ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ռուս-ադրբեջանական լարվածության հերթական փոխհրաձգության պայմաններում Ռուսաստանը կրկին հայտնվել է Ադրբեջանի մեղադրանքների թիրախում՝ Բաքուն պնդում է, որ 44-օրյա պատերազմի ավարտից և Արցախում ռուս խաղաղապահների տեղակայվելուց հետո, Մոսկվան դիվանագիտական բեռների քողի տակ ռազմական նշանակության բեռներ է հասցրել Արցախ։
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանի քարոզչական ագրեսիան Ռուսաստանի նկատմամբ 2 հիմնական պատճառ ունի։
«Ճիշտ է` մեղադրանք այն համատեքստում է, որ ՌԴ «մեղավորությունը» դեպի Արցախ այդ ապրանքների մուտք գործելն է, սակայն համատեքստում կարելի է կարդալ, որ դա հենց ՌԴ նախաձեռնությամբ է եղել:
Սա մեզ համար բավականին ուշագրավ թեմա է ոչ այնքան ռուս-ադրբեջանական փոխադարձ մեղադրանքների, որքան 2020-23 թվականներին, ՌԴ-ի` Արցախին նկատմամբ դրսևորած հնարավոր աջակցության համատեքստում, ինչը դեռ պետք է ամբողջությամբ հասկանալ:
Ավելի վաղ էլ, Բաքվից մեղադրանք էր հնչել Ադրբեջանում գործող «Ռուսական տան» հասցեին, որին վերագրեցին ՌԴ հետախուզական աշխատանքների գործառույթ:
Երկու երկրների միջև վերջին քաղաքական, տեղեկատվական փոխհրաձգության առիթը ադրբեջանական ավիաուղիներին պատկանող ինքնաթիռի` ՌԴ օդային տարածքում վթարն էր, որի թեման դեռ երկար ժամանակ նստվածք կթողնի երկկողմ հարաբերություններում:
Ադրբեջանի քարոզչական ագրեսիան Ռուսաստանի նկատմամբ 2 հիմնական պատճառ ունի:
Կա´մ ռուս-ադրբեջանական օրակարգում կա խնդիր կամ խնդիրներ, որտեղ ադրբեջանցիները կոմպրոմիսներ են ակնկալում, կա´մ Բաքվում համարում են, որ ռուսական կողմից էական սպասելիքներ Հայաստանի հարցում այլևս չկան և գործում են ըստ ավանդական քաղաքական գծի, որն այս փուլում ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների բարձր մակարդակ, առավել ևս` դաշնակցային, չի ենթադրում»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հունվարի 7-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը հանդիպման է հրավիրել Ադրբեջանի դեսպան Ռահման Մուստաֆաևին։ Գալուզինը կարևորել է ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների կառուցումը «ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցային ոգով՝ հիմնված 2022 թվականի փետրվարի 22-ին բարձր մակարդակով ստորագրված հռչակագրի վրա»։
Այս համատեքստում տարակուսանք է արտահայտվել ադրբեջանական լրատվամիջոցներում վերջերս տեղ գտած հակառուսական հրապարակումների շարքի, ինչպես նաև Բաքվի Ռուսական տան դեմ ուղղված ապատեղեկատվական քարոզչության վերաբերյալ։

Secretary of the I Have Honor parliamentary faction, Tigran Abrahamyan, stated on Facebook that amid the latest Azerbaijani-Russian tensions, Moscow has once again become the target of Baku’s accusations. Azerbaijan claims that after the 44-day war and the deployment of Russian peacekeepers in Artsakh, Moscow has been delivering military supplies under the guise of diplomatic cargo.
According to him, Azerbaijan's propaganda aggression against Russia stems from two main reasons.
"While the accusations suggest that Russia's 'guilt' lies in allowing these supplies into Artsakh, the subtext implies that this was Moscow’s own initiative.
This issue is particularly noteworthy—not just in terms of the mutual accusations between Russia and Azerbaijan, but also in understanding the extent of Moscow’s possible support for Artsakh between 2020 and 2023, which still requires full clarification."
Earlier, Baku had also accused the "Russian House" in Azerbaijan of carrying out intelligence operations for Moscow.
The latest political and media dispute between the two countries was triggered by the crash of an Azerbaijani airline’s plane in Russian airspace, an issue that will likely leave lasting tensions in bilateral relations.
"Azerbaijan's propaganda aggression against Russia has two main reasons:
Either there are issues in the Russian-Azerbaijani agenda, where Baku expects compromises, or Azerbaijani authorities believe that Moscow no longer has significant expectations regarding Armenia and is acting in line with its traditional political stance, which, at this stage, does not imply high-level or allied relations with Russia," Abrahamyan wrote.
*On January 7, Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin summoned Azerbaijani Ambassador Rahman Mustafayev. Galuzin emphasized the importance of building Russian-Azerbaijani relations in a "spirit of strategic partnership and alliance," referring to the high-level declaration signed on February 22, 2022.
In this context, Moscow expressed concern over the recent wave of anti-Russian publications in Azerbaijani media and a disinformation campaign against the Russian House in Baku.*