Ստրասբուրգում ընթացող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի՝ԵԽԽՎ–ի տարեկան նստաշրջանի ընթացքում ունեցած ելույթում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը նշել է, որ ականատես ենք լինում ուժի կիրառման անհանգստացնող նորմալիզացմանը, ժողովրդավարական հաստատությունների հետընթացին, ծայրահեղ ազգայնականության և պոպուլիզմի աճին:
Նա նշել է, որ ՀՀ–ն, անվտանգության մտահոգություններից բացի, ամեն օր բախվում է պատմության և մշակութային ինքնության խեղաթյուրման փորձերի:
«Եվրոպայում և իր սահմաններից անդին ճգնաժամային ժամանակներ են մարտահրավերներ, որոնք հիշեցնում են պատմության մութ շրջանները: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո խաղաղության և կայունության խթանման նպատակով ձևավորված աշխարհակարգը և միջազգային կառույցները լուրջ ճնշման տակ են, քանի որ պատերազմը վերադարձել է Եվրոպա և դրա սահմաններից դուրս խարխլելով անվտանգության և համագործակցության հիմքերը: Մենք ականատես ենք լինում ուժի կիրառման անհանգստացնող նորմալիզացմանը, ժողովրդավարական հաստատությունների հետընթացին, ծայրահեղ ազգայնականության և պոպուլիզմի աճին` զարգացումներ, որոնք սպառնում են մեր ընդհանուր արժեքներին, որոնք պաշտպանում են խաղաղությունը մեր հասարակություններում:
Այս ճգնաժամին ավելանում են ատելության խոսքի և ապատեղեկատվության տարածումը, որոնք հաճախ խթանվում են պատմության շահարկմամբ քաղաքական նպատակների համար: Հայաստանը խորապես գիտակցում է այս մարտահրավերները: Մեր անվտանգության մտահոգություններից բացի, մենք ամեն օր բախվում ենք մեր պատմության և մշակութային ինքնության խեղաթյուրման փորձերին: Պատմության շահագործումն ապակառուցողական օրակարգեր առաջ մղելու համար սպառնալիք է այն խաղաղ համակեցությանը, որին բոլորս ձգտում ենք: Անթույլատրելի է ժխտել պատմական իրողությունները կամ կեղծել պատմությունը հարևան երկրների դեմ տարածքային հավակնություններն արդարացնելու նպատակով: Պատմությունը պետք է ծառայի որպես ճշմարտության և փոխըմբռնման հիմք հարթելով հաշտեցման ճանապարհը, այլ ոչ թե որպես գործիք բաժանարար և մոլորեցնող օրակարգեր առաջ տանելու համար:
Մեկ այլ լուրջ խնդիր, որի մասին ցանկանում եմ խոսել, պետության կողմից հովանավորվող պատմության դասագրքերում ատելության խոսքի ներառումն է, որը խթանում է ագրեսիան, անհանդուրժողականությունն ու ռասիզմը: Երբ կրթական ռեսուրսները շահագործվում են կանխակալ պատմություններ ձևավորելու համար, դրանք խարխլում են խաղաղությունը և ամրապնդում վնասակար կարծրատիպերը: Կենսականորեն կարևոր է, որ մենք դիմագրավենք այս վտանգավոր միտումը խթանելով ճշգրիտ, հավասարակշռված պատմության ուսուցանումը, որն աջակցում է բազմազանությունը և մերժում ատելության ու խտրականության բոլոր ձևերը կանխելով էթնիկ զտումները, ատելությամբ դրդված հակամարտությունները և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները:
Այս մարտահրավերների բացահայտումն ընդամենը սկիզբն է. մեր պատասխանատվությունն այժմ միասին լուծումներ գտնելն է: Խաղաղության մշակույթ կառուցելը սկսվում է նորարարական, քաղաքացիակենտրոն կրթությամբ, որը երիտասարդներին հնարավորություն է տալիս քննադատաբար մոտենալ պատմությանը, այլ ոչ թե անխոս ընդունել այն: Սա պահանջում է շարունակական ջանքեր և համագործակցություն` կրթական համակարգեր մշակելու համար, որոնք ամրապնդում են ժողովրդավարությունը և «Միասին ապրելու» գաղափարը: Հայաստանը հավատարիմ է այս առաքելությանը և աջակցում է այն նախաձեռնություններին, որոնք պատմական ճշմարտությունը բերում են առաջնագիծ»,- նշել է պատգամավորը։

Выступая на ежегодной сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) в Страсбурге, член делегации Национального Собрания Армении Сона Газаран заявила, что мир становится свидетелем тревожной нормализации применения силы, деградации демократических институтов, роста крайнего национализма и популизма.
По ее словам, помимо вопросов безопасности, Армения ежедневно сталкивается с попытками исказить историю и культурную идентичность.
«Европа и соседние регионы переживают кризисы, напоминающие темные страницы истории. Международный порядок, сформированный после Второй мировой войны для укрепления мира и стабильности, оказался под серьезным давлением. Война вернулась в Европу и за ее пределы, разрушая основы безопасности и сотрудничества. Мы наблюдаем тревожную нормализацию насилия, ослабление демократических институтов, рост крайнего национализма и популизма — явления, которые угрожают общим ценностям, поддерживающим мир в наших обществах.
Эти кризисы усугубляются распространением языка вражды и дезинформации, которые нередко используются в политических целях путем манипуляции историей. Армения глубоко осознает эти вызовы. Помимо угроз безопасности, мы ежедневно сталкиваемся с попытками исказить нашу историю и культурную идентичность. Использование истории для продвижения разрушительных повесток представляет угрозу мирному сосуществованию. Недопустимо отрицать исторические факты или искажать историю для оправдания территориальных претензий к соседним странам. История должна служить основой для поиска истины и взаимопонимания, открывая путь к примирению, а не становиться инструментом для разжигания конфликтов и дезинформации.
Еще одной серьезной проблемой является включение языка ненависти в государственные учебники истории, что способствует разжиганию агрессии, нетерпимости и расизма. Когда образовательные материалы используются для создания предвзятых исторических нарративов, это подрывает мир и закрепляет вредные стереотипы. Крайне важно противостоять этой опасной тенденции, продвигая точное и сбалансированное преподавание истории, которое поддерживает разнообразие и отвергает любые формы ненависти и дискриминации. Препятствование этническим чисткам, конфликтам на почве ненависти и преступлениям против человечности требует приверженности исторической правде.
Осознание этих вызовов — только начало. Теперь наша общая ответственность — искать решения. Формирование культуры мира начинается с инновационного, ориентированного на гражданина образования, которое учит молодежь критически осмысливать историю, а не слепо воспринимать ее. Это требует постоянных усилий и сотрудничества для создания образовательных систем, укрепляющих демократию и принцип «жить вместе». Армения привержена этой миссии и поддерживает инициативы, направленные на продвижение исторической правды», — заявила Газаран.