Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ Վահե Գրիգորյանը ընտրվել է ՄԻԵԴ–ի՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի, դատավոր Հայաստանից: Ընտրությունը տեղի է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ)։
Նա ՄԻԵԴ–ում կաշխատի 9 տարի։
«Վահե Գրիգորյանը ձայների մեծամասնությամբ ընտրվում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավոր 9 տարի ժամկետով, որը մեկնարկում է նրա ընտրվելուց ոչ ուշ, քան երեք ամիս անց»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Դատավորներն ընտրվում են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային համապատասխան յուրաքանչյուր պետության կողմից առաջադրված երեք թեկնածուների ցուցակից քվեարկության միջոցով։

Vahe Grigoryan, vice president of Armenia’s Constitutional Court, has been elected as a judge at the European Court of Human Rights (ECHR) from Armenia. The election took place at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE).
His tenure at the ECHR will last for nine years.
"Vahe Grigoryan has been elected as a judge at the European Court of Human Rights for a nine-year term by majority vote. His mandate will commence no later than three months after his election," the statement reads.
ECHR judges are elected by vote from a list of three candidates nominated by each member state in accordance with the European Convention on Human Rights.