Երևանի նախկին քաղաքապետ, «Նոր ուժ» կուսակցության ղեկավար Հայկ Մարությանը ֆեյսբուքյան եթերում դիմել է երևանցիներին՝ պնդելով, որ տրանսպորտում մեկ ուղևորության արժեքը պետք է լինի 100 դրամ, և կոչ է արել փետրվարի 1-ից բոյկոտել նոր ուղեվարձը։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտնել է, որ որոշվել է 150 դրամ սահմանել մեկ ուղևորության սակագինը, որը կգործի 2025 թվականին, իսկ հաջորդ տարիներին կարող է բարձրանալ ոչ ավելի, քան 10 դրամով։
Նա նշել է, որ մեկ ուղևորության սակագինը 150 դրամ սահմանելու որոշումը վկայում է, որ քաղաքային իշխանությունները զիջել են հանրային ճնշմանը, և որ սակագնի որևէ հաշվարկ չէր արվել։
«Ոչ մի թիվ չկա նրանց յուրաքանչյուր որոշման տակ, նպատակը մեկն է՝ ուղղակի թալանել ժողովրդին»,- ասել է Մարությանը։
Նա ընդգծել է, որ քաղաքացիների պահանջը մնում է նույնը՝ ուղևորավարձը պետք է լինի 100 դրամ, հետևաբար բոյկոտը շարունակվելու է։
Ավելի վաղ Ավինյանը պնդել էր, որ առանց նոր սակագների հնարավոր չէ ապահովել տրանսպորտի կայուն և որակյալ աշխատանքը՝ հավելելով, որ հետքայլ չի լինելու և փետրվարի 1-ից հանրային տրանսպորտը կգործի նոր սակագներով։
«Մայր Հայաստան» խմբակցությունն ու նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանի թիմը բողոքում են տրանսպորտի թանկացման դեմ։ Նրանք առաջարկում են նոր սակագնային փաթեթները պահպանելու հետ միասին հնարավորություն տալ ուղևորներին նաև մեկ ուղղության համար վճարել 100 դրամ։ Մարությանը կոչ է արել փետրվարի 1–ից բոյկոտել ուղեվարձի թանկացումը՝ 100 դրամ վճարել և իջնել։

29 Январь 2025 - 08:03 AMT
Бывший мэр Еревана и лидер партии «Новая сила» Айк Марутян обратился к жителям столицы в прямом эфире на Facebook, заявив, что стоимость одной поездки должна составлять 100 драмов, и призвав к бойкоту нового тарифа с 1 февраля.
Мэр Еревана Тигран Авинян объявил, что с 2025 года тариф на проезд составит 150 драмов, а в последующие годы может повышаться не более чем на 10 драмов.
По словам Марутяна, решение установить тариф в 150 драмов свидетельствует о том, что городские власти уступили общественному давлению, и что никакого реального расчета стоимости проезда не проводилось.
«Под каждым их решением нет ни одной цифры. Цель одна — просто ограбить народ», — заявил Марутян.
Он подчеркнул, что требование граждан остается неизменным — стоимость проезда должна составлять 100 драмов, поэтому бойкот продолжится.
Ранее Авинян утверждал, что без новых тарифов невозможно обеспечить стабильную и качественную работу общественного транспорта, добавив, что пересмотра решения не будет, и с 1 февраля транспорт перейдет на новую систему тарифов.
Фракция «Мать Армения» и команда бывшего мэра Айка Марутяна выступают против повышения стоимости проезда. Они предлагают сохранить новые тарифные пакеты, но при этом дать пассажирам возможность платить 100 драмов за одну поездку. Марутян призвал жителей бойкотировать повышение тарифа, оплачивая 100 драмов и покидая транспорт.