Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) նոր բանաձևով Ադրբեջանին կոչ է արել ազատ արձակել Բաքվում պահվող Արցախի ղեկավարությանն ու մյուս ռազմագերիներին։
Վեհաժողովը մտահոգություն է հայտնել մի շարք պետություններում, այդ թվում՝ Ադրբեջանում և Վրաստանում, ժողովրդավարական կառավարման խնդիրների ու մարդու իրավունքների խախտումների առնչությամբ, հայտնում է Factor.am-ը։
«Վեհաժողովը, հղում անելով իր 2517 (2023) բանաձևին, «Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի մասին» 2260 (2023) հանձնարարականին և պարտավորությունների կատարման մասին 2560 (2024 թ.) բանաձևին, շարունակում է հետևել Լեռնային Ղարաբաղի ձերբակալված ներկայացուցիչների և ներկայում Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների հետ կապված իրավիճակին՝ կրկնելով իր կոչը Ադրբեջանին՝ ազատ արձակել այդ մարդկանց»,–ասվում է բանաձևում։
Ադրբեջանին վերաբերող հատվածում ԵԽԽՎ-ն խորը մտահոգություն է հայտնել երկրում ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության հետագա վատթարացման կապակցությամբ։ Վեհաժողովը մտահոգված է նաև ընդդիմադիր գործիչների, քաղաքացիական ակտիվիստների, լրագրողների և կառավարության քննադատների նկատմամբ կիրառվող ճնշումներով։ Բանաձևով կոչ է արվել Ադրբեջանին դադարեցնել նման հետապնդումները և անհապաղ ազատ արձակել բոլոր նրանց, ովքեր պահվում են քաղաքական դրդապատճառներով։ Դրանում ընդգծվել է նաև «Քաղաքական կուսակցությունների մասին» և «Լրատվամիջոցների մասին» օրենքների վերանայման անհրաժեշտությունը՝ Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկներին համապատասխան։
Բացի այդ, ԵԽԽՎ-ն խստորեն դատապարտել է Ադրբեջանի իշխանությունների հրաժարումը համագործակցել Խոշտանգումների կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի (CPT) հետ՝ կոչ անելով վերականգնել այդ համագործակցությունը։ Բանաձևում ափսոսանք է հայտնվել նաև 2024 թվականի արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում դիտորդական առաքելության բացակայության առնչությամբ՝ ընդգծելով, որ միջազգային դիտորդների գնահատմամբ, ընտրությունները չեն համապատասխանել ժողովրդավարական չափանիշներին և անցել են հիմնարար ազատությունների սահմանափակման պայմաններում։
ԵԽԽՎ-ն խիստ քննադատության է ենթարկել նաև այն փաստը, որ 2024 թվականի օգոստոսի 26-ին Ադրբեջանի արտգործնախարարությունը պերսոնա նոն գրատա է հայտարարել ԵԽԽՎ 76 անդամների, ովքեր կողմ են քվեարկել 2527 (2024) բանաձևին, որը վերաբերել է ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունների դադարեցմանը։ Փաստաթղթում պահանջ է ներկայացվել այդ արգելքի անհապաղ չեղարկման և Եվրոպայի խորհրդի մարմինների հետ կառուցողական երկխոսություն սկսելու վերաբերյալ։
Հայաստանին վերաբերող բաժնում, վկայակոչելով 2560 (2024) բանաձևը, ԵԽԽՎ-ն բարձր է գնահատել Երևանի հաստատակամությունը ժողովրդավարական զարգացման գործում՝ չնայած առկա անվտանգային մարտահրավերներին։ Փաստաթղթում կարևորվել է նաև Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների շրջանակում իրականացված ներառական և թափանցիկ օրենսդրական գործընթացը՝ շեշտելով, որ ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման նպատակն առավելապես իրագործվել է։ Միաժամանակ, ափսոսանք է արտահայտվել այն հանգամանքի վերաբերյալ, որ քաղաքական մթնոլորտը շարունակում է մնալ խիստ բևեռացված։ Վեհաժողովը կոչ է արել շահագրգիռ կողմերին բարելավել երկխոսությունը խորհրդարանական մեծամասնության և ընդդիմության միջև, ինչպես նաև շարունակել բարեփոխումները դատական համակարգում, մամուլի ազատության և խոսքի իրավունքի ոլորտներում։

The Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) has adopted a new resolution calling on Azerbaijan to release the detained Artsakh leadership and other Armenian prisoners of war held in Baku.
PACE expressed concerns over governance and human rights violations in several countries, including Azerbaijan and Georgia, Factor.am reports.
"Referring to its Resolution 2517 (2023), Recommendation 2260 (2023) on the humanitarian situation in Nagorno Karabakh, and Resolution 2560 (2024) on the implementation of obligations, the Assembly continues to monitor the situation of detained representatives of Nagorno Karabakh and all Armenian POWs held in Azerbaijan, reiterating its call for their release," the resolution states.
PACE voiced deep concern over the deterioration of democracy and the rule of law in Azerbaijan. It also condemned the persecution of opposition figures, civil activists, journalists, and government critics, urging Baku to immediately release all political prisoners and halt repression. The resolution highlighted the need to revise the Laws on Political Parties and Media in line with the Venice Commission’s recommendations.
Furthermore, PACE strongly condemned Azerbaijan’s refusal to cooperate with the European Committee for the Prevention of Torture (CPT) and urged Baku to restore that cooperation. The resolution also expressed regret over the absence of an election observation mission for the 2024 snap presidential and parliamentary elections, noting that international observers found the elections undemocratic, held under severe restrictions on fundamental freedoms.
PACE also harshly criticized Azerbaijan’s decision to declare 76 PACE members persona non grata on August 26, 2024, for supporting Resolution 2527 (2024), which sought to suspend Azerbaijan’s delegation to PACE. The resolution demanded an immediate reversal of this ban and called on Baku to engage in constructive dialogue with the Council of Europe.
Regarding Armenia, citing Resolution 2560 (2024), PACE praised Yerevan’s commitment to democratic development despite ongoing security challenges. It highlighted the inclusive and transparent legislative process for Electoral Code reforms, stating that the goal of democratic elections has largely been met. However, the Assembly regretted the continued political polarization and called on stakeholders to enhance dialogue between the parliamentary majority and opposition. It also urged Armenia to continue judicial reforms and strengthen media freedom and freedom of speech.