Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ Վահե Գրիգորյանը ընտրվել է ՄԻԵԴ–ի՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի, դատավոր Հայաստանից: Ընտրությունը տեղի է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ)։
Նա ՄԻԵԴ–ում կաշխատի 9 տարի։
«Վահե Գրիգորյանը ձայների մեծամասնությամբ ընտրվում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավոր 9 տարի ժամկետով, որը մեկնարկում է նրա ընտրվելուց ոչ ուշ, քան երեք ամիս անց»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Դատավորներն ընտրվում են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային համապատասխան յուրաքանչյուր պետության կողմից առաջադրված երեք թեկնածուների ցուցակից քվեարկության միջոցով։

Вице-президент Конституционного суда Армении Ваге Григорян избран судьей Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) от Армении. Выборы состоялись в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ).
Он будет работать в ЕСПЧ в течение девяти лет.
«Ваге Григорян большинством голосов избран судьей Европейского суда по правам человека сроком на девять лет, его мандат начнется не позднее чем через три месяца после избрания», — говорится в сообщении.
Судьи ЕСПЧ избираются путем голосования из списка из трех кандидатов, представленных каждым государством в соответствии с Европейской конвенцией о правах человека.