Հակակոռուպցիոն դատարանը հրապարակել է Վանաձորի նախկին քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանի գործով դատավճիռը՝ նրան մեղավոր ճանաչելով պաշտոնավարման տարիներին կեղծ փաստաթղթեր կազմելու միջոցով համայնքի հողերը օտարելու համար։
Դատարանի որոշմամբ, Ասլանյանը դատապարտվել է 4 տարի 4 ամսվա ազատազրկման։ Դրանից առաջ նա արդեն 2 տարի 7 ամիս անազատության մեջ է գտնվել՝ մինչ խափանման միջոցի փոփոխությունը գրավի դիմաց, հայտնում է «Ազատությունը»։
Ավելի վաղ նա ազատ էր արձակվել 10 միլիոն դրամ գրավի դիմաց։
Մամիկոն Ասլանյանը հայտարարել է, որ իր պաշտպանական կողմը պատրաստվում է բողոքարկել այս որոշումը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Ցանկացած դեպքում պետք է բողոքարկենք դատարանի որոշումը։ Մեծ հաշվով, այսօրվա Հայաստանում առավելապաշտական ակնկալիքներ չունեինք։ Մարդու մոտ հաճախ խղճահարություն ու նողկանք է առաջանում այս գործընթացներին հետևելիս։ Քանի ներհայաստանյան դատական ատյանները չեն սպառվել, պետք է բողոքարկենք»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ասլանյանը։
Դատարանի որոշմամբ՝ հաշվի առնելով նրա արդեն կալանքի տակ անցկացրած ժամկետը, Ասլանյանը դատապարտվել է 1 տարի 9 ամսվա ազատազրկման։
Ասլանյանը կալանավորվել էր 2021 թվականի դեկտեմբերին՝ տեղական ինքնակառավարման ընտրություններում իր ղեկավարած դաշինքի հաղթանակից կարճ ժամանակ անց։ Նրա նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքը վերաբերում է պաշտոնավարման տարիներին փաստաթղթերի կեղծմամբ Վանաձորի հողերի օտարմանը։ Նույն գործի շրջանակում մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև նրա երկու ենթականերին՝ համայնքի գլխավոր ճարտարապետին և իրավաբանին, որոնք ավելի վաղ ազատ էին արձակվել ստորագրությամբ։ Ասլանյանն իր դեմ հարուցված քրեական գործը բազմիցս որակել է քաղաքական հետապնդում։

29 Январь 2025 - 12:32 AMT
Антикоррупционный суд вынес приговор по делу бывшего мэра Ванадзора Мамикона Асланяна, признав его виновным в подделке документов для отчуждения земель общины во время его правления.
Суд назначил Асланяну наказание в виде 4 лет и 4 месяцев лишения свободы. Однако, учитывая, что он уже провел 2 года и 7 месяцев в заключении до изменения меры пресечения на залог, окончательный срок составил 1 год и 9 месяцев, сообщает «Азатутюн».
Ранее Асланян был освобожден под залог в 10 миллионов драмов.
Асланян заявил, что его защита намерена обжаловать решение суда, передает Aysor.am .
«В любом случае мы должны обжаловать решение суда. По большому счету, в сегодняшней Армении у нас не было завышенных ожиданий. Часто наблюдать за этим процессом вызывает чувство разочарования и отвращения. Пока остаются внутренние судебные инстанции, будем подавать апелляции», — заявил Асланян журналистам.
Асланян был арестован в декабре 2021 года, вскоре после победы его политического блока на выборах в органы местного самоуправления. Обвинения против него касаются незаконного отчуждения земель Ванадзора путем подделки документов в период его работы. В рамках этого же дела были предъявлены обвинения его двум подчиненным — главному архитектору общины и юристу, которых ранее освободили под подписку о невыезде. Асланян неоднократно называл уголовное дело против него политическим преследованием.