Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ձմեռային նստաշրջանի լիագումար նիստի ընթացքում ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արմեն Գևորգյանի հարցին ի պատասխան՝ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն անդրադարձել է Ադրբեջան կատարած իր այցին և դրա վերաբերյալ մամուլի հաղորդագրությանը՝ նշելով, որ «գուցե այլ ձևակերպում պետք է տային»։
«Դուք վերցրել եք մեր՝ Բաքու այցի մասին մամուլի հաղորդագրությունից մի կարճ հատված։ Ուստի հիմա ուզում եմ մի քանի բան ասել Ադրբեջան այցի մասին»,–ասել է նա, հայտնում է Aravot.am-ը։
Արմեն Գևորգյանը, հղում կատարելով COP29-ի շրջանակում Ալեն Բերսեի՝ Բաքու կատարած այցի պաշտոնական հաղորդագրությանը, ասել էր. «Անցյալ տարի նոյեմբերին Բաքվում Ձեր՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման մասին պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն Դուք «ընդգծել եք Ադրբեջանի կարևոր ներդրումը միջկրոնական և միջմշակութային երկխոսության հարցում։ Եթե սա Ձեր անկեղծ գնահատականն է, այն կարող է ընկալվել՝ որպես Ադրբեջանի ավտորիտար ռեժիմի կողմից հայ ռազմագերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքին ուղղված քաջալերանք և շարունակելու հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության ոչնչացումը։ Այս մասին ի՞նչ կարող եք ասել Արցախում իրականացված ցեղասպանության զոհերի հարազատներին»։
ԵԽ գլխավոր քարտուղարը պարզաբանել է, որ Արմեն Գևորգյանի մեջբերած հատվածը նվիրված էր այն փաստին, որ ԵԽ-ն հրավիրվել էր միջազգային, միջկրոնական համաժողովին COP29-ի շրջանակում։
«Այս տեսանկյունից հասկանում եմ Ձեր դիտարկումը, միգուցե այլ ձևակերպում պետք է տայինք, բայց իրականում դա կենտրոնացած էր հենց այս բաղադրիչի վրա, որը նշեցի։ Ուզում եմ նշել, որ դա կարևոր հնարավորություն էր այցելելու Բաքու անցյալ տարի։
Լավատեղյակ եմ բոլոր այն դժվարություններին, որոնք մենք ունենք Ադրբեջանի հետ կապված։ Ինձ համար կարևոր է տեսնել, որ ինչ-որ բան տեղից շարժվում է։ Նկատի չունեմ այն, որ ունենալ շարժում շարժման համար։ Մեզ համար կարևոր է, որ իրականացվեն ՄԻԵԴ որոշումները։ Կարևոր է նաև Ադրբեջանի կողմից 2022-2025թթ․ գործողությունների ծրագրի իրականացումը, ինչն այս պահին դադարեցված է, դա նաև կապված է մոնիտորինգային գործողությունների և ԵԽԽՎ հանձնաժողովների հետ համագործակցության հետ։ Դրա համար էլ մենք Բաքվում հանդիպել ենք»,–ասել է նա։
Բերսեն հավելել է, որ Բաքու այցից առաջ և հետո կապի մեջ է եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, ընդգծելով, որ վարչապետը տեղեկացված է այն աջակցության մասին, որը տրամադրվում է Հայաստանին այս իրավիճակում։

29 Январь 2025 - 14:42 AMT
Во время пленарного заседания зимней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) глава армянской делегации Армен Геворгян задал вопрос генеральному секретарю Совета Европы Алену Берсе относительно его визита в Азербайджан и связанного с этим пресс-релиза. В ответ Берсе признал, что «возможно, следовало выбрать другие формулировки».
«Вы взяли небольшой фрагмент из нашего пресс-релиза о визите в Баку. Поэтому сейчас хочу сказать несколько слов об этой поездке», — заявил он, передает Aravot.am .
Ссылаясь на официальное сообщение о визите Алена Берсе в Баку в рамках COP29, Армен Геворгян отметил: «Согласно официальному пресс-релизу о вашей встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Баку в ноябре прошлого года, вы подчеркнули важный вклад Азербайджана в межрелигиозный и межкультурный диалог. Если это ваша искренняя оценка, она может быть воспринята как поощрение бесчеловечного отношения азербайджанского авторитарного режима к армянским военнопленным и дальнейшего уничтожения армянского культурного и религиозного наследия. Что бы вы сказали семьям жертв геноцида в Арцахе?»
В ответ Берсе пояснил, что приведенный Геворгяном фрагмент касался факта приглашения Совета Европы на международную, межрелигиозную конференцию в рамках COP29.
«С этой точки зрения я понимаю ваше замечание – возможно, стоило выбрать другие формулировки. Однако в действительности заявление было сосредоточено именно на этом аспекте. Хочу отметить, что это была важная возможность посетить Баку в прошлом году», — объяснил Берсе.
Он также отметил, что вопросы, связанные с Азербайджаном, остаются сложными, и подчеркнул важность продвижения вперед. «Я не говорю о движении ради движения, но для нас критически важно, чтобы решения ЕСПЧ исполнялись. Также важно, чтобы Азербайджан реализовал свою программу действий на 2022-2025 годы, которая в настоящее время приостановлена, в том числе из-за мониторинговых мероприятий и сотрудничества с комитетами ПАСЕ. Именно поэтому мы проводили встречи в Баку», — отметил он.
Берсе добавил, что до и после поездки в Баку он находился в контакте с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, подчеркнув, что армянская сторона осведомлена о поддержке, оказываемой Армении в этой ситуации.