Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ձմեռային նստաշրջանի լիագումար նիստի ընթացքում ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արմեն Գևորգյանի հարցին ի պատասխան՝ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն անդրադարձել է Ադրբեջան կատարած իր այցին և դրա վերաբերյալ մամուլի հաղորդագրությանը՝ նշելով, որ «գուցե այլ ձևակերպում պետք է տային»։
«Դուք վերցրել եք մեր՝ Բաքու այցի մասին մամուլի հաղորդագրությունից մի կարճ հատված։ Ուստի հիմա ուզում եմ մի քանի բան ասել Ադրբեջան այցի մասին»,–ասել է նա, հայտնում է Aravot.am-ը։
Արմեն Գևորգյանը, հղում կատարելով COP29-ի շրջանակում Ալեն Բերսեի՝ Բաքու կատարած այցի պաշտոնական հաղորդագրությանը, ասել էր. «Անցյալ տարի նոյեմբերին Բաքվում Ձեր՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման մասին պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն Դուք «ընդգծել եք Ադրբեջանի կարևոր ներդրումը միջկրոնական և միջմշակութային երկխոսության հարցում։ Եթե սա Ձեր անկեղծ գնահատականն է, այն կարող է ընկալվել՝ որպես Ադրբեջանի ավտորիտար ռեժիմի կողմից հայ ռազմագերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքին ուղղված քաջալերանք և շարունակելու հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության ոչնչացումը։ Այս մասին ի՞նչ կարող եք ասել Արցախում իրականացված ցեղասպանության զոհերի հարազատներին»։
ԵԽ գլխավոր քարտուղարը պարզաբանել է, որ Արմեն Գևորգյանի մեջբերած հատվածը նվիրված էր այն փաստին, որ ԵԽ-ն հրավիրվել էր միջազգային, միջկրոնական համաժողովին COP29-ի շրջանակում։
«Այս տեսանկյունից հասկանում եմ Ձեր դիտարկումը, միգուցե այլ ձևակերպում պետք է տայինք, բայց իրականում դա կենտրոնացած էր հենց այս բաղադրիչի վրա, որը նշեցի։ Ուզում եմ նշել, որ դա կարևոր հնարավորություն էր այցելելու Բաքու անցյալ տարի։
Լավատեղյակ եմ բոլոր այն դժվարություններին, որոնք մենք ունենք Ադրբեջանի հետ կապված։ Ինձ համար կարևոր է տեսնել, որ ինչ-որ բան տեղից շարժվում է։ Նկատի չունեմ այն, որ ունենալ շարժում շարժման համար։ Մեզ համար կարևոր է, որ իրականացվեն ՄԻԵԴ որոշումները։ Կարևոր է նաև Ադրբեջանի կողմից 2022-2025թթ․ գործողությունների ծրագրի իրականացումը, ինչն այս պահին դադարեցված է, դա նաև կապված է մոնիտորինգային գործողությունների և ԵԽԽՎ հանձնաժողովների հետ համագործակցության հետ։ Դրա համար էլ մենք Բաքվում հանդիպել ենք»,–ասել է նա։
Բերսեն հավելել է, որ Բաքու այցից առաջ և հետո կապի մեջ է եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, ընդգծելով, որ վարչապետը տեղեկացված է այն աջակցության մասին, որը տրամադրվում է Հայաստանին այս իրավիճակում։

During the plenary session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) winter session, Armen Gevorgyan, head of the Armenian delegation to PACE, questioned the Secretary General of the Council of Europe, Alain Berset, about his visit to Azerbaijan and the related press release. In response, Berset admitted that "perhaps a different wording should have been used."
"You have taken a short excerpt from our press release about the visit to Baku. So now I would like to say a few things about my visit to Azerbaijan," he stated, as reported by Aravot.am .
Referring to the official statement on Alain Berset’s visit to Baku within the framework of COP29, Armen Gevorgyan noted: "According to the official press release on your meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev in Baku last November, you highlighted Azerbaijan’s significant contribution to interfaith and intercultural dialogue. If this is your sincere assessment, it could be perceived as encouraging the Azerbaijani authoritarian regime’s inhumane treatment of Armenian prisoners of war and the ongoing destruction of Armenian cultural and religious heritage. What would you say to the families of the victims of the genocide committed in Artsakh?"
In response, Berset clarified that the excerpt Gevorgyan cited referred specifically to the fact that the Council of Europe had been invited to an international, interfaith conference within COP29.
"From this perspective, I understand your observation—perhaps a different wording should have been used. However, the statement was specifically focused on this aspect. I want to stress that it was an important opportunity to visit Baku last year," Berset explained.
He also acknowledged the difficulties concerning Azerbaijan and emphasized the importance of making progress. "I am not saying movement for the sake of movement, but for us, it is crucial that the ECHR rulings are implemented. It is also important that Azerbaijan’s 2022-2025 action plan is executed, which is currently suspended due to monitoring activities and cooperation with PACE committees. That is why we held meetings in Baku," he stated.
Berset further mentioned that before and after his visit to Baku, he was in contact with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, underlining that the Armenian government is aware of the support being provided to Armenia in this situation.