի տարբեր մասերի միջև։
«Ինչպես միջազգային հարթակում, այնպես էլ Հայաստանի հետ երկկողմ շփումներում մենք մշտապես ընդգծում ենք մեկ հարց. պետք է ապահովվի անխափան անցում Ադրբեջանից Ադրբեջան։ Պետք է լինի հարմարավետ և ազատ անցում Ադրբեջանից Ադրբեջան՝ առանց որևէ ստուգումների կամ խոչընդոտների»,–ասել է նա, գրում է Minval.az-ը։
Նա ասել է, որ տարածքային պահանջներ չունի Հայաստանից և հավելել, որ «1920 թվականի նոյեմբերին խորհրդային իշխանությունները Ադրբեջանից խլել են Արևմտյան Զանգեզուրը՝ դա որակելով ադրբեջանցի ժողովրդի դեմ հանցագործություն»։
«Մենք չենք մոռացել և չենք մոռանա Զանգեզուրը։ Եվս մեկ անգամ կրկնում եմ՝ մենք տարածքային պահանջներ չունենք Հայաստանից։ Սակայն Հայաստանը պետք է կատարի իր ստանձնած պարտավորությունները՝ ապահովելով անխափան անցում Ադրբեջանից Ադրբեջան»,–ասել է նա։
Նա նաև հայտարարել է, թե Զանգեզուրի միջանցքը միջազգային նշանակություն է ձեռք բերել, գրում է Turan-ը։
«Այսօր Զանգեզուրի միջանցքը աշխարհում արդեն ընդունված արտահայտություն է, եզրույթ, և մենք գործնական քայլեր ենք ձեռնարկում դրա բացման համար», — նշել է նա։
Խոսելով Հայաստանի առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մասին՝ Ալիևն ասել է, թե այդգաղափարն անիրագործելի է։
«Այսպես կոչված «նախագիծը» առանց Ադրբեջանի ոչ մի արժեք չունի… Եթե դուք իսկապես ցանկանում եք իրագործել այս նախագիծը, ապա առաջին հերթին պետք է դիմեք Ադրբեջանին, քանի որ առանց մեզ դա ընդամենը թղթի կտոր է։ Մեր պայմանները արդարացի են, հիմնված են միջազգային իրավունքի և հենց Հայաստանի պարտավորությունների վրա», – ասել է Ալիևը։
Անդրադառնալով անխոչընդոտ տեղաշարժի անհրաժեշտությանը՝ նա ընդգծել է, որ «պետք է լինի հարմարավետ և ազատ անցում Ադրբեջանից Ադրբեջան՝ առանց որևէ ստուգումների կամ խոչընդոտների»։
ՀՀ–ն մշտապես հայտարարում է, որ միջանցքային տրամաբանությամբ մոտեցումը հաղորդակցությունների հարցում իր համար անընդունելի է։ Միևնույն ժամանակ հայտարարվել է, որ ՀՀ–ն իր առաջարկներն է ուղարկել Բաքվին խաղաղության պայմանագրի երկու չհամաձայնեցված կետերի վերաբերյալ, որոնցից մեկն առնչվում է հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, սակայն մանրամասներ չի հայտնել։

"As on international platforms and during bilateral contacts with Armenia, we consistently emphasize one issue: unimpeded transit from Azerbaijan to Azerbaijan must be ensured. There should be a convenient and free passage without any checks or obstacles," he said, as reported by Minval.az .
Aliyev claimed that Azerbaijan has no territorial claims against Armenia but added that in November 1920, Soviet authorities "took Western Zangezur from Azerbaijan," calling it a crime against the Azerbaijani people.
"We have not forgotten and will not forget Zangezur. Once again, I repeat—we have no territorial claims against Armenia. However, Armenia must fulfill its commitments by ensuring unhindered transit from Azerbaijan to Azerbaijan," he said.
He also asserted that the 'Zangezur corridor' has gained international significance, according to Turan.
"Today, the term 'Zangezur corridor' is already a recognized expression globally, and we are taking practical steps to open it," he stated.
Commenting on Armenia's proposed 'Crossroads of Peace' initiative, Aliyev dismissed the idea as unfeasible.
"This so-called 'project' is worthless without Azerbaijan… If you truly want to implement it, you must first turn to Azerbaijan, because without us, it is just a piece of paper. Our conditions are fair, based on international law and Armenia’s own commitments," Aliyev declared.
Reiterating the necessity of unhindered movement, he stressed that "transit from Azerbaijan to Azerbaijan should be free, convenient, and without any checks or obstacles."
Armenia has repeatedly stated that it rejects the concept of corridors in its approach to regional connectivity. At the same time, Yerevan has submitted proposals to Baku regarding two unresolved points in the peace treaty, one of which concerns the unblocking of transport links, though details have not been disclosed.