Ստրասբուրգում ընթացող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի՝ԵԽԽՎ–ի տարեկան նստաշրջանի ընթացքում ունեցած ելույթում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը նշել է, որ ականատես ենք լինում ուժի կիրառման անհանգստացնող նորմալիզացմանը, ժողովրդավարական հաստատությունների հետընթացին, ծայրահեղ ազգայնականության և պոպուլիզմի աճին:
Նա նշել է, որ ՀՀ–ն, անվտանգության մտահոգություններից բացի, ամեն օր բախվում է պատմության և մշակութային ինքնության խեղաթյուրման փորձերի:
«Եվրոպայում և իր սահմաններից անդին ճգնաժամային ժամանակներ են մարտահրավերներ, որոնք հիշեցնում են պատմության մութ շրջանները: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո խաղաղության և կայունության խթանման նպատակով ձևավորված աշխարհակարգը և միջազգային կառույցները լուրջ ճնշման տակ են, քանի որ պատերազմը վերադարձել է Եվրոպա և դրա սահմաններից դուրս խարխլելով անվտանգության և համագործակցության հիմքերը: Մենք ականատես ենք լինում ուժի կիրառման անհանգստացնող նորմալիզացմանը, ժողովրդավարական հաստատությունների հետընթացին, ծայրահեղ ազգայնականության և պոպուլիզմի աճին` զարգացումներ, որոնք սպառնում են մեր ընդհանուր արժեքներին, որոնք պաշտպանում են խաղաղությունը մեր հասարակություններում:
Այս ճգնաժամին ավելանում են ատելության խոսքի և ապատեղեկատվության տարածումը, որոնք հաճախ խթանվում են պատմության շահարկմամբ քաղաքական նպատակների համար: Հայաստանը խորապես գիտակցում է այս մարտահրավերները: Մեր անվտանգության մտահոգություններից բացի, մենք ամեն օր բախվում ենք մեր պատմության և մշակութային ինքնության խեղաթյուրման փորձերին: Պատմության շահագործումն ապակառուցողական օրակարգեր առաջ մղելու համար սպառնալիք է այն խաղաղ համակեցությանը, որին բոլորս ձգտում ենք: Անթույլատրելի է ժխտել պատմական իրողությունները կամ կեղծել պատմությունը հարևան երկրների դեմ տարածքային հավակնություններն արդարացնելու նպատակով: Պատմությունը պետք է ծառայի որպես ճշմարտության և փոխըմբռնման հիմք հարթելով հաշտեցման ճանապարհը, այլ ոչ թե որպես գործիք բաժանարար և մոլորեցնող օրակարգեր առաջ տանելու համար:
Մեկ այլ լուրջ խնդիր, որի մասին ցանկանում եմ խոսել, պետության կողմից հովանավորվող պատմության դասագրքերում ատելության խոսքի ներառումն է, որը խթանում է ագրեսիան, անհանդուրժողականությունն ու ռասիզմը: Երբ կրթական ռեսուրսները շահագործվում են կանխակալ պատմություններ ձևավորելու համար, դրանք խարխլում են խաղաղությունը և ամրապնդում վնասակար կարծրատիպերը: Կենսականորեն կարևոր է, որ մենք դիմագրավենք այս վտանգավոր միտումը խթանելով ճշգրիտ, հավասարակշռված պատմության ուսուցանումը, որն աջակցում է բազմազանությունը և մերժում ատելության ու խտրականության բոլոր ձևերը կանխելով էթնիկ զտումները, ատելությամբ դրդված հակամարտությունները և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները:
Այս մարտահրավերների բացահայտումն ընդամենը սկիզբն է. մեր պատասխանատվությունն այժմ միասին լուծումներ գտնելն է: Խաղաղության մշակույթ կառուցելը սկսվում է նորարարական, քաղաքացիակենտրոն կրթությամբ, որը երիտասարդներին հնարավորություն է տալիս քննադատաբար մոտենալ պատմությանը, այլ ոչ թե անխոս ընդունել այն: Սա պահանջում է շարունակական ջանքեր և համագործակցություն` կրթական համակարգեր մշակելու համար, որոնք ամրապնդում են ժողովրդավարությունը և «Միասին ապրելու» գաղափարը: Հայաստանը հավատարիմ է այս առաքելությանը և աջակցում է այն նախաձեռնություններին, որոնք պատմական ճշմարտությունը բերում են առաջնագիծ»,- նշել է պատգամավորը։

Armenian MP Sona Ghazaryan, speaking at the annual session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) in Strasbourg, highlighted the alarming normalization of force, the decline of democratic institutions, and the rise of extreme nationalism and populism.
She noted that, beyond security concerns, Armenia faces daily attempts to distort history and cultural identity.
"Europe and its neighboring regions are experiencing crises that echo the dark chapters of history. The post-WWII international order, built to promote peace and stability, is now under immense pressure. War has returned to Europe and beyond, shaking the very foundations of security and cooperation. We are witnessing the unsettling normalization of force, a decline in democratic institutions, and a surge in extreme nationalism and populism—developments that threaten the shared values safeguarding peace in our societies.
These crises are further exacerbated by the spread of hate speech and disinformation, often driven by the political manipulation of history. Armenia deeply understands these challenges. In addition to security concerns, we face ongoing attempts to distort our history and cultural identity. The misuse of history to push divisive agendas threatens the peaceful coexistence we all strive for. Denying historical realities or manipulating history to justify territorial claims against neighbors is unacceptable. History should serve as a foundation for truth and mutual understanding, paving the way for reconciliation rather than fueling misleading and divisive narratives.
Another critical issue I want to highlight is the inclusion of hate speech in state-sponsored history textbooks, which fosters aggression, intolerance, and racism. When educational resources are exploited to shape biased historical narratives, they undermine peace and reinforce harmful stereotypes. It is essential to combat this dangerous trend by promoting accurate and balanced historical education that upholds diversity and rejects all forms of hate and discrimination. Preventing ethnic cleansing, hate-driven conflicts, and crimes against humanity requires a commitment to truthful historical discourse.
Identifying these challenges is only the beginning. Our responsibility now is to find solutions together. Building a culture of peace starts with innovative, citizen-focused education that encourages young people to critically analyze history rather than passively accept it. This demands continuous efforts and collaboration to develop educational systems that reinforce democracy and the concept of 'living together.' Armenia remains committed to this mission and supports initiatives that prioritize historical truth," Ghazaryan stated.