ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը ԵԽԽՎ-ում ունեցած ելույթում հայտարարել է, որ աշխարհում չկա որևէ մի օրենք, որով հնարավոր լինի արդարացնել հայերի բանտարկությունն ու նվաստացումը Բաքվում։
Նա հավելել է, որ հայերը քրիստոնյա աշխարհի դռնապաններն են և չպետք է մենակ մնային։
“Նոր աշխարհակարգի հաստատման համար աշխարհի բոլոր ազգերն ու երկրները ստիպված են ինչ-որ գին վճարել։ Հայերը այդ գինը վճարեցին ցեղասպանության ենթարկվելով 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրությունում, այնուհետև նացիզմի դեմ պայքարում՝ ավելի քան 300.000 զինվորների կյանքով։ Այդ ամենը նախորդ աշխարահակարգի հաստատման մեր վճարած գինն էր։
Մենք շատ թանկ գին ենք վճարել նաև նոր ձևավորվելիք աշխարհակարգի համար, երբ 2020 թվականին առերեսվեցինք ադրբեջանական հերթական ագրեսիային, իսկ հետո արդեն էթնիկ զտման Լեռնային Ղարաբաղում: Սա չափազանց թանկ գին է մեր ազգի համար։
Մեզանից բոլորն այստեղ օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչներ են, և մենք քաջատեղյակ ենք, որ օրենքի առանցքը, կենտրոնը մարդիկ են, մարդ արարածը, ով հավատում է այդ օրենքի ուժին։ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը հավատում էր միջազգային իրավունքի ուժին, բայց ցավոք Հայաստանի ներկա իշխանությունն ու աշխարհը խաբեցին ու դավաճանեցին՝ թողնելով մեն-մենակ բռնակալների դեմ պայքարում։
Աշխարհը չպետք է թույլ տա, որ պատմությունը կրկնվի. նոր աշխարհակարգը պետք է հիմնված լինի արժեքների ու օրենքների վրա, այլ ոչ թե նավթի ու աշխարհաքաղաքական շահերի վրա։ Կարող եք ասել, որ ես երազող եմ, բայց ես հավատում եմ, որ միակը չեմ։
Չկա աշխարհում որևէ մի օրենք, որով հնարավոր լինի արդարացնել հայերի բանտարկությունն ու նվաստացումը Բաքվում։ Չկա աշխարհում որևէ մի օրենք, որով հնարավոր լինի արդարացնել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի բռնի տեղահանությունն իրենց հայրենիքից։ Չկա աշխարհում որևէ մի օրենք, որն արդարացնի ամեն օր Ադրբեջանի ագրեսիայի վտանգի, սպառնալիքների ու ատելության մթնոլորտում ապրելը։
Մենք՝ հայերս, Քրիստոնյա աշխարհի դռնապաններն ենք։ Մենք չպետք է մենակ մնայինք։ Հավատացեք՝ մենք աշխարհի օգնության ու աջակցության կարիքն ունենք»,–ասել է Մամիջանյանն իր ելույթում։

29 Январь 2025 - 12:25 AMT
Лидер парламентской фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян заявил в ПАСЕ, что «в мире нет ни одного закона, который мог бы оправдать заключение и унижение армян в Баку».
Он добавил, что «армяне – стражи христианского мира и не должны были остаться в одиночестве».
"При установлении нового мирового порядка все народы и страны вынуждены платить определенную цену. Армяне заплатили свою – подверглись геноциду в начале XX века в Османской империи, а затем потеряли более 300 000 солдат в борьбе с нацизмом. Это была цена, которую мы заплатили за предыдущий мировой порядок.
Мы также заплатили огромную цену за формирующийся новый мировой порядок – столкнулись с азербайджанской агрессией в 2020 году, а затем пережили этническую чистку в Нагорном Карабахе. Это непомерная жертва для нашего народа.
Все мы здесь представители законодательных органов и прекрасно понимаем, что в основе закона – люди, которые верят в его силу. Население Нагорного Карабаха верило в силу международного права, но, к сожалению, нынешняя власть Армении и мир их предали, оставив один на один с диктаторами.
Мир не должен позволить истории повториться. Новый мировой порядок должен основываться на ценностях и законах, а не на нефти и геополитических интересах. Вы можете назвать меня мечтателем, но я уверен, что я не один.
В мире нет закона, который мог бы оправдать заключение и унижение армян в Баку. Нет закона, который мог бы оправдать насильственное изгнание армян Нагорного Карабаха с их родной земли. Нет закона, который оправдывал бы жизнь под постоянной угрозой азербайджанской агрессии, запугивания и ненависти.
Мы, армяне, – стражи христианского мира. Мы не должны были остаться в одиночестве. Поверьте, нам нужна помощь и поддержка всего мира," – заявил Мамиджанян.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что бывшим политическим и военным лидерам Нагорного Карабаха, содержащимся в бакинской тюрьме, вводят психотропные вещества. По его словам, разведывательные данные подтверждают это, и цель таких действий – спровоцировать эскалацию. Баку отвергает эти обвинения.