ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Մոսկվան ողջունում է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանազատումը և ողջունում է գործընթացը երկու երկրների սահմանների՝ Վրաստանի հետ հատման կետից դեպի հարավ շարունակելու որոշումը։
Նա նաև ասել է, որ ՌԴ–ն միշտ աջակցել է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանազատմանը և պատրաստ է քարտեզագրական նյութեր տրամարդել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ռուսաստանի փոխվարչապետը նշել է, որ Մոսկվան պատրաստ է խորհրդատվական աջակցություն ցուցաբերել՝ օգտագործելով իր մեծ փորձը նմանատիպ աշխատանքներում, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ։
«Տեղեկատվական մասով, ինչպես գիտեք, Ռուսաստանը համապատասխան քարտեզագրական նյութեր ունի, որոնք անհրաժեշտության դեպքում կարող են տրամադրվել սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացին մասնակցող կողմերի խնդրանքով», — հավելել է Օվերչուկը։
Նա նշել է, որ արդեն իսկ լավ առաջընթաց է գրանցվել։
«Շատ մեծ, լավ առաջընթաց է գրանցվել։ Սահմանի մի մասը սահմանազատվել և սահմանագծվել է։ Այժմ նրանք (Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը և Շահին Մուստաֆաևը), որքան ինձ հայտնի է, վերջերս հանդիպել են, պայմանավորվել են սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի մեկնարկի մասին, կշարժվեն հյուսիսից հարավ՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Վրաստանի սահմանների հատման կետից, և կգնան ներքև»,–ասել է Օվերչուկը լրագրողներին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա հավելել է, որ ռուսական կողմը միշտ ողջունել է այսպիսի շփումները և համատեղ աշխատանքը, քանի որ դա կնպաստի տարածաշրջանի կայունությանը։

Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk has stated that Moscow welcomes the delimitation process between Armenia and Azerbaijan and supports the decision to continue this process southward from the point where their borders intersect with Georgia.
He emphasized that Russia has consistently supported the delimitation and demarcation of the Armenia-Azerbaijan border and is prepared to provide cartographic materials upon request from the involved parties, RIA Novosti reports.
Overchuk noted that Moscow is ready to offer consultative assistance, leveraging its extensive experience in similar endeavors, including those with Azerbaijan.
"In terms of information, as you know, Russia possesses relevant cartographic materials that can be provided upon request to the parties involved in the delimitation and demarcation process," Overchuk added.
He highlighted that significant progress has already been made.
"A very substantial, positive advancement has been achieved. Part of the border has been delimited and demarcated. Now, as far as I know, the Deputy Prime Ministers of Armenia and Azerbaijan, Mher Grigoryan and Shahin Mustafayev, have recently met and agreed to commence the delimitation and demarcation process. They will proceed from north to south, starting from the junction of the borders of Azerbaijan, Armenia, and Georgia, and move downward," Overchuk told reporters, according to RIA Novosti.
He added that the Russian side has always welcomed such interactions and joint work, as they contribute to regional stability.
On January 16, the Armenian Ministry of Foreign Affairs announced that an agreement had been reached between Armenia and Azerbaijan on a new section of border delimitation. The agreement entails starting work from the northern segment, at the junction of the borders of Armenia, Azerbaijan, and Georgia, and continuing southward to the borders of Armenia and Azerbaijan with Iran.