ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ռուս-ադրբեջանական լարվածության հերթական փոխհրաձգության պայմաններում Ռուսաստանը կրկին հայտնվել է Ադրբեջանի մեղադրանքների թիրախում՝ Բաքուն պնդում է, որ 44-օրյա պատերազմի ավարտից և Արցախում ռուս խաղաղապահների տեղակայվելուց հետո, Մոսկվան դիվանագիտական բեռների քողի տակ ռազմական նշանակության բեռներ է հասցրել Արցախ։
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանի քարոզչական ագրեսիան Ռուսաստանի նկատմամբ 2 հիմնական պատճառ ունի։
«Ճիշտ է` մեղադրանք այն համատեքստում է, որ ՌԴ «մեղավորությունը» դեպի Արցախ այդ ապրանքների մուտք գործելն է, սակայն համատեքստում կարելի է կարդալ, որ դա հենց ՌԴ նախաձեռնությամբ է եղել:
Սա մեզ համար բավականին ուշագրավ թեմա է ոչ այնքան ռուս-ադրբեջանական փոխադարձ մեղադրանքների, որքան 2020-23 թվականներին, ՌԴ-ի` Արցախին նկատմամբ դրսևորած հնարավոր աջակցության համատեքստում, ինչը դեռ պետք է ամբողջությամբ հասկանալ:
Ավելի վաղ էլ, Բաքվից մեղադրանք էր հնչել Ադրբեջանում գործող «Ռուսական տան» հասցեին, որին վերագրեցին ՌԴ հետախուզական աշխատանքների գործառույթ:
Երկու երկրների միջև վերջին քաղաքական, տեղեկատվական փոխհրաձգության առիթը ադրբեջանական ավիաուղիներին պատկանող ինքնաթիռի` ՌԴ օդային տարածքում վթարն էր, որի թեման դեռ երկար ժամանակ նստվածք կթողնի երկկողմ հարաբերություններում:
Ադրբեջանի քարոզչական ագրեսիան Ռուսաստանի նկատմամբ 2 հիմնական պատճառ ունի:
Կա´մ ռուս-ադրբեջանական օրակարգում կա խնդիր կամ խնդիրներ, որտեղ ադրբեջանցիները կոմպրոմիսներ են ակնկալում, կա´մ Բաքվում համարում են, որ ռուսական կողմից էական սպասելիքներ Հայաստանի հարցում այլևս չկան և գործում են ըստ ավանդական քաղաքական գծի, որն այս փուլում ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների բարձր մակարդակ, առավել ևս` դաշնակցային, չի ենթադրում»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հունվարի 7-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը հանդիպման է հրավիրել Ադրբեջանի դեսպան Ռահման Մուստաֆաևին։ Գալուզինը կարևորել է ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների կառուցումը «ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցային ոգով՝ հիմնված 2022 թվականի փետրվարի 22-ին բարձր մակարդակով ստորագրված հռչակագրի վրա»։
Այս համատեքստում տարակուսանք է արտահայտվել ադրբեջանական լրատվամիջոցներում վերջերս տեղ գտած հակառուսական հրապարակումների շարքի, ինչպես նաև Բաքվի Ռուսական տան դեմ ուղղված ապատեղեկատվական քարոզչության վերաբերյալ։

29 Январь 2025 - 12:07 AMT
Секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абраамян заявил на своей странице в Facebook, что в условиях очередного обострения российско-азербайджанских отношений Москва снова оказалась в центре обвинений со стороны Баку. Азербайджан утверждает, что после 44-дневной войны и размещения российских миротворцев в Арцахе Москва под видом дипломатических грузов поставляла военное снаряжение.
По его словам, пропагандистская агрессия Азербайджана против России имеет две основные причины.
«Хотя обвинения формулируются в том контексте, что "вина" России заключается лишь в пропуске этих грузов в Арцах, общий смысл намекает, что это происходило по инициативе самой Москвы.
Этот вопрос особенно интересен не столько в плане взаимных обвинений между Россией и Азербайджаном, сколько в контексте возможной поддержки Арцаха со стороны России в 2020–2023 годах, что еще предстоит окончательно прояснить».
Ранее Баку также обвинял «Русский дом» в Азербайджане в выполнении разведывательных функций для Москвы.
Последняя политическая и информационная конфронтация между двумя странами была спровоцирована катастрофой самолета азербайджанской авиакомпании в воздушном пространстве России, что, вероятно, оставит серьезный отпечаток на двусторонних отношениях.
«Пропагандистская агрессия Азербайджана против России имеет две основные причины:
Либо в российско-азербайджанской повестке существуют проблемы, по которым Баку ожидает компромиссов, либо азербайджанские власти считают, что Москва больше не питает серьезных ожиданий по армянскому вопросу и действует в рамках своей традиционной политики, которая на данном этапе не подразумевает высокий уровень или союзнический характер отношений с Россией», — написал Абраамян.
*7 января заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин вызвал на встречу посла Азербайджана Рахмана Мустафаева. Галузин подчеркнул важность развития российско-азербайджанских отношений в «духе стратегического партнерства и союзничества», ссылаясь на декларацию, подписанную на высшем уровне 22 февраля 2022 года.
В этом контексте Москва выразила обеспокоенность серией антироссийских публикаций в азербайджанских СМИ, а также дезинформационной кампанией против «Русского дома» в Баку.*