ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը ԵԽԽՎ-ում ունեցած ելույթում հայտարարել է, որ աշխարհում չկա որևէ մի օրենք, որով հնարավոր լինի արդարացնել հայերի բանտարկությունն ու նվաստացումը Բաքվում։
Նա հավելել է, որ հայերը քրիստոնյա աշխարհի դռնապաններն են և չպետք է մենակ մնային։
“Նոր աշխարհակարգի հաստատման համար աշխարհի բոլոր ազգերն ու երկրները ստիպված են ինչ-որ գին վճարել։ Հայերը այդ գինը վճարեցին ցեղասպանության ենթարկվելով 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրությունում, այնուհետև նացիզմի դեմ պայքարում՝ ավելի քան 300.000 զինվորների կյանքով։ Այդ ամենը նախորդ աշխարահակարգի հաստատման մեր վճարած գինն էր։
Մենք շատ թանկ գին ենք վճարել նաև նոր ձևավորվելիք աշխարհակարգի համար, երբ 2020 թվականին առերեսվեցինք ադրբեջանական հերթական ագրեսիային, իսկ հետո արդեն էթնիկ զտման Լեռնային Ղարաբաղում: Սա չափազանց թանկ գին է մեր ազգի համար։
Մեզանից բոլորն այստեղ օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչներ են, և մենք քաջատեղյակ ենք, որ օրենքի առանցքը, կենտրոնը մարդիկ են, մարդ արարածը, ով հավատում է այդ օրենքի ուժին։ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը հավատում էր միջազգային իրավունքի ուժին, բայց ցավոք Հայաստանի ներկա իշխանությունն ու աշխարհը խաբեցին ու դավաճանեցին՝ թողնելով մեն-մենակ բռնակալների դեմ պայքարում։
Աշխարհը չպետք է թույլ տա, որ պատմությունը կրկնվի. նոր աշխարհակարգը պետք է հիմնված լինի արժեքների ու օրենքների վրա, այլ ոչ թե նավթի ու աշխարհաքաղաքական շահերի վրա։ Կարող եք ասել, որ ես երազող եմ, բայց ես հավատում եմ, որ միակը չեմ։
Չկա աշխարհում որևէ մի օրենք, որով հնարավոր լինի արդարացնել հայերի բանտարկությունն ու նվաստացումը Բաքվում։ Չկա աշխարհում որևէ մի օրենք, որով հնարավոր լինի արդարացնել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի բռնի տեղահանությունն իրենց հայրենիքից։ Չկա աշխարհում որևէ մի օրենք, որն արդարացնի ամեն օր Ադրբեջանի ագրեսիայի վտանգի, սպառնալիքների ու ատելության մթնոլորտում ապրելը։
Մենք՝ հայերս, Քրիստոնյա աշխարհի դռնապաններն ենք։ Մենք չպետք է մենակ մնայինք։ Հավատացեք՝ մենք աշխարհի օգնության ու աջակցության կարիքն ունենք»,–ասել է Մամիջանյանն իր ելույթում։

Hayk Mamijanyan, leader of the I Have Honor parliamentary faction, stated at PACE that "there is no law in the world that justifies the imprisonment and humiliation of Armenians in Baku."
He added that "Armenians are the gatekeepers of the Christian world and should not have been left alone."
"In the establishment of a new world order, all nations and countries are forced to pay a price. Armenians paid theirs through genocide in the early 20th century under the Ottoman Empire, and later, by losing over 300,000 soldiers in the fight against Nazism. That was the price we paid for the previous world order.
We have also paid a heavy price for the emerging new world order—facing Azerbaijani aggression in 2020, followed by ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh. This is an unbearable cost for our nation.
All of us here are legislators, and we know that laws exist for people—those who believe in their power. The people of Nagorno-Karabakh believed in international law, but sadly, Armenia’s current leadership and the world deceived and betrayed them, leaving them alone against tyrants.
The world must not allow history to repeat itself. The new world order should be based on values and laws, not oil and geopolitical interests. You may call me a dreamer, but I know I am not alone.
There is no law in the world that justifies the imprisonment and humiliation of Armenians in Baku. No law justifies the forced displacement of Nagorno-Karabakh’s Armenians from their homeland. No law justifies living under the daily threat of Azerbaijani aggression, intimidation, and hatred.
We Armenians are the gatekeepers of the Christian world. We should not have been left alone. Believe me, we need the world’s help and support," Mamijanyan declared.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has stated that Nagorno Karabakh’s former political and military leaders, imprisoned in Baku, are being administered psychotropic substances. He claimed that intelligence reports confirm this, adding that the goal is to provoke escalation. Baku denies these accusations.